Problemy ze stosowaniem taryfikatora korekt finansowych

Stworzony przez Komisję Europejską system korekt finansowych w dziedzinie zamówień podlega ciągłym aktualizacjom, także w trakcie realizacji projektów. Zmiany dotyczą opisu naruszeń jak i stawek procentowych korekt. Czy kolejne wersje taryfikatora mogą być stosowane z mocą wsteczną?

Publikacja: 28.07.2022 17:26

Problemy ze stosowaniem taryfikatora korekt finansowych

Foto: Adobe Stock

Sprawy objęte dofinansowaniem z środków unijnych podlegają regułom prawa cywilnego oraz prawa administracyjnego. W obu wskazanych systemach obowiązuje generalna zasada niedziałania prawa wstecz [łac. lex retro non agit], wywodzona z zasady demokratycznego państwa prawnego (art. 2 Konstytucji RP). Art. 3 kodeksu cywilnego stanowi, że ustawa nie ma mocy wstecznej, chyba że to wynika z jej brzmienia lub celu. Wyjątki od zasady niedziałania prawa wstecz są możliwe w tych przypadkach, gdy nowelizacja wprost przewiduje taki zapis, bądź gdy powyższe jednoznacznie wynika z jej celu. Wymaga tego ochrona bezpieczeństwa prawnego oraz zaufania podmiotów prawa do państwa, co m.in. nakazuje, aby ustalone już prawa i obowiązki tych podmiotów nie ulegały zmianom, zwłaszcza zmianom niekorzystnym. Chodzi zatem o takie stanowienie i stosowanie prawa, by nie stawało się ono swoistą pułapką dla obywatela i aby mógł on układać swoje sprawy w zaufaniu, iż nie naraża się na prawne skutki, których nie mógł przewidzieć w momencie podejmowania decyzji i działań oraz w przekonaniu, iż jego działania podejmowane zgodnie z obowiązującym prawem będą także w przyszłości uznawane przez porządek prawny (por. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 15 września 1998 r., K 10/98, OTK 1998/5/64).

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP