05:38
03.05.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 800
00:07
03.05.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:56
03.05.2024

Z tymczasowo okupowanej gminy w obwodzie chersońskim ewakuowano 16-letniego chłopca i jego rodzinę.

Wolontariusze pomogli 16-letniemu chłopcu i jego rodzinie w ewakuacji z tymczasowo okupowanej społeczności w obwodzie chersońskim. Poinformował o tym w Telegramie Ołeksandr Prokudin, szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Chersoniu.

Według Prokudina chłopiec i jego rodzina są już bezpieczni. Lekarze i psycholodzy pomagają im otrząsnąć się po traumie i zaaklimatyzować się w nowym domu.

23:45
02.05.2024

W lasach wokół Chasiw Jaru trwają walki

Jurij Fedorenko, dowódca batalionu Achillesa 92. Oddzielnej Brygady Zmechanizowanej, mówi, że siły rosyjskie nie odniosły żadnego taktycznego sukcesu w pobliżu Chasiw Jaru w ciągu ostatniego tygodnia.

Fedorenko powiedział także, że ukraińskie siły obronne przeciwstawiają się Rosjanom i toczą się zacięte walki o pozycje.

23:19
02.05.2024

Ukraińska 110. Brygada powraca na linię frontu po dwóch miesiącach rekonwalescencji

110. Samodzielna Brygada Zmechanizowana im. Marka Bezruchki zadeklarowała powrót na stanowiska bojowe po dwumiesięcznej przerwie. Przed rotacją przez dwa lata bronili Awdijiwki.

Źrodła wśród żołnierzy 110 Brygady podają, że brygada nie miała wystarczająco dużo czasu na odpoczynek, rekrutację ludzi i koordynację w ciągu dwóch miesięcy. Ich powrót do walki wiąże się z zaostrzeniem sytuacji w jednym z odcinków linii frontu.

Brygada została skierowana na odpoczynek 27 lutego. Była to pierwsza rotacja od początku inwazji.

22:58
02.05.2024

Rosyjski sąd odwołuje konfiskatę części aktywów JPMorgan będących przedmiotem sporu z rosyjskim bankiem

Jak podała 2 maja agencja Reuters, rosyjski sąd odwołał zajęcie części funduszy JPMorgan w Rosji w ramach pozwu  rosyjskiego państwowego banku VTB.

VTB pozwał JPMorgan, aby  odzyskać 439,5 mln dolarów z aktywów w JPMorgan, które zostały zablokowane po wprowadzeniu amerykańskich sankcji.

Następnie pod koniec kwietnia JPMorgan wniósł pozew do amerykańskiego sądu, aby uniemożliwić VTB odzyskanie tej kwoty. Argumentowała, że prawo amerykańskie zabrania pożyczkodawcy uwolnienia pieniędzy, a VTB będzie próbował przejąć swoje aktywa za granicą, jeśli zwycięży w procesie rosyjskim.

Rosyjski sąd początkowo nakazał zajęcie wszystkich zablokowanych środków na rachunkach JPMorgan. Jednak w tym tygodniu sąd uchylił tę decyzję i orzekł, że zajęta zostanie tylko część aktywów JPMorgan. Fundusze, których nie można skonfiskować, obejmują „rachunki typu C”, których nie można przenieść poza Rosję, oraz rachunki bieżące wykorzystywane do opłacania personelu i podatków.

Z dokumentów rosyjskiego sądu wynika, że JPMorgan posiada w Rosji aktywa o wartości 243,3 miliarda rubli (2,64 miliarda dolarów), z czego 204,7 miliarda znajduje się na rachunkach typu C.

22:40
02.05.2024

Kułeba i Sikorski rozmawiali o pozytywnej dynamice w stosunkach ukraińsko-polskich

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba odbył rozmowę telefoniczną z szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim – poinformowało w czwartkowy wieczór ukraińskie MSZ.

„Podczas naszej rozmowy Radosław Sikorski i ja zauważyliśmy pozytywną dynamikę w dwustronnych stosunkach ukraińsko-polskich. Rozmawialiśmy także o wzmocnieniu ukraińskiej obrony powietrznej, drodze Ukrainy do Unii Europejskiej i formule pokojowej prezydenta Zełenskiego” – zauważył Kułeba.

22:15
02.05.2024

Zełenski: Szczyt w Szwajcarii to pierwsza realna szansa na rozpoczęcie przywracania sprawiedliwego pokoju

- W tych dniach wraz ze Szwajcarią zakończyliśmy wysyłanie zaproszeń na Szczyt. Konkretne daty Szczytu to 15 i 16 czerwca. Będzie to pierwszy etap – zasadniczo pierwsza realna szansa na rozpoczęcie przywracania sprawiedliwego pokoju – powiedział Zełenski  w cowieczornym przekazie.

21:49
02.05.2024

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o ataku drona na Krym

Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że 2 maja wieczorem doszło do ataku dronów na tymczasowo okupowany Krym.

Ministerstwo twierdziło, że nad półwyspem zestrzelono dwa drony. Wcześniej most krymski (kerczeński) był zamknięty dla ruchu. Lokalne kanały Telegramu poinformowały o zagrożeniu rakietowym.

21:23
02.05.2024

Główny dowódca fińskich Sił Zbrojnych: Rosja nie zaatakuje bezpośrednio państwa NATO

Generał Janne Jaakkola, nowy szef fińskich sił zbrojnych, uważa, że jest mało prawdopodobne, aby Rosja bezpośrednio zaatakowała państwo członkowskie NATO, ale może kontynuować ataki hybrydowe, w tym zakłócanie  wyborów.

Jaakkola powiedział, że przetestowanie artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, który przewiduje zbiorową samoobronę w przypadku ataku na NATO, „jest zawsze możliwe, ale jeśli podejmiemy właściwe działania i utrzymamy jedność, uważam atak za mało prawdopodobny”.

Fiński generał zauważył, że Moskwa jest obecnie zbyt zajęta przygotowaniami do nowej letniej ofensywy na Ukrainie, aby rozważać atak na NATO. Ostrzegł jednak, że Rosja prawdopodobnie będzie kontynuować ataki hybrydowe na kraje europejskie w formie zakłócania GPS, wpływania na wybory i ułatwianie nielegalnej migracji do krajów sąsiednich, w tym do Finlandii.

20:55
02.05.2024

Raiffeisen Bank International podał, kiedy zacznie wycofywać się z Rosji

Raiffeisen Bank International (RBI) rozpocznie proces wycofywania się z rynku rosyjskiego w trzecim kwartale 2024 roku, zapowiedział szef spółki Johan Strobl.

Nowy plan likwidacji firmy powstał zgodnie z wymogami Europejskiego Banku Centralnego (EBC)

Już pod koniec marca zarząd austriackiego banku ogłosił plany sprzedaży rosyjskiego oddziału banku lub wycofania go ze struktur grupy, ale nie podał konkretnych dat.

20:31
02.05.2024

Śmierć Ukraińca w Budapeszcie: Ambasada Ukrainy bada, jak doszło do tragedii

Ambasada Ukrainy na Węgrzech stara się wyjaśnić okoliczności ostatnich tragicznych wydarzeń w stolicy Węgier, Budapeszcie, gdzie w wyniku ran kłutych zmarł obywatel Ukrainy.

Węgierskie organy ścigania otrzymały 1 maja zgłoszenie o bójce pomiędzy dwoma mężczyznami. Z  doniesień wynika, że 44-letni obywatel Kazachstanu podczas kłótni kilkakrotnie dźgnął nożem 48-letniego Ukraińca. Obywatel Ukrainy zginął na miejscu.

W związku z podejrzeniem morderstwa wszczęto śledztwo. Węgierskie media RTL Híradó podały, że obaj mężczyźni pracowali jako kierowcy ciężarówek. W momencie tragedii przebywali na terenie firmy transportowej.

20:05
02.05.2024

Stany Zjednoczone oskarżyły Rosję o użycie broni chemicznej przeciwko ukraińskiej armii

Stany Zjednoczone oskarżyły Rosję o użycie broni chemicznej przeciwko ukraińskiej armii. Departament Stanu w oświadczeniu precyzuje, że rosyjskie wojsko użyło duszącej chloropikryny.

„Użycie tego typu środków chemicznych wynika prawdopodobnie z chęci wyparcia przez wojska rosyjskie sił ukraińskich z ufortyfikowanych pozycji i osiągnięcia taktycznego sukcesu na polu walki” – czytamy w oświadczeniu. Należy również zauważyć, że wojska rosyjskie używają chemikaliów do rozpędzania protestów na Ukrainie.

Chloropikryna znajduje się na czarnej liście Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej. Używany był przez wojska niemieckie podczas I wojny światowej.

19:45
02.05.2024

NATO oskarża Rosję o wrogie działania na terytorium Sojuszu 

NATO poinformowało w oświadczeniu, że w ostatnich tygodniach wiele osób zostało postawionych w stan oskarżenia w związku z działaniami Rosji w Czechach, Estonii, Niemczech, Łotwie, Litwie, Polsce i Wielkiej Brytanii.

„Te incydenty wpisują się w nasiloną kampanię działań, które Rosja w dalszym ciągu prowadzi na całym obszarze euroatlantyckim, w tym na terytorium Sojuszu i za pośrednictwem pełnomocników. Obejmuje to sabotaż, akty przemocy, ingerencje cybernetyczne i elektroniczne, kampanie dezinformacyjne, i inne operacje hybrydowe Sojusznicy NATO wyrażają swoje głębokie zaniepokojenie działaniami hybrydowymi Rosji, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa Sojuszu” – czytamy w oświadczeniu.

Członkowie NATO wyrazili „głębokie zaniepokojenie” środkami hybrydowymi zastosowanymi przez Rosję, które ich zdaniem zagrażają bezpieczeństwu Sojuszu.

„Wspieramy i solidaryzujemy się z dotkniętymi sojusznikami. Będziemy działać indywidualnie i zbiorowo, aby zająć się tymi działaniami i nadal będziemy ściśle koordynować działania” – podkreśla komunikat.

19:22
02.05.2024

W centrach serwisowych Apple w Rosji brakuje oryginalnych części zamiennych

W autoryzowanych centrach serwisowych Apple w Rosji zabrakło oryginalnych części zamiennych do iPhone'a i MacBooka.

Przedstawiciel autoryzowanego centrum serwisowego ujawnił, że ani jedno centrum serwisowe w Rosji nie ma oryginalnych części zamiennych do produktów Apple. Wyjaśnił, że iPhone'y 14 i 15 nie są serwisowane w Rosji, a dostawy oryginalnych części zamiennych ustały w grudniu 2023 roku. Źródło podało, że wcześniej centra serwisowe wykorzystywały pozostałe części z magazynów.

Jak podaje Eldar Murtazin, analityk agencji Mobile Research Group, w oficjalnych centrach serwisowych zaczęło brakować oryginalnych części zamiennych już latem 2023 roku.

Apple wstrzymał sprzedaż wszystkich swoich produktów w Rosji w marcu 2022 roku i ogłosił, że nie będzie już importował elektroniki i ograniczy korzystanie z jej usług, w szczególności Apple Pay. W tej chwili produkty Apple są dostarczane do Rosji w ramach programu „importu równoległego”. W lutym 2023 roku Stany Zjednoczone wprowadziły zakaz dostarczania do Rosji smartfonów o wartości ponad 300 dolarów.

18:59
02.05.2024

Szefowa wywiadu USA przewiduje w najbliższej przyszłości „agresywną taktykę” Rosji na Ukrainie

Avril Haines zauważyła, że Rosja nasiliła ataki na infrastrukturę Ukrainy, aby utrudnić Kijówowi przemieszczanie broni i wojsk, utrudnić produkcję amunicji i zmusić  do negocjacji.

- Coraz bardziej agresywna taktyka Putina wobec Ukrainy, taka jak ataki na ukraińską infrastrukturę elektroenergetyczną, mają na celu wywarcie na Ukrainie wrażenia, że kontynuowanie walki tylko zwiększy szkody dla Ukrainy i nie zapewni prawdopodobnej drogi do zwycięstwa – powiedziała Haines.

Dodała, że ta „agresywna taktyka” prawdopodobnie będzie kontynuowana i że „jest mało prawdopodobne, aby wojna szybko się skończyła”.

18:37
02.05.2024

Rośnie liczba rannych po ataku na Dergacze

Liczba dzieci rannych w rosyjskim ataku na Dergacze w obwodzie charkowskim wzrosła do ośmiu. Wszystkie dzieci w momencie ataku przebywały w klubie sportowym.

18:11
02.05.2024

Jermak: Zrobimy wszystko, aby Chiny wzięły udział w Szczycie Pokojowym

Szczyt pokojowy w Szwajcarii ma na celu podkreślenie konieczności zakończenia wojny i przywrócenia sprawiedliwego pokoju na ziemi ukraińskiej – stwierdził szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak.

Jermak stwierdził, że  cały czas prowadzone są konsultacje na różnych szczeblach z udziałem  partnerów, aby Chiny wzięły udział w szwajcarskim szczycie.

17:46
02.05.2024

Gazprom poniósł w 2023 roku stratę netto w wysokości prawie 6,7 miliarda dolarów

Gazprom zanotował stratę finansową w wysokości 629 mld RUB (prawie 6,7 mld USD) w 2023 r. w porównaniu do zysku netto w wysokości 1,226 bln RUB (13 mld USD) w 2022 r.

Źródłem informacji jest Raport Gazpromu przygotowany wg Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF)

W pierwszym kwartale 2024 roku Gazprom stracił na sprzedaży ponad 47 mld RUB (501 mln USD) wobec zysku na poziomie 125,4 mld RUB (1,34 mld USD) rok wcześniej. Ponadto przychody Gazpromu spadły w ubiegłym roku o 27 proc. do 8,54 bln rubli z 11,7 bln rubli w 2022 roku.

17:21
02.05.2024

Rosja zaatakowała Dergacze w obwodzie donieckim. Rannych sześcioro dzieci

2 maja Rosja uderzyła dwiema bombami powietrznymi w infrastrukturę cywilną w miejscowości Dergacze w obwodzie charkowskim

Dotychczas wiadomo o siedmiu rannych. Sześcioro z nich to dzieci.

16:57
02.05.2024

Obwód biełgorodzki: mężczyzna zginął przy próbie rozmontowania miny

Mieszkaniec obwodu biełgorodzkiego zginął podczas próby rozbiórki miny przeciwpiechotnej

Naczelnik obwodu Wiaczesław Gładkow poinformował,że na terenie, gdzie doszło do zdarzenia wprowadzono stan wyjątkowy, a mieszkańców obowiązuje zakaz wstępu.

16:41
02.05.2024

W najbliższy poniedziałek Bruksela będzie gospodarzem forum przemysłu obronnego UE-Ukraina

Wzmocnienie współpracy w zakresie produkcji obronnej oraz dalsza integracja unijnego i ukraińskiego przemysłu obronnego będą głównymi tematami Forum Przemysłu Obronnego UE-Ukraina, które odbędzie się 6 maja w Brukseli.

Zapowiedź tego wydarzenia ukazała się dziś na stronie internetowej Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

„Ponad 350 przedstawicieli instytucji UE, rządów, europejskiego i ukraińskiego przemysłu obronnego, stowarzyszeń branżowych, kluczowych krajów partnerskich i organizacji zgromadzi się, aby wzmocnić współpracę w zakresie przemysłu obronnego między UE a Ukrainą. Wydarzenie organizowane jest przy wsparciu belgijskiej prezydencji Komisji Rady UE i Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Lotniczego, Bezpieczeństwa i Obronnego” – czytamy w oświadczeniu.

16:20
02.05.2024

Ukraińcom coraz bardziej brakuje amunicji

Ukraińscy żołnierze na linii frontu twierdzą, że brak amunicji oznacza, że wystrzeliwanie 30 pocisków dziennie jest „luksusem”.

Dowódca obsługujący dostarczoną przez USA haubicę M777 powiedział, że dzienna liczba pocisków wystrzeliwanych jest czasami jednocyfrowa.

