Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W ataku rakietowym na Odessę, do którego doszło 1 maja wieczorem, rannych zostało 14 osób.
Na tym kończymy dzisiejszą relację
Najnowsze informacje z Ukrainy będziemy publikować w czwartek od wczesnych godzin porannych.
Siły obronne Ukrainy odparły 89 ataków i uderzyły rakietami w stanowisko kontroli dronów
W ciągu dnia Siły Obronne Ukrainy odparły 89 ataków wroga w sześciu kierunkach, najwięcej na Awdijowski. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o tym na Facebooku. Ogółem, według danych Sztabu Generalnego, na froncie w ciągu dnia miało miejsce sto starć bojowych. Ukraińskie lotnictwo uderzyło w stanowisko dowodzenia i siedem obszarów, w których koncentruje się personel armii rosyjskiej. Jednostki sił rakietowych Sił Zbrojnych Ukrainy uderzyły w dwa obiekty wroga: punkt kontroli dronów i obszar koncentracji personelu.
Pożar w Odessie po uderzeniu rakiety balistycznej
Wojska rosyjskie uderzyły w Odessę rakietami balistycznymi, co najmniej 13 osób zostało rannych, a w miejscu uderzenia wybuchł pożar – poinformował Oleg Kiper, szef administracji wojskowej Odessy. „Wróg zaatakował Odessę rakietami balistycznymi. Obecnie wiemy o co najmniej 13 ofiarach” – napisał.
Duże zapotrzebowanie na roboty na froncie
Aby poprawić sytuację w zakresie zaopatrzenia ukraińskich obrońców w drony, wolontariusze opracowali kurs inżynieryjny „Ludowy FPV” i oferują społecznościom przyłączenie się do pomocy Siłom Zbrojnym. Maria Berlinska, założycielka i szefowa Centrum Wsparcia Wywiadu Powietrznego oraz wolontariatu projektu Drony Zwycięstwa, opowiedziała o tym podczas forum społeczności i ochotników „Obwód lwowski – dla Sił Zbrojnych”. „To największa wojna dronów w historii ludzkości – a to dopiero początek. Jeśli chodzi o nasycenie frontu dronami, jeśli analizować parametry, sytuacja jest odmienna. Z podażą dronów FPV stało się lepiej niż było, ale nadal jest duże zapotrzebowanie na DJI Mavic, to samo na klasę „Bocian” – jest ich za mało. Dlatego dziś można oszacować zaopatrzenie frontu w środki robotyczne, w tym naziemne kompleksy robotyczne na maksymalnie 15% zapotrzebowania” – powiedziała Berlinska.
Słowacja udzieliła tymczasowej ochrony współpracownikowi Medwedczuka
Słowacja udzieliła tymczasowej ochrony Artemowi Marchewskiemu, prorosyjskiemu propagandyście i byłemu generalnemu producentowi kanału telewizyjnego 112 Ukraina – podaje czeska gazeta Denik N. „Rząd Czech umieścił na liście sankcyjnej Artema Marczewskiego, który według służb specjalnych próbował wpłynąć na wybory europejskie i planował cofnąć mu zezwolenie na pobyt. Jednak jeden z liderów prorosyjskiej siatki wpływów jest chroniony gdzie indziej – na sąsiedniej Słowacji” – pisze Denik N.
W Odessie doszło do eksplozji
Podczas nalotu w Odessie słychać było odgłosy eksplozji – informuje „Suspilne”. Wcześniej Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegały o zagrożeniu użyciem broni balistycznej.
USA rozszerzyły listy sankcyjne wobec Federacji Rosyjskiej
Władze USA wprowadziły w środę nowe sankcje, związane w szczególności z agresją Rosji na Ukrainę, wobec około 300 osób fizycznych i prawnych Federacji Rosyjskiej – poinformowało Departament Skarbu USA. W szczególności sankcje nałożono na linię lotniczą Pobeda. Ograniczenia nałożono także na szereg fabryk, w tym na Uralską Fabrykę Samochodów, Briańsk Fabrykę Samochodów, Jarosławską Fabrykę Silników, Fryazyn Fabrykę Tranzystorów Mocy, Wołodymyrską Fabrykę Stopów Precyzyjnych i Proton Plant. Wśród uprawnionych firm znajdują się „Sybantracyt”, spółki z grupy IBS oraz „Grupa Astra”. Ponadto do wykaz podmiotów objętych sankcjami dodano ponad 10 statków morskich. „Nowe środki wymierzone są w rosyjską bazę wojskowo-przemysłową, programy rozwoju broni chemicznej i biologicznej, a także firmy i osoby prywatne w krajach trzecich, które pomagają Rosji w zakupie kluczowych zasobów do produkcji broni lub produktów związanych z obronnością” – napisano w komunikacie Departamentu Skarbu USA. Oprócz firm rosyjskich, sankcje nałożono na szereg przedsiębiorstw z innych krajów, w tym chińskich i tureckich.
Prezydent Zełenski zwolnił Witiuka ze stanowiska szefa departamentu cyberbezpieczeństwa SBU
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o odwołaniu Ilji Witiuka ze stanowiska szefa Wydziału Kontrwywiadowczej Ochrony Interesów Państwa w Dziedzinie Bezpieczeństwa Informacyjnego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. W kwietniu dziennikarze Slidstvo.info opublikowali materiał na temat majątku rodzinnego Ilji Witiuka. Dwa dni po publikacji dziennikarze „Slidstvo.info” opublikowali kolejną publikację, w której poinformowali, że ich zdaniem pracownicy wydziału próbowali doręczyć wezwanie autorowi tego materiału.
Ministerstwo Obrony Ukrainy rozpoczęło prace nad modelem Zintegrowanego Systemu Obronnego
W Ministerstwie Obrony Ukrainy pod przewodnictwem Wiceministra Obrony Ukrainy Stanislava Hejdera odbyło się inauguracyjne spotkanie grupy roboczej ds. opracowania modelu Zintegrowanego Systemu Obronnego mającego na celu wzmocnienie zdolności wojskowych, geopolitycznych i gospodarczych Ukrainy. Jak podaje MOU, w ramach opracowywania modelu przewiduje się opracowanie szeregu propozycji zmian legislacyjnych, a także stworzenie odpowiedniej polityki rozwoju zintegrowanego systemu obronnego ekosystem, który wzmocni siłę militarną i instytucjonalną państwa.
Nie ma oznak tworzenia się grup ofensywnych na Krymie
Na dzień dzisiejszy nie widać żadnych oznak tworzenia się grup ofensywnych ani gwałtownych zmian w stanie, położeniu i liczebności sił wroga na Krymie – powiedział Dmytro Pletenczuk, szef Centrum Łączności Strategicznej Sił Obronnych Południa. Odpowiadając na pytanie, o czym może świadczyć przerzut czołgów i pojazdów opancerzonych na Krym kilka tygodni temu oraz czy wróg przygotowuje się do przemieszczenia sił ukraińskich w głąb okupowanego półwyspu, Pletenczuk stwierdził, że jest zbyt wcześnie, aby wyciągać wnioski nt. wzmocnienia tego kierunku przez Rosjan. „Należy rozumieć, że przede wszystkim oni mogą mieć środki rotacyjne. I odpowiednio każda jednostka przybywa i odchodzi z własnym sprzętem. Obecnie nie ma żadnych oznak tworzenia się ofensywnych. Nie obserwuje się gwałtownych zmian stanu, pozycji i liczebności sił naszego wroga. Tak, jest ciągły ruch, ale jest jeszcze za wcześnie, aby wyciągać wnioski, że w jakiś sposób wzmacniają ten kierunek” – powiedział.
Informacje Rosjan o rzekomym ataku na kwaterę główną Sił Zbrojnych Ukrainy w Odessie są fałszywe
Centrum Łączności Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji zdementowało informację Rosjan o rzekomym ataku na kwaterę główną Sił Zbrojnych Ukrainy w Odessie. „Kłamstwo: w nocy z 30 kwietnia na 1 maja Rosjanie uderzyli rakietami w kwaterę główną Sił Zbrojnych Ukrainy w Odessie. O tym piszą rosyjskie media. Prawda: wojska rosyjskie uderzyły z rakietami w dzielnice mieszkalne miasta. W wyniku ataku zniszczone zostały trzy rakiety Iskander-M, zniszczeniu uległy budynki mieszkalne i administracyjne, a także instytucje medyczne i oświatowe” – podała instytucja.
Zachodnie czołgi i sprzęt opancerzony w Moskwie. Otwarto wystawę
Na wystawie zorganizowanej przez ministerstwo obrony Rosji można zobaczyć ponad 30 sztuk ciężkiego sprzętu produkcji zachodniej, w tym amerykański czołg M1 Abrams i bojowy wóz opancerzony Bradley, niemiecki czołg Leopard 2 i opancerzony wóz piechoty Marder oraz francuski pojazd opancerzony AMX-10RC.
Czytaj więcej
W środę 1 maja otwarto w Moskwie „wystawę” zdobytego w Ukrainie zachodniego sprzętu.
art40288911
Rosja zgromadziła ponad 700 rakiet typu Cyrkon, Onyks, Kh-69 i Caliber
Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy podał przybliżone zapasy rakiet Cyrkon, Onyx, Caliber i X-69 w Rosji oraz dynamikę ich produkcji. Według GUR na koniec kwietnia 2024 roku Siły Zbrojne FR mają do dyspizycji około 40 hipersonicznych rakiet przeciwokrętowych 3M22 Cyrkon. „Jednocześnie tempo produkcji tych rakiet wynosi do 10 sztuk miesięcznie” – podał wywiad.
Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło zniszczenie ukraińskiego drona
W środę rosyjskie wojsko zneutralizowało ukraiński dron nad obwodem Biełgorodu – podało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Według ministerstwa dron został zniszczony przez pełniące służbę systemy obrony powietrznej około godziny 15.30 czasu moskiewskiego. Wcześniej rosyjskie ministerstwo poinformowało o zniszczeniu sześciu ukraińskich dronów nad obwodami Woroneża, Riazania, Biełgorodu i Kurska.
Zmobilizowane samoloty sportowe
Atak na zakłady produkcyjne Shahediv w Alabuz (ponad 900 km od granicy) pokazuje, że ukraiński przemysł zbrojeniowy z sukcesem przystosował ultralekkie samoloty sportowe do działań bojowych – informuje agencja Ukrinform.
Zmobilizowane samoloty sportowe
Ukraina otrzymała już od niektórych krajów broń, która ma uderzyć w Rosję
Istnieją już kraje, które dostarczyły Ukrainie broń do ataków bez ograniczeń na terytorium Rosji – stwierdziła to Minister Spraw Zagranicznych Łotwy Barba Braže w rozmowie z European Pravda. Zaznaczyła, że Ukraina otrzymuje już drony dalekiego zasięgu i rakiety ATACAMS, która może zmienić podejście do uderzania w cele poza Ukrainą. „Istnieją już kraje, które dostarczyły Ukrainie broń bez takich ograniczeń. Oczywiście nie wszystko jest ogłaszane publicznie, a jeszcze lepiej nie mówić tego na głos do pewnego momentu. Najważniejsze jest wpływ na pole bitwy. Bo tu jest wybór: czy powiedzieć o czymś głośno, czy po prostu zrobić to, co konieczne” – powiedziała.
Ile pocisków posiadają Rosjanie?
Wywiad wojskowy Ukrainy określił, jaką liczbę pocisków manewrujących posiadają Rosjanie i jakie są ich zdolności produkcyjne.
Zdaniem Ukraińców Rosjanie dysponują ok. 40 pociskami hipersonicznymi 3M22 Cyrkon,a tempo produkcji wynosi ok. 10 pocisków miesięcznie.
Rosyjskie wojsko posiada także ok. 400 sztuk pocisków 3M55/3M55M Onyx/Onyx-M, 270 sztuk pocisków 3M-14 Kalibr i 45 pocisków Ch-69.
Rosjanie zaatakowali Nikopol. Cztery osoby ranne
Rosyjskie wojska zaatakowały w środę miasto Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim. Gubernator Serhij Łysak poinformował, że ranne zostały cztery osoby — dwie kobiety i dwóch mężczyzn.
Podpalono letni dom szefa Rheinmetallu
Jak podaje Bild, w Hermannsburgu (Dolna Saksonia) podpalono letni dom Armina Pappergera, szefa głównej niemieckiej firmy zbrojeniowej Rheinmetall.
Czytaj więcej
W Hermannsburgu (Dolna Saksonia) podpalono letni dom Armina Pappergera, szefa największej niemieckiej firmy zbrojeniowej Rheinmetall.
Japan Tobacco wyjaśniło zachowanie swojego biznesu w Rosji
Gdybym powiedział, że zakończymy w Rosji działalność, inwestorzy byliby narażeni na ryzyko strat — stwierdził otwarcie dyrektor generalny Masamichi Terabatake
Czytaj więcej
Choć japoński rząd obłożył Rosję sankcjami, to japońskie koncerny sponsorują rosyjską agresję na Ukrainę. Nie likwidują biznesów i płacą Kremlowi podatki. Jeden z największych producentów tytoniowych świata „nie widzi potrzeby” opuszczania Rosji. Osiąga tam 20 proc. swoich zysków.
Trump dla "Time'a" o pomocy NATO dla Ukrainy: Europa musi płacić
Dziennikarz „Time'a” zapytał Trumpa, czy w przypadku ewentualnej wygranej zamierza
utrzymać 80 lat amerykańskiego przywództwa w obronie Zachodu, zwłaszcza
Europy, czy też chce zmienić architekturę powojennego świata.
Czytaj więcej
W obszernym wywiadzie dla magazynu "Time" walczący o prezydenturę Donald Trump grozi rodzinie Joe Bidena procesami i nie wyklucza monitorowania ciężarnych kobiet. Nie wyklucza też kolejnych zamieszek w przypadku przegranej w listopadowych wyborach.
Alarmy lotnicze we wschodniej Ukrainie
Rośnie liczba ofiar poniedziałkowego ataku na Odessę
Do sześciu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataku na odessę, który Rosjanie przeprowadzili w poniedziałek 29 kwietnia.
W ostrzale rany odniosły 32 osoby, ciężko ranny mężczyzna zmarł dziś w szpitalu.
Estonia zamyka na noc przejście graniczne z Rosją
Estonia zamknie dzisiaj przejście graniczne Narva-1 z Rosją w godzinach od 23:00 do 7:00 czasu lokalnego, poinformował estoński nadawca publiczny ERR.
Ministerstwo spraw wewnętrznych zaleciło zamknięcie po tym, jak władze estońskie zaobserwowały napływ migrantów i osób ubiegających się o azyl.
Rosja utrzymuje, że zaatakowała kwaterę główną południowego zgrupowania armii ukraińskiej
Ministerstwo obrony Moskwy poinformowało, że do ataku wykorzystano rakiety i artylerię rosyjskiego lotnictwa. Resort nie podał dalszych szczegółów ataku, ale stwierdziło, że siły rosyjskie poprawiają swoje pozycje na całej linii frontu.
Mobilizacja? Tysiące ukraińskich mężczyzn z zarzutami karnymi
Ukraińskie media podają, że połowa tego typu spraw kończy się umorzeniem z powodu m.in. „braku znamion czynu zabronionego”.
Czytaj więcej
Władze w Kijowie nie radzą sobie z rozliczeniem ukrywających się przed poborem do wojska. Wytoczono tysiące spraw karnych, ale tylko nieliczni trafili za kraty.
Prezydenci państw bałtyckich zachęcają do rozmów akcesyjnych z Ukrainą
We wspólnym oświadczeniu z okazji 20. rocznicy członkostwa Estonii, Litwy i Łotwy w UE prezydenci trzech państw bałtyckich wezwali do zorganizowania konferencji międzyrządowych z Ukrainą i Mołdawią oraz rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych w czerwcu 2024 roku.
Karis, Nausėda i Rinkēvičs podkreślili, że obchodzą 20. rocznicę przystąpienia Estonii, Litwy i Łotwy do Unii Europejskiej w czasie, gdy niesprowokowana i nieuzasadniona agresywna wojna Rosji przeciwko Ukrainie przypomina, że pokój w Europie nie jest dany raz na zawsze.
„Dziś Ukraińcy, Mołdawianie i Gruzini walczą o wartości europejskie i rodzinę europejską jako swój decydujący wybór. Mają to samo marzenie, co my wtedy… Zdecydowanie wspieramy te kraje, które podzielają europejskie wartości i chęć bycia razem ” – czytamy w oświadczeniu.
Austin Lloyd apeluje do sojuszników
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni kontaktował się z krajami sojuszniczymi, które posiadają systemy obrony powietrznej Patriot, wzywając je do jak najszybszego przekazania ich Ukrainie.
Ukraina spodziewa się wkrótce F-16
Siły Powietrzne Ukrainy spodziewają się jak najszybszego pojawienia się w ukraińskiej przestrzeni powietrznej myśliwców wielozadaniowych F-16.
"Gdy tylko okaże się, że pierwsze F-16 przybyły na Ukrainę, poinformujemy o tym naszych obywateli, że posiadamy te wielozadaniowe myśliwce" - przekazał rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Ilia Jewlasz.
Jewłasz: Rosja zaatakowała Odessę Iskanderami
Rosyjscy okupanci obrali Odesę za swój kluczowy cel - powiedział rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Ilja Jewłasz.
Jewłasz przekazał, że do ostatniego, nocnego ataku na Odessę Rosjanie użyli rakiet Iskander, rakiet balistycznych trudnych do przechwycenia.
Rosja skrytykowała projekt rezolucji w sprawie ludobójstwa bośniackich muzułmanów w Srebrenicy
Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ Rosja skrytykowała projekt rezolucji w sprawie ludobójstwa bośniackich muzułmanów w Srebrenicy
W przemówieniu na spotkaniu stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Niebenzia nazwał projekt dokumentu „jednostronnym”, „nacechowanym politycznie” i nie sprzyjającym „pojednania międzyetnicznego w Bośni i Hercegowinie”.
- Jest oczywiste, że autorzy w formie dokumentu Zgromadzenia Ogólnego ONZ potwierdzają kwalifikację wydarzeń historycznych, która odpowiada wyłącznie ich interesom – stwierdził Nebenzia.
Obywatel USA przyznał się do próby sprzedaży Rosji części do dronów
Departament Sprawiedliwości USA poinformował, że 36-letni obywatel USA przyznał się do spisku mającego na celu przemycenie do Rosji wrażliwej technologii o wartości ponad 250 000 dolarów.
Nikołaj Grigoriew przyznał się we wtorek do winy po tym, jak zatrzymano ponad 11 500 komponentów elektronicznych przed wysyłką do Rosji. Grozi mu maksymalnie pięć lat więzienia.
Departament Sprawiedliwości poinformował, że nadal poszukuje dwóch innych osób w związku z zarzutami.
Kolejny rosyjski atak na Charków
W wyniku ostrzału rakietowego miasta zginęły dwie osoby. Pocisk trafił w samochód, którym jechało starsze małżeństwo.
Kolejne trzy osoby odniosły obrażenia.
Tysiące krymskich Tatarów opuściło Krym
Od września 2022 roku od 6 do 8 tys. Tatarów krymskich opuściło Krym, aby uniknąć mobilizacji do armii rosyjskiej, poinformował w rozmowie z „Głosem Ameryki” szef Medżlisu narodu Tatarów krymskich Refat Czubarow.
- Zmienili Krym w potężny poligon, bazę - mówił Czubarow. - Jasne jest, że na takim terytorium, które wykorzystują wyłącznie do swojej dalszej agresji, nie potrzebują ludzi, którzy, powiedzmy, nie akceptują okupacji, nie są lojalni wobec tych Rosjan, są to osoby zidentyfikowane jako Tatarzy krymscy i etniczni Ukraińcy, którzy są demonizowani – podkreślił.
W sumie od początku okupacji Krym opuściło 50 tys. Tatarów krymskich, co stanowi 15 proc. ogólnej liczby Tatarów krymskich zamieszkujących półwysep do lutego 2014 roku.
Kiedy pomoc z USA dotrze na Ukrainę?
Ustawa o wartości około 60 miliardów dolarów wsparcia dla Ukrainy została ostatecznie podpisana 24 kwietnia, po miesiącach debat w kontrolowanej przez Republikanów Izbie Reprezentantów.
W poniedziałek Biały Dom potwierdził, że pomoc dla Ukrainy jest w toku.
- Chcę zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest bezpieczeństwo operacyjne – powiedziała sekretarz prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre. – Ale mamy nadzieję, że pomoc wkrótce trafi na linię frontu, aby Ukraina mogła dalej się bronić.
W obwodzie zaporoskim powstanie pięć podziemnych szkół
W mieście Zaporoże i obwodzie zaporoskim powstanie pięć szkół podziemnych. Ministerstwo Oświaty i Nauki Ukrainy zgodziło się na pierwsze projekty regionalnego zespołu. W planach są kolejne projekty, z łączną dotacją rządową do 500 mln hrywien.
Iwan Fiodorow, szef Administracji Wojskowej Obwodu Zaporoskiego,poinformował, że w tym tygodniu zostaną ogłoszone pierwsze przetargi na budowę
ISW: Rosyjskie natarcie uległo spowolnieniu,
Analitycy z Instytutu Studiów nad Wojną uważają, że Rosjanie opóźnili natarcie i przygotowują rezerwy do próby przesunięcia się w kierunku Torećka, aby uzupełnić rosyjskie siły pod Czasiw Jarem
Czasiw Jar jest miastem o znaczeniu operacyjnym, gdyż będzie służył jako baza wypadowa dla rosyjskich żołnierzy do przeprowadzania ataków na Drużkowkę i Kostiantynowkę – dwie twierdze chroniące cztery główne miasta obwodu donieckiego.
Rosja zamawia broń
Minister obrony Rosji zamówił większą i szybszą dostawę broni dla swoich sił zbrojnych na Ukrainie, podało rosyjskie ministerstwo obrony.
W oświadczeniu Szojgu stwierdził: „Dla utrzymania wymaganego tempa ofensywy konieczne jest zwiększenie ilości i jakości dostarczanej żołnierzom broni i sprzętu wojskowego, przede wszystkim broni”.
Ukraina i jej zachodni partnerzy ścigają się z czasem, aby rozmieścić nową, krytyczną pomoc wojskową, która może pomóc powstrzymać niedawny powolny i kosztowny, ale stały postęp Rosji na obszarach wschodnich, a także udaremnić ataki dronów i rakiet.
Nikopol zaatakowany ciężką artylerią
W wyniku rosyjskich ataków na miasto Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim jedna osoba została ranna, uszkodzone zostały budynki infrastruktury cywilnej, w tym domy mieszkalne i przedszkole.
Wróg zaatakował ciężką artylerią i systemów rakietowych Grad MLRS.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o rosyjskich stratach
Ostatnia doba była kolejną, w której zginęło ponad 1000 Rosjan.
122 starcia na linii frontu w ciągu ostatniej doby
W ciągu ostatnich 24 godzin na liniach frontu doszło do około 122 star, podczas których ukraińskie samoloty uderzyły w 12 obszarów koncentracji wroga.
Wróg przeprowadził 8 ataków rakietowych, 61 nalotów i 129 ataków MLRS na pozycje wojsk ukraińskich i obszary zaludnione.
Senat USA przegłosował zakaz importu uranu z Rosji
Ustawa o zakazie importu uranu z Rosji, zatwierdzona jednomyślnie, zablokuje import z USA 90 dni po wejściu w życie, zezwalając jednocześnie na tymczasowe odstępstwa do stycznia 2028 r.
Rosja dostarczyła prawie jedną czwartą wzbogaconego uranu wykorzystywanego do zasilania amerykańskiej floty ponad 90 reaktorów komercyjnych, co czyni ją – według USA – zagranicznym dostawcą nr 1. Sprzedaż ta zapewnia Rosji szacunkowo 1 miliard dolarów rocznie, ale zastąpienie tej dostawy mogłoby stanowić wyzwanie i stwarza ryzyko podniesienia kosztów wzbogaconego uranu o około 20 proc.
Drony zaatakowały rafinerię ropy naftowej w rosyjskim Riazaniu
Według naocznych świadków do ataku doszło około trzeciej nad ranem. Naoczni świadkowie podali, że słychać było huk, a następnie doszło do dwóch eksplozji.
Obecnie w rafinerii pracują pracownicy służb operacyjnych. Nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia.
W nocy Rosjanie znów zaatakowali Odessę. Zginęły trzy osoby
Wojska rosyjskie zaatakowały Odessę przy użyciu rakiet balistycznych, zabijając trzy osoby.Trzy kolejne są ranne.
Poinformował o tym za pośrednictwem Telegramu Ołeh Kiper, szef administracji wojskowej regionu
Andrij Jermak i kard. Zuppi rozmawiali o sprowadzeniu do kraju ukraińskich dzieci i jeńców
Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak rozmawiał telefonicznie z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch kardynałem Matteo Zuppim. Jermak podkreslił w rozmowie, że w ramach dialogu dyplomatycznego ze wszystkimi państwami Ukraina stale zwraca szczególną uwagę na kwestię powrotu ukraińskich dzieci nielegalnie deportowanych przez Rosję.
Jermak zaapelował też o pomoc Ukrainie w uwolnieniu jeńców wojennych, w szczególności sanitariuszy. Podczas rozmowy rozmówcy dyskutowali o sposobach przyspieszenia procesu i organizacji wymiany przed Świętami Wielkanocnymi.
Norwegia przeznacza dla Ukrainy 600 mln dolarów na obronę powietrzną i pomoc humanitarną
Norwegia zdecydowała się przeznaczyć na wsparcie Ukrainy dodatkowe 600 mln dolarów. Część tej sumy zostanie przeznaczona na obronę powietrzną, a część na pomoc humanitarną.
We wtorek partie polityczne reprezentowane w Stortinget (norweskim parlamencie) poparły propozycję rządu dotyczącą zwiększenia wsparcia dla Ukrainy w 2024 roku o 7 miliardów koron norweskich, czyli ponad 600 milionów dolarów.
Premier Jonas Gahr Støre powiedział po spotkaniu, że 6 miliardów NOK (540 milionów dolarów) z tej kwoty zostanie wydanych głównie na sprzęt obrony powietrznej, a kolejny miliard na pomoc humanitarną. Dzięki tym zmianom łączna kwota norweskiej pomocy dla Ukrainy w 2024 roku wyniesie 22 miliardy NOK (prawie 2 miliardy dolarów) w formie wsparcia bezpośredniego.
Państwa G7 zgadzają się na zmniejszenie zależności od rosyjskiej energetyki jądrowej
Ministrowie energii krajów członkowskich G7 zgodzili się zobowiązać się do zmniejszenia zależności ich sektora energetyki jądrowej od rosyjskich towarów.
W komunikacie po spotkaniu ministrów w Turynie zauważono, że przywódcy G7 dążą do zmniejszenia zależności od dóbr cywilnych związanych z rosyjskim przemysłem nuklearnym, w tym do promowania zróżnicowanego łańcucha dostaw paliw wolnego od wpływów Rosji.
G7 oświadczyła także, że zapewni pomoc krajom pragnącym dywersyfikować swoje szlaki dostaw.
Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie jeden atak rakietowy, 29 uderzeń z powietrza oraz 109 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Relacja z wtorku 30 kwietnia
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W USA na 21 lat więzienia skazano byłego pracownika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, który próbował przekazać tajne informacje Rosji.