Do oszczędzania w PPK można łatwo wrócić

Złożenie przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat nie oznacza rezygnacji z udziału w programie, a tylko zaprzestanie finasowania wpłat do PPK. Taka deklaracja nie spowoduje też zwrotu zgromadzonych na rachunku PPK oszczędności.

Publikacja: 23.11.2024 08:49

Do oszczędzania w PPK można łatwo wrócić

Foto: Adobe Stock

Oszczędzanie w PPK jest dla osoby zatrudnionej dobrowolne. Oznacza to, że pracownik lub inna osoba zatrudniona w rozumieniu ustawy o PPK może decydować, czy chce zostać „zapisana” do programu. Ze względu na obowiązujący w PPK tzw. autozapis – to, w jaki sposób pracownik „informuje” pracodawcę o swojej decyzji – zależy od jego wieku.

Pracownik, który nie ukończył 55 lat, jeśli chce oszczędzać w PPK, nie musi podejmować żadnych działań - po osiągnieciu wskazanego w ustawie o PPK okresu zatrudnienia pracodawca sam „zapisze” go do programu. Nie zrobi tego, jeśli pracownik wcześniej złoży deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK - „informując” w ten sposób pracodawcę, że nie jest zainteresowany uczestnictwem w programie. Pracownik, który osiągnął wskazany wyżej wiek, zostaje zapisany do PPK tylko na swój wniosek. Jeśli nie złoży pracodawcy wniosku o zawarcie umowy o prowadzenie PPK, pracodawca nie zawrze w jego imieniu tej umowy.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama