Składki ZUS: decyzja o uldze ma charakter uznaniowy

Decyzja o udzieleniu ulgi w spłacie zadłużenia ma charakter uznaniowy, ale nie dowolny. Urzędnicy nie mogą pomijać dowodów, z których jednoznacznie wynika, że były przedsiębiorca, który musiał zawiesić firmę, nie może podjąć się pracy i prawdopodobnie już nigdy jej nie podejmie.

Aktualizacja: 15.06.2016 08:49 Publikacja: 15.06.2016 02:00

Składki ZUS: decyzja o uldze ma charakter uznaniowy

Foto: 123RF

Spór w sprawie dotyczył decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z odmawiającej umorzenia należności z tytułu składek. Chodziło o wniosek kobiety, która wcześniej prowadziła własną firmę. Dłużniczka poprosiła o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wraz z odsetkami w ramach pomocy de minimis, które miała obowiązek uiszczać właśnie w związku z prowadzoną działalnością. Powołała się na trudną sytuację zdrowotną i finansową. Tłumaczyła, że uregulowanie zaległości pozbawi ją oraz jej rodzinę możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Poinformowała również, że z powodu złego stanu zdrowia zawiesiła prowadzenie działalności i nie osiąga już żadnych dochodów, a trzy uczące się córki wychowuje samotnie, korzystając z pomocy społecznej.

Twardy ubezpieczyciel

ZUS nie dał się przekonać. W jego ocenie w przypadku dłużniczki nie dopatrzył się żadnej z przesłanek do udzielenia ulgi w spłacie zaległości. Ustalił, że kobieta uzyskuje dochód z tytułu renty rodzinnej po mężu, pobiera zasiłek rodzinny, a córka, która pozostaje z nią we wspólnym gospodarstwie domowym otrzymuje świadczenie rentowe. W ocenie organu umorzenie zadłużenia byłoby przedwczesne, gdyż nie można stwierdzić braku jakichkolwiek perspektyw spłaty zadłużenia, szczególnie gdyby wnioskodawczyni miała zamiar wznowienia działalność gospodarczą z chwilą odzyskania sprawnego samochodu. ZUS odniósł się także do przewlekłej choroby płuc, która ograniczyła możliwości zarobkowe kobiety. Jednak w jego ocenie okoliczności te nie zostały należycie udokumentowane. Z wniosku nie wynika zaś, aby poniosła straty materialne w wyniku klęski żywiołowej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia.

Błędna ocena

Kobieta nie dawała za wygraną. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach tłumaczyła, że ZUS źle ocenił jej sytuację. Podkreślała, że choruje na nieuleczalną chorobę płuc, ma minimalną wydolność fizyczną, korzysta z niezbędnego koncentratora tlenu do użycia tylko w domu oraz jest objęta opieką poradni paliatywnej.

Ponadto wskazała, że nie posiada żadnego majątku, a dochód jej rodziny to tysiąc kilkaset złotych, z których utrzymuje siebie i córki.

Gliwicki WSA przychylił się do jej skargi. Przypomniał, że należności z tytułu składek mogą być umarzane tylko w przypadku ich całkowitej nieściągalności. Przy czym całkowita nieściągalność zachodzi m.in., gdy nastąpiło zaprzestanie prowadzenia działalności przy jednoczesnym braku majątku, z którego można egzekwować należności oraz braku małżonka, następców prawnych, możliwości przeniesienia odpowiedzialności na osoby trzecie.

Ponadto, należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonych będących równocześnie płatnikami składek mogą być w uzasadnionych przypadkach umarzane pomimo braku ich całkowitej nieściągalności. Skarżąca jest równocześnie płatnikiem składek o umorzenie których wniosła. W takim przypadku ZUS może umorzyć należności, jeżeli zobowiązany wykaże, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie opłacić tych należności, ponieważ pociągnęłoby to zbyt ciężkie skutki dla zobowiązanego i jego rodziny.

W szczególności chodzi o przypadki:

* gdy opłacenie należności z tytułu składek pozbawiłoby zobowiązanego i jego rodzinę możliwości zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych;

* poniesienia strat materialnych w wyniku klęski żywiołowej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia powodujących, że opłacenie należności z tytułu składek mogłoby pozbawić zobowiązanego możliwości dalszego prowadzenia działalności; przewlekłej choroby zobowiązanego lub konieczności sprawowania opieki nad przewlekle chorym członkiem rodziny, pozbawiającej zobowiązanego możliwości uzyskiwania dochodu umożliwiającego opłacenie należności.

Co prawda WSA przypomniał, że decyzja o umorzeniu należności z tytułu składek ma charakter uznaniowy. Oznacza to, że nawet wówczas, gdy ponad wszelką wątpliwość ustalona zostanie całkowita nieściągalność należności albo trudna sytuacja majątkowa zobowiązanego, organ może odmówić ich umorzenia. Tego rodzaju konstrukcja prawna decyzji ma ten skutek, że kontrola sądowa decyzji uznaniowych obejmuje zbadanie, czy wydanie decyzji poprzedzone zostało prawidłowo przeprowadzonym postępowaniem. To znaczy, czy organ w sposób wyczerpujący zebrał materiał dowodowy i rozważył wszystkie okoliczności, które mogą mieć wpływ na wybór rozstrzygnięcia o umorzeniu lub odmowie umorzenia należności.

Sąd przypomniał, że uznaniowość spornej decyzji nie polega na uznaniowości stwierdzenia jednej z przesłanek uzasadniających umorzenie. Istnienie takiej przesłanki pozostaje poza wolą organu, zaś jej stwierdzenie otwiera możliwość rozważenia przez ZUS zasadności żądania osoby wnioskującej o ulgę. Oznacza to, że w sytuacji, gdy skarżąca wskazuje na określone okoliczności, powołując się na określone fakty i zdarzenia oraz dokumenty uzasadniające ich istnienie, rzeczą organu jest rzetelne ustalenie czy dana przesłanka zaistniała, czy też nie. W ocenie sądu, ZUS takich ustaleń nie poczynił. W szczególności pominął dowody, z których jednoznacznie wynika, że skarżąca nie może podjąć pracy i prawdopodobnie już nigdy jej nie podejmie. Wnioski organu, jakie sformułował w zaskarżonej decyzji pozostają w sprzeczności z zebranym materiałem dowodowym.

Troska o rodzinę

Organ naruszył podstawowe zasady postępowania dowodowego i swobodnej oceny dowodów. Okoliczność, że rodzina uzyskuje wsparcie pomocy społecznej niewątpliwie świadczy, że znajduje się ona w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Sąd zwrócił uwagę na konstytucyjną zasadę uwzględnienia dobra rodziny, nakazującą państwu szczególną pomoc i opiekę dla rodzin niepełnych czy wielodzietnych, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 25 maja 2016 r.,I SA/Gl 383/16.

—Aleksandra Tarka

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP