90 lat ustawy o grobach i cmentarzach wojennych – i co dalej?

Wojewodowie zawierają liczne porozumienia z gminami dotyczące sprawowania opieki m.in. nad miejscami pochówku żołnierzy. Na ten cel przekazywane są corocznie środki z budżetu państwa. Zatem ustawa co do zasady umożliwia sprawowanie takiej opieki.

Publikacja: 05.04.2023 10:51

90 lat ustawy o grobach i cmentarzach wojennych – i co dalej?

Foto: Adobe Stock

Od uchwalenia nadal obowiązującej ustawy o grobach i cmentarzach wojennych 28 marca minęło 90 lat. To jeden z ostatnich aktów prawnych przyjętych jeszcze w okresie II Rzeczypospolitej zachowujących moc po dzień dzisiejszy. I choć niewątpliwie można go przedstawić jako przykład stabilności i trwałości rozwiązań prawnych, to przypadająca rocznica jest zarazem okazją, aby przypomnieć o potrzebie jego zmiany.

W tym długim okresie obowiązywania ustawa z 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych (DzU z 2018 r., poz. 2337, dalej: u.g.c.w.) była oczywiście wielokrotnie nowelizowana. Często były to jednak jedynie zmiany wskazania właściwych organów czy też jedynie doprecyzowania pewnych kwestii. Do roku 2016 struktura tej ustawy pozostała w zasadzie niezmieniona. Wchodzącą wówczas w życie nowelizacją znaczną część zadań przypisano do właściwości prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Dodano również szereg przepisów odnoszących się do udzielania i rozliczenia dotacji. Szczegółowość tych ostatnich znacznie rozbudowała treść ustawy liczącej do tego czasu zaledwie 12 zwięzłych artykułów.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP