Prof. Wojciech Fałkowski: Trump nie chciał usiąść na tle „Batorego pod Pskowem”

W październiku otworzymy wystawę „Rafael. Piękno renesansu” z 17 dziełami mistrza. Całe pielgrzymki przyjeżdżały do nas z Kunsthistorisches Museum, żeby uzyskać naszego Rembrandta na wystawę w Wiedniu - mówi prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Publikacja: 10.05.2024 10:00

– Uważam, że teraz Zamek powinien kupować najwybitniejsze dzieła, które muszą kosztować drogo – powy

– Uważam, że teraz Zamek powinien kupować najwybitniejsze dzieła, które muszą kosztować drogo – powyżej 1 mln euro, a te najważniejsze osiągają ceny nawet kilku milionów euro – mówi prof. Wojciech Fałkowski

Foto: Zamek Królewski w Warszawie

Plus Minus: Zamek Królewski ma szczególna pozycję wśród polskich muzeów. Jest nie tylko muzeum, ale także miejscem symbolicznym, utożsamianym z Polską i jej historią, jak i współczesną polityczno-reprezentacyjną rolą. To pewnie buduje prestiż, ale czy jednocześnie nie ogranicza?

Zamek pełni rzeczywiście kilka funkcji, które przy dobrym prowadzeniu nawzajem się wzmacniają. Kto wie, czy funkcja symboliczna nie jest najważniejsza. Znaczenie ma również funkcja dyplomatyczna, bo to jest miejsce spotkań najwybitniejszych postaci światowej polityki. Także misja kulturalna, która wiąże się ze społeczną, bo Zamek przyjął rolę animatora życia kulturalnego w Polsce, nie tylko w Warszawie.

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Taka debata o aborcji nie jest ok
Plus Minus
Europejskie wybory kota w worku
Plus Minus
Waleczny skorpion
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa”, Jacek Kopciński, opowiada o „Diunie”, „Odysei” i Coetzeem
Plus Minus
Do ostatniej kropli czekolady