KRS ws. zabezpieczenia ustawy o SN: mamy czas na ustosunkowanie się

- Nie zdążyliśmy zareagować, a potem wszyscy rozjechali się do domów - mówi sędzia Leszek Mazur, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa. - Na szczęście, kolejne posiedzenie mamy dopiero na początku listopada, więc jesteśmy w sytuacji komfortowej, bo mamy czas na ustosunkowanie się do decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości - podkreśla.

Aktualizacja: 20.10.2018 11:50 Publikacja: 20.10.2018 10:54

Leszek Mazur

Leszek Mazur

Foto: tv.rp.pl

Sędzia podkreśla w rozmowie dla Onet.pl, że aby ustosunkować się do postanowienia Trybunału Srawiedliwości Unii Europejskiej, Krajowa Rada Sądownictwa musi podjąć uchwałę podczas posiedzenia.

Czytaj także: 

Sędzia Wojciech Katner: chcę wrócić do pracy

Sędziowie SN wracają do orzekania - zadecydował TSUE

Czy decyzja TSUE wpłynie na wybory w Polsce?

Domagalski w #RZECZoPRAWIE: Trybunał mógł poczekać. To zły moment

Trybunał w Luksemburgu ratuje Sąd Najwyższy

Według Leszka Mazura, aby "siłowo" emerytowani sędziowie z Sądu Najwyższego wrócili do pracy, niezbędna jest zmiany ustawy o tymże sądzie.

Szef KRS podkreśla też, że odwołanie od postanowienia Trybunału w Luksemburgu jest w jego ocenie niemożliwe. A właśnie takie kroki zapowiedział wczoraj prezes Prawa i Sprawiedliwości.

- My jesteśmy członkami Unii Europejskiej i będziemy przestrzegać prawa Unii Europejskiej - zapewnił podczas konwencji wyborczej w Zamościu. - Ale będziemy oczywiście korzystali z naszych praw (...) będziemy się od niej odwoływali - powiedział Jarosław Kaczyński.

- Będziemy robili wszystko to, co robią normalne, broniące swoich interesów państwa europejskie, ale w ramach prawa europejskiego i przy założeniu, że prawo europejskie jest obowiązujące wobec wszystkich państw, które są członkami Unii Europejskiej - zapowiedzał prezes PiS.

Pytany, czy w Polsce - wobec zmian w sądownictwie - działa wciąż zasada trójpodziału władzy, sędzia Mazur odpowiada w sposób nieco zaskakujący. - Nie da się publicystycznie stwierdzić, że "tak" lub że "nie" - mówi.

 

 

Sędzia podkreśla w rozmowie dla Onet.pl, że aby ustosunkować się do postanowienia Trybunału Srawiedliwości Unii Europejskiej, Krajowa Rada Sądownictwa musi podjąć uchwałę podczas posiedzenia.

Czytaj także: 

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił