Małgorzata Jankowska

Uczestnik PPK dowie się, co działo się na jego rachunku w ubiegłym roku

Każdy uczestnik PPK powinien do końca lutego otrzymać z IF informację o wysokości środków zgromadzonych na jego rachunku PPK, wpłatach na ten rachunek oraz innych transakcjach zrealizowanych na tym rachunku w poprzednim roku. Takie informacje i to na bieżąco dostępne są też - po zalogowaniu - w serwisie mojeppk.

Prowadzenie PPK nie wyklucza uruchomienia PPE

Pracodawcy, którzy już po wdrożeniu programu PPK chcą uruchomić u siebie drugi program długoterminowego oszczędzania, czyli pracowniczy program emerytalny, mogą to zrobić. W tej sytuacji ustawa o PPK przewiduje dla nich pewne ułatwienia. Nie wszyscy pracodawcy są jednak w stanie z nich skorzystać.

Wpłaty do PPK: liczy się data wypłaty wynagrodzenia

Termin przekazania wpłat do pracowniczego planu kapitałowego (PPK) nie zależy od tego, za jaki okres przysługiwało wynagrodzenie, ale od daty jego wypłaty.

Zwolnienie z PPK z uwagi na prowadzenie PPE można stracić

W styczniu pracodawca, który nie uruchomił PPK z uwagi na to, że prowadzi PPE, musi sprawdzić, czy nadal przysługuje mu to uprawnienie. Jeżeli według stanu na 1 stycznia w PPE będzie uczestniczyć mniej niż 25% osób zatrudnionych, pracodawca będzie musiał wdrożyć PPK. Kolejna weryfikacja poziomu partycypacji w PPE powinna zostać przeprowadzona na 1 lipca.

Można sprawdzić, czy pracodawca faktycznie zapisał Cię do PPK

Uczestnik PPK może kontrolować, czy pracodawca dokonuje za niego wpłat do PPK. Może to robić zarówno na stronie instytucji finansowej, w której oszczędza, jak i w serwisie MojePPK. Ten ostatni umożliwia uczestnikowi PPK monitorowanie - w jednym miejscu - wszystkich posiadanych przez niego rachunków PPK.

Wniosek o dokonywanie wpłat do PPK warto złożyć z wyprzedzeniem

Uczestnicy PPK, którzy w ciągu roku złożyli deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat, powinni sprawdzić, czy na ich rachunek/rachunki PPK wpłynęło w tym roku wystraczająco dużo środków, aby w przyszłym roku mogli otrzymać dopłatę roczną od państwa za 2023 rok. Jeśli nie – powinni wrócić do oszczędzania jeszcze w listopadzie br.

Pracujący emeryci też mogą oszczędzać w PPK

Wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę nie mają wpływu na limit zarobków dotyczący osób pobierających wcześniejszą emeryturę. Wpłaty te nie powodują ani zawieszenia, ani zmniejszenia pobieranego przez nie świadczenia.

Wpłata do PPK zmniejszy firmowy przychód

To, w którym miesiącu pracodawca wliczy wpłaty do pracowniczego planu kapitałowego do kosztów uzyskania przychodów, zależy od tego, czy dokonał ich w ustawowym terminie.

Niektóre sytuacje kryzysowe zwalniają z wpłat do PPK

Pracodawca nie finansuje wpłat do PPK m.in., gdy ogłoszono jego upadłość bądź gdy wprowadził przestój ekonomiczny. Zwolnienie pracodawcy z finasowania wpłat do PPK nie pozbawia uczestnika PPK możliwości dalszego oszczędzania w tym programie.

Nie tylko istnienie etatów zobowiązuje do wdrożenia PPK

Aby być podmiotem zatrudniającym w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, nie trzeba być pracodawcą. Wystarczy zatrudnienie jakiejkolwiek „osoby zatrudnionej” w rozumieniu tej ustawy.