15:55
02.05.2024

Walki o Czasiw Jar. Ukraińskie wojsko dementuje doniesienia

Rzecznik ukraińskiego Operacyjno-Strategicznego Zgrupowania Wojsk "Chortyca" Nazar Wołoszyn powiedział agencji Interfax-Ukraina, że Rosjanie nadal szturmują Czasiw Jar. - Wróg nie odniósł żadnego sukcesu. Sytuacja jest pod kontrolą - oświadczył. Według Wołoszyna, doniesienia o tym, że rosyjscy żołnierze przedarli się do kanału Doniec-Donbas, są nieprawdziwe. Rzecznik przekazał, że toczą się zacięte boje o kontrolę nad szlakami logistycznymi.

15:42
02.05.2024

Ostrzał Chersonia

Po południu wojska rosyjskie ostrzelały rejon dniprowski Chersonia, w wyniku czego uszkodzony został sklep, a w placówce oświatowej i budynku mieszkalnym stłuczone zostały szyby, nikt nie został ranny - podał szef chersońskiej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin.

15:30
02.05.2024

Ukraina. Wielkanocne ciasta pojadą do żołnierzy na front

15:17
02.05.2024

Atak na rosyjską wyrzutnię

Dowództwo Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy opublikowało nagranie przedstawiające atak na 9K37 Buk, rosyjski system kierowanych rakiet ziemia–powietrze. Znajdująca się na kierunku sumskim wyrzutnia została trafiona za pomocą dronów bojowych, rosyjskim żołnierzom nie udało się ugasić ognia i uratować sprzętu.

15:06
02.05.2024

Pojawiły się zdjęcia satelitarne ilustrujące skutki ataku na lotnisko Dżankoj na Krymie

W ataku z 30 kwietnia zniszczony miał zostać co najmniej jeden zestaw S-300/S-400.

14:28
02.05.2024

Skąd ukraiński deputowany wziął miliony?

Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna Ukrainy (SAP) ogłosiła, iż prokurator poinformował deputowanego do ukraińskiego parlamentu, Rady Najwyższej, o tym, że jest on podejrzewany o nielegalne wzbogacenie się. Według agencji Interfax-Ukraina, chodzi o posła frakcji Sługa Narodu, Andrija Kłoczkę. Podczas śledztwa ustalono, że w latach 2020-2021 polityk nabył aktywa o łącznej wartości 25 milionów hrywien (2,56 mln zł). "Pięć mieszkań w Kijowie, trzy działki w obwodzie kijowskim, dwa lokale niemieszkalne, a także samochody Tesla i Mercedes-Benz. Poseł zarejestrował zdecydowaną większość nabytych nieruchomości na nazwiska swoich bliskich krewnych, zachowując prawo do ich całkowitego zbycia" - czytamy w komunikacie. Według śledczych, w tym okresie oficjalne dochody i oszczędności posła, jego żony i bliskich nie wystarczyły na zakup tych aktywów, a różnica wynosi 11 mln hrywien (1,13 mln zł).

14:03
02.05.2024

Szef MSW Ukrainy odwiedził placówkę w obwodzie dniepropietrowskim, w którym leczeni są żołnierze Gwardii Narodowej i policjanci

Ihor Kłymenko poinformował o tym na swoim kanale w serwisie Telegram.

13:24
02.05.2024

W czerwcu piłkarska reprezentacja Rosji zagra z Białorusią

Obie reprezentacje są zawieszone w międzynarodowych rozgrywkach przez FIFA i UEFA. Rosja ostatni mecz towarzyski rozegrała 21 marca wygrywając z Serbią w Moskwie 4:0. Z Białorusią Rosjanie zagrają w Mińsku, 7 czerwca.

13:18
02.05.2024

1 maja Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Odessę. W wyniku ataku w porcie w Odessie wybuchł pożar (WIDEO)

Rannych w wyniku ataku miało zostać 14 osób.

13:07
02.05.2024

Na łodziach patrolowych "Irpień" i "Reni" podniesiono ukraińską banderę

Obie łodzie zostały przekazane Ukrainie przez Estonię.

12:51
02.05.2024

Zełenski: Tylko w kwietniu Rosja użyła przeciw Ukrainie ok. 300 rakiet różnego rodzaju

Wołodymyr Zełenski poinformował, że Rosjanie użyli przeciw Ukrainie podobnej liczby dronów-kamikadze oraz ok. 3 200 kierowanych bomb powietrznych.

