Z zasady orzekania na korzyść podatnika mają skorzystać także płatnicy, następcