Czy ponowny autozapis do PPK obejmie wszystkich pracodawców?
Do końca lutego pracodawcy powinni poinformować osoby zatrudnione, które zrezygnowały z oszczędzania w PPK, o tym, że od 1 kwietnia br. wznowią dokonywanie za nich wpłat do tego programu. Chyba, że osoby te ponownie złożą deklaracje o rezygnacji. Wyjątek stanowią podmioty prowadzące PPE na warunkach zwalniających je z obowiązku tworzenia PPK.
Zwolnienie mikroprzedsiębiorcy z PPK nie jest bezterminowe
Mikroprzedsiębiorca nie wdrożył PPK, gdyż wszystkie osoby zatrudnione zadeklarowały mu niedokonywanie wpłat do PPK. Czy związku z tym, że złożone przez te osoby deklaracje o rezygnacji będą obowiązywać tylko do końca lutego 2023 roku, mikroprzedsiębiorca - po tej dacie - będzie musiał wdrożyć PPK?
PPK: Nieodebrane wezwanie po 14 dniach, uznane będzie za doręczone
21 listopada PFR rozpoczął wysyłanie - za pośrednictwem PUE ZUS - wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK do pracodawców, którzy nie utworzyli jeszcze pracowniczego planu kapitałowego. Obowiązek odpowiedzi na wezwanie PFR - od czerwca 2022 roku - dotyczy już wszystkich pracodawców.
Kiedy możliwe jest obniżenie wpłaty pracownika do PPK
Uczestnik PPK, którego zarobki nie przekraczają 120% minimalnej płacy, może obniżyć wysokość swojej wpłaty do PPK. Skorzystanie przez pracownika z tej możliwości nie ma wpływu na wysokość wpłat finansowanych przez pracodawcę ani na wysokość dopłat otrzymywanych od państwa.