12:49
02.05.2024

Ukraińskie drony zestrzelone nad Rosją

Rosyjski resort obrony donosi o zestrzeleniu ukraińskich dronów nad obwodem biełgorodzkim. Do zestrzeleń miało dojść o godz. 10:30 i 11:25 czasu moskiewskiego.

12:28
02.05.2024

Rosja twierdzi, że zajęła wieś w obwodzie donieckim

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że wojska rosyjskie zajęły wieś Berdyczi (obwód doniecki), położoną w pobliżu Awdijiwki. Według Rosjan, zajęcie miejscowości (które rosyjski resort nazywa "wyzwoleniem") pozwoli im na dotarcie do rzeki Wowczy, gdzie ma znajdować się jedna z kluczowych linii obrony Sił Zbrojnych Ukrainy.

12:18
02.05.2024

Austriacki bank chce zawrzeć umowę z rosyjskim oligarchą

Raiffeisen Bank International chce kupić udziały Olega Deripaski w w grupie budowlanej Strabag za 1,5 mld euro.

Czytaj więcej

Austriackie władze ostrzegają Raiffeisen przed umową z rosyjskim oligarchą
12:08
02.05.2024

W jaki sposób Rosja może odpowiedzieć na przejęcie jej aktywów?

W analizie agencji Reutera czytamy, że Moskwa mogłaby zająć fundusze warte setki miliardów złotych, choć nie wiadomo, jak znaczna część tej kwoty to środki rosyjskich firm zarejestrowanych za granicą.

Czytaj więcej

Co zrobi Moskwa, jeśli Zachód zabierze Rosji 300 miliardów dolarów?
11:55
02.05.2024

Kreml odrzuca oskarżenia o używanie broni chemicznej na Ukrainie

Z takim formalnym oskarżeniem pod adresem Rosji wystąpiły USA. - Takie oskarżenia są całkowicie bezpodstawne i nie są wsparte przez nic — oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

11:18
02.05.2024

W obwodzie kurskim imigranci nie będą mogli pracować jako taksówkarze

O zakazie takim poinformował gubernator obwodu, Roman Starowojt. Z informacji przekazanych przez niego wynika, że w ramach konsultacji społecznych zakaz poparło 82 proc. z 42 tys. osób, które wyraziły opinię w tej sprawie.

11:07
02.05.2024

W Kijowie odbył się Ukraiński Festiwal Pisanek (WIDEO)

Podczas zorganizowanego 30 kwietnia Festiwalu ustanowiono rekord na najbardziej masowe malowanie pisanek. Podczas ustanawiania rekordu uczestnicy namalowali 800 pisanek w ciągu pięciu godzin.

11:02
02.05.2024

Siły Powietrzne Ukrainy nie mogą ujawnić kiedy myśliwce F-16 pojawią się na Ukrainie

Rzecznik Sił Powietrznych, Ilja Jewłasz, oświadczył, że informacja o pojawieniu się myśliwców F-16 na Ukrainie zostanie potwierdzona dopiero wtedy, gdy myśliwce te faktycznie pojawią się nad Dnieprem. Wcześniej pojawiła się informacja, że pierwsze myśliwce F-16 trafią na Ukrainę w czerwcu.

10:44
02.05.2024

Remiza straży pożarnej w Odessie uszkodzona w ataku rakietowym

W ataku nie ucierpiał żaden ze strażaków.

10:37
02.05.2024

Ostrzał celów na Ukrainie. Rosja odchodzi od dronów kamikadze?

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Ilja Jewłasz powiedział, że Rosja nie atakuje teraz za pomocą dronów bojowych Shahed, lecz raczej rakietami balistycznymi i kierowanymi pociskami rakietowymi Ch-59. Zaznaczył, że ostatniej nocy Rosjanie wysłali nad Ukrainą dwa Shahedy, które zostały zestrzelone.

Pocisk Raduga Ch-59 ma prędkość ok. 1000 kilometrów na godzinę. - Możemy z nim walczyć za pomocą systemów obrony powietrznej, które posiadamy - oświadczył Jewłasz. - To dość potężna broń przeznaczona do rażenia celów naziemnych oraz przeciw okrętom, nie należy jej lekceważyć - mówił dodając, że ostatnio Rosjanie "znacznie zwiększyli intensywność wykorzystania" pocisków Ch-59, atakują także za pomocą ulepszonej wersji tej broni, czyli pocisków Ch-69, które mają większy zasięg.

10:35
02.05.2024

Rosyjskie zakłady LNG mogą nigdy nie powstać

Sankcje Białego Domu objęły statki zaangażowane w transport sprzętu na potrzeby budowy arktycznych zakładów produkcji LNG rosyjskiego koncernu Novatek.

Czytaj więcej

USA blokują rosyjskie zakłady LNG w Arktyce
10:25
02.05.2024

Nieoficjalnie: Rosja nie została zaproszona na szczyt pokojowy

W czerwcu w Szwajcarii ma odbyć szczyt pokojowy w sprawie Ukrainy. Powołując się na szwajcarskie władze agencja Reutera podaje, że "na tym etapie" Rosja nie została zaproszona.

10:19
02.05.2024

USA oskarżyły Rosję o używanie zakazanej broni chemicznej na Ukrainie

W oświadczeniu Departamentu Stanu czytamy, że „poczyniono ustalenia... że Rosja użyła broni chemicznej, chloropikryny przeciwko ukraińskim siłom naruszając Konwencję o zakazie broni chemicznej”.

Czytaj więcej

USA nałożyły nowe sankcje na Rosję. Chodzi o zakazaną broń
09:47
02.05.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 10 miejscowości w obwodzie donieckim

W atakach uszkodzonych zostało 61 obiektów cywilnych (w tym 49 budynków mieszkalnych) — podała lokalna policja. Na terenie obwodu doszło do 1 967 eksplozji.

09:29
02.05.2024

Ukraińska poczta wyemitowała znaczek na cześć oczyszczenia Morza Czarnego z okrętów Rosji

Znaczek od dziś można zamawiać w przedsprzedaży. Do sprzedaży trafi 8 maja.

Czytaj więcej

Ukraińska poczta uczciła topienie rosyjskich okrętów znaczkiem
09:02
02.05.2024

Ołeksandr Syrski publikuje nagranie ilustrujące udane ataki Ukraińców na rosyjskie pozycje

Nagranie opublikowano na kanale Telegram głównodowodzącego ukraińskiej armii.

08:50
02.05.2024

Ostrzał na północy Ukrainy

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ" podało, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie atakowali tereny przygraniczne obwodów czernihowskiego, sumskiego i charkowskiego. Według tego źródła, odnotowano 284 eksplozje.

08:27
02.05.2024

Rosyjskie grupy sabotażowo-dywersyjne próbowały wtargnąć do obwodu charkowskiego

Informacje takie przekazuje Rusłan Muzyczuk, rzecznik Gwardii Narodowej. Jak podkreślił Rosjanie „testują” słabe punkty w ukraińskiej obronie granicy z Rosją.

07:58
02.05.2024

W ciągu doby w rosyjskim ostrzale zginęło czterech mieszkańców obwodu donieckiego

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Wadym Fiłaszkin. Ośmiu mieszkańców obwodu donieckiego zostało rannych.

07:24
02.05.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 22 miejscowości w obwodzie chersońskim

Gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin podał, że w ostrzale nikt nie został ranny.

07:18
02.05.2024

W nocy nad Rosją strącono 12 dronów

Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że w nocy ukraińskie drony były strącane nad pięcioma obwodami Rosji: pięć nad obwodem briańskim, jeden nad obwodem kurskim, jeden nad obwodem biełgorodzkim, dwa nad obwodem rostowskim i trzy nad Krajem Krasnodarskim.

06:57
02.05.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali osiem miejscowości w obwodzie zaporoskim

Informacje takie przekazuje Iwan Fedorow, gubernator obwodu, na swoim kanale w serwisie Telegram.

06:47
02.05.2024

Na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim nie ma obecnie żadnych rosyjskich okrętów

Informacje takie przekazuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

06:42
02.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 470 870 żołnierzy, 7 332 czołgi, 14 096 pojazdów opancerzonych, 12 044 zestawów artyleryjskich, 1 053 wyrzutni rakiet, 784 zestawów przeciwlotniczych, 348 samolotów, 325 śmigłowców, 9 561 bezzałogowych statków powietrznych, 2 126 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 16 224 pojazdy (w tym cysterny) i 1 988 jednostek sprzętu specjalnego.

06:15
02.05.2024

121 starć na froncie w ciągu doby

Rosjanie mieli w ciągu doby przeprowadzić 5 ataków rakietowych, 63 ataki powietrzne oraz 72 ostrzały artyleryjskie pozycji ukraińskich sił zbrojnych i terenów zamieszkanych.

05:39
02.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 798 dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

05:19
02.05.2024

Rosja przedstawiła w RB ONZ projekt rezolucji zakazującej umieszczania i używania broni w kosmosie

Wcześniej Rosja zawetowała projekt podobnej rezolucji, przedstawiony przez USA i Japonię, który dotyczył wyłącznie broni masowego rażenia.

Czytaj więcej

Rosja chce zakazać umieszczania broni w kosmosie "po wsze czasy"
04:49
02.05.2024

Władze obwodu zaporoskiego kupiły ukraińskiej armii sprzęt wart 162,4 mln hrywien

Informację taką przekazał gubernator obwodu, Iwan Fedorow. Kupiony sprzęt obejmuje drony różnego typu, półciężarówki oraz sprzęt do zwalczania dronów.

04:46
02.05.2024

14 osób rannych w ataku rakietowym na Odessę

Ołeh Kiper, gubernator obwodu odeskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram pokazał skutki ataku rakietowego na Odessę, do którego doszło wieczorem 1 maja. W ataku rannych zostało 14 osób i uszkodzony miały zostać obiekty infrastruktury cywilnej, m.in. magazyny pocztowe. 

04:44
02.05.2024

Ukraińskie drony atakowały obiekt infrastruktury energetycznej w obwodzie smoleńskim

Gubernator obwodu, Wasilij Anochin zapewnia, że atak był nieudany. Z komunikatu gubernatora nie wynika ile dronów brało udział w ataku. 

04:42
02.05.2024

W obwodzie kurskim dron uszkodził linię wysokiego napięcia

Informacje o skutkach ataku drona podał gubernator obwodu, Roman Starowojt, na swoim kanale w serwisie Telegram. W wyniku ataku wieś Ponyri została pozbawiona prądu.

04:40
02.05.2024

W obwodzie orłowskim w ataku dronów uszkodzone zostały obiekty infrastruktury energetycznej

Do uszkodzenia obiektów infrastruktury energetycznej doszło w rejonach swierdłowskim i głazunowskim — poinformował gubernator obwodu, Andriej Kłyczkow. W wyniku ataku doszło do przerwy w dostawach prądu do części odbiorców.

04:39
02.05.2024

Trzy drony strącono w nocy nad obwodem briańskim

O strąceniu dronów poinformował gubernator obwodu, Aleksandr Bohomaz. Drony zostały strącone przez rosyjską obronę przeciwlotniczą.

04:37
02.05.2024

Nad obwodem rostowskim strącone zostały dwa drony

Informacje o strąceniu dronów przekazał Wasilij Gołubiew, gubernator obwodu, na swoim kanale w serwisie Telegram. Do strącenia dronów doszło ok. 2 rano czasu moskiewskiego.

04:32
02.05.2024

Przedstawiciel Pentagonu: Rosja pracuje nad satelitą, który może przenosić ładunek jądrowy i stanowić zagrożenie dla innych satelitów

Asystent sekretarza obrony ds. polityki kosmicznej, John Plumb, w wystąpieniu przed komisją sił zbrojnych Izby Reprezentantów mówił, że Rosja pracuje nad stworzeniem nowego rodzaju satelity, który „będzie mógł przenosić ładunki jądrowe i stanowić zagrożenie dla innych satelitów”. Ze słów Plumba wynika, że Rosja chce rozbudować swój potencjał w zakresie zwalczania satelitów. Plumb ostrzegał przy tym, że ładunek atomowy użyty w kosmosie „nie będzie rozróżniał, które satelity są wojskowe, cywilne czy komercyjne”. Według przedstawiciela Pentagonu Chiny pracują nad satelitą z napędem nuklearnym.

04:31
02.05.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 798 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 798 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 798 dniu wojny

PAP

04:30
02.05.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 798