Data zachorowania nie ma znaczenia
Środki z PPK - w przypadku poważnego zachorowania - można wykorzystać na pokrycie kosztów leczenia. Nie tylko uczestnika PPK, ale też jego małżonka lub dziecka. Na ten cel uczestnik może wypłacić do 25% zgromadzonych na rachunku PPK oszczędności.
Ustanie zatrudnienia nie kasuje członkostwa w PPK
Dla ponownie przyjętego pracownika, który został zgłoszony do PPK w czasie trwania poprzedniego zatrudnienia, nie trzeba zawierać kolejnej umowy o prowadzenie PPK. Chyba że pracodawca zmienił instytucję finansową.
Wszyscy pracodawcy dowiedzą się rozpoczęciu wypłat przez uczestnika PPK
Rozpoczęcie wypłat z rachunku PPK po ukończeniu 60. roku życia uniemożliwia dalsze oszczędzanie w PPK i to na wszystkich rachunkach, jakie posiada uczestnik tego programu. Przepisy regulujące zasady informowania pracodawców zatrudniających takiego uczestnika o konieczności zaprzestania dokonywania za niego wpłat do PPK wejdą w życie 21 listopada br.
W końcu wiadomo co robić z nienależnymi wpłatami do PPK
Wpłaty PPK przekazane do instytucji finansowej, które okazały się nienależne, będą zwracane temu, kto je sfinansował, nawet jeśli za wpłaty te zostały już nabyte np. jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego. Ostatnia nowelizacja ustawy o PPK uregulowała zasady postępowania instytucji finansowej w takich sytuacjach. Nowe regulacje zaczną jednak obowiązywać dopiero 21 listopada br.
Terminy dokonywania wpłat do PPK zostały ujednolicone
Od 4 czerwca pracodawca nie tylko szybciej może zapisać pracownika do PPK, ale też szybciej może odprowadzić za niego pierwsze wpłaty do PPK. Jednak finansowana przez uczestnika PPK wpłata dodatkowa może zostać naliczona dopiero w następnym – po złożeniu przez niego deklaracji w tej sprawie – miesiącu.