Kolejne zwycięstwo PIP i Ziobry ws. zakazu handlu w niedziele

Sąd Najwyższy w wyroku dotyczącym zakazu handlu w niedziele przyznał rację Państwowej Inspekcji Pracy i Prokuratorowi Generalnemu Zbigniewowi Ziobrze.

Publikacja: 24.10.2023 14:29

Kolejne zwycięstwo PIP i Ziobry ws. zakazu handlu w niedziele

Foto: Adobe Stock

Sąd Najwyższy w dniu 18 października 2023 r. rozstrzygnął trzecią z kasacji wniesionych przez Prokuratora Generalnego na wniosek Głównego Inspektora Pracy (sygn. akt III KK 57/23; od wyroku Sądu Okręgowego w Tarnowie z 8 listopada 2022 r., sygn. akt II Ka 409/22).

Wyjątek od zakazu handlu w niedzielę

Jak czytamy na stronie PIP, kasacja została złożona na niekorzyść obwinionego i dotyczyła wykroczenia z art. 10 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Przepis ten przewiduje karę grzywny w wysokości od 1 do 100 tys. zł za złamanie zakazu handlu oraz wykonywanie czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, powierzenie wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu.

W tej konkretnej sprawie chodziło o korzystanie przez placówkę handlową z wyjątku, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy, poprzez zorganizowanie czytelni/biblioteki w sklepie należącym do jednej z franczyzowych sieci wielkopowierzchniowych.

PIP podaje, że Sąd Najwyższy uznał zasadność wniesionej kasacji. Przedstawiając ustne motywy wyroku wskazał, że brzmienie przepisu art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy wydaje się być oczywiste, co oznacza, że zakład prowadzący działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty bądź wypoczynku musi być jednostką główną, a placówka handlowa powinna być zlokalizowana na jego terenie.

- Zatem Sąd Najwyższy w składzie rozpoznającym omawianą sprawę, podzielił stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy i Prokuratora Generalnego, jak również składów sędziowskich orzekających dwukrotnie w analogicznych przypadkach - podkreślono.

Czytaj więcej

Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok ws. zakazu handlu w niedziele

Ziobro wniósł kasacje od wyroków uniewinniających właścicieli sklepów

Jak informowaliśmy w kwietniu na łamach "Rzeczpospolitej", prokurator generalny Zbigniew Ziobro wniósł kasacje od wyroków uniewinniających właścicieli sklepów, którzy starali się ominąć zakaz handlu. Starali się oni wymknąć prawu, otwierając w placówkach m.in. kluby czytelnika, biblioteki czy biura podróży.

Sprawa dotyczy trzech prawomocnych wyroków, które zapadły na południu kraju. Dotyczą sklepów spożywczych oraz alkoholowych. Ich właściciele omijali tzw. zakaz handlu w niedziele i święta, rozszerzając działalność placówek. Wszystkie sprawy, które zwróciły uwagę ministra Zbigniewa Ziobry, zostały rozstrzygnięte przez jeden sąd okręgowy.

Sądy rejonowe uznały, że było to działanie bezprawne, jednak sądy okręgowe (w drugiej instancji) uchyliły te wyroki. Kasacje zostały skierowane po rozpoznaniu wniosków głównego inspektora pracy, który wskazywał na wadliwe rozstrzygnięcia sądów, przedstawiając stosowną argumentację.

Czytaj więcej

Zbigniew Ziobro vs. niedzielni sprzedawcy. Do SN trafiła kasacja prokuratora

Sąd Najwyższy w dniu 18 października 2023 r. rozstrzygnął trzecią z kasacji wniesionych przez Prokuratora Generalnego na wniosek Głównego Inspektora Pracy (sygn. akt III KK 57/23; od wyroku Sądu Okręgowego w Tarnowie z 8 listopada 2022 r., sygn. akt II Ka 409/22).

Wyjątek od zakazu handlu w niedzielę

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?