Urzędnik służby cywilnej jest osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym. Z tego tytułu przysługuje mu 10 dni urlopu dodatkowego. Właśnie minęło 5 lat od czasu, gdy został członkiem korpusu służby cywilnej, co oznacza, że i z tego tytułu zyskał prawo do urlopu dodatkowego, choć na razie tylko w wymiarze jednego dnia. Czy będzie mógł korzystać z obu dodatkowych urlopów?

Nie.

Zgodnie z art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej ustawa o rehabilitacji), osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Urlop ten nie przysługuje jednak osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów. Jeżeli wymiar urlopu dodatkowego, przysługującego na podstawie innych przepisów jest niższy niż 10 dni roboczych, zamiast tego urlopu przysługuje urlop dodatkowy z tytułu określonego stopnia niepełnosprawności. Z taką sytuacją mamy do czynienia w omawianym przypadku. Takim odrębnym przepisem jest tu, bowiem art.105 ustawy o służbie cywilnej, na podstawie którego urzędnik po pięciu latach pracy w sc ma prawo do jednego dnia urlopu dodatkowego, a z kolejnym rokiem jego urlop z tego tytułu wydłuża się o jeden dzień aż osiągnie swój maksymalny wymiar dwunastu dni.

W przypadku tego urzędnika osiągnięcie pięcioletniego stażu w służbie cywilnej nic, więc nie zmieni. Nadal przysługiwać mu, bowiem będzie 26 dniowy urlop kodeksowy oraz 10 dniowy urlop z ustawy o rehabilitacji.

podstawa prawna: art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.),

podstawa prawna: art. 105 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2014 r. poz. 1111 ze zm.)