Dzisiaj nie załatwimy wielu spraw. Które urzędy są zamknięte

W związku z decyzją premiera Donalda Tuska we wtorek 2 stycznia większość urzędów jest nieczynna.

Publikacja: 02.01.2024 07:44

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

Foto: PAP/Albert Zawada

Prezes Rady Ministrów zarządził, że 2 stycznia 2024 r. będzie dniem wolnym od pracy dla członków korpusu służby cywilnej z tytułu wypadającego w sobotę 6 stycznia Święta Trzech Króli. Nieczynne będą, więc urzędy skarbowe, urzędy celno-skarbowe, izby administracji skarbowej oraz Krajowa Informacja Skarbowa. Natomiast otwarte będą oddziały celne.

Skarbówka przypomniała jednak, że podatnicy mogą korzystać z usług online Krajowej Administracji Skarbowej.

"Przypominamy, że wiele spraw podatkowych można załatwić przez całą dobę w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) dostępnym na stronie podatki.gov.pl. Do e-US logujemy się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel." - czytamy na stronie gov.pl.

Za pomocą e-US można m.in.: przekazać pismo do urzędu skarbowego, uzyskać zaświadczenia o dochodach i o niezaleganiu lub stanie zaległości w podatkach, przejrzeć historię złożonych deklaracji podatkowych, skorzystać z płatności online.

Natomiast sprawy z zakresu m.in. prawa celnego, w tym importu, eksportu i tranzytu towarów, czy zwrotu VAT podróżnym (TAX FREE) można załatwiać korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) na stronie puesc.gov.pl

Urzędy miasta 2 stycznia też mają wolne

Jak podaje Radio RMF FM, wolne mają też dzisiaj pracownicy wielu urzędów miast. Nieczynny jest na przykład warszawski Ratusz, a także urzędy miast w Ostrowcu Świętokrzyskim, w Nowym Sączu i w Chełmie na Lubelszczyźnie. Wolne mają też dzisiaj pracownicy w części kuratoriów oświaty (nieczynne jest między innymi Kuratorium Oświaty w Warszawie) oraz stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Nieczynne są też urzędy wojewódzkie. "2 stycznia 2024 r. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie i jego delegatury: w Radomiu, Płocku, Ostrołęce, Ciechanowie i Siedlcach będą nieczynne (...) 2 stycznia 2024 r. nieczynne będą referaty i terenowe punkty paszportowe na terenie Warszawy i w delegaturach urzędu oraz Terenowy Punkt Paszportowy w Wołominie i TPP w Piasecznie" - czytamy na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

ZUS czynny 2 stycznia

- Placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są czynne we wtorek 2 stycznia od godz. 8.00 do 15.00. Każdy kto tego dnia przyjdzie do ZUS, zostanie obsłużony przez pracownika sali obsługi klientów - mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dodaje, że działa też centrum obsługi telefonicznej, które 1 stycznia zmieniło się w Centrum Kontaktu Klientów ZUS. Numer telefonu 22 560 16 00 i adres e-mail cot@zus.pl pozostają bez zmian.

- Z pracownikiem ZUS-u możemy także porozmawiać przez internet w godzinach pracy ZUS w trakcie e-wizyty, czyli wideorozmowy — mówi Żebrowski.

ZUS przypomina, że sprawy urzędowe można także załatwić bez wychodzenia z domu, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Przez 7 dni w tygodniu o dowolnej porze nasi klienci mogą poprzez PUE wysłać wnioski czy dokumenty do Zakładu.

Czytaj więcej

Premier: 2 stycznia 2024 r. dniem wolnym od pracy. Dla kogo?
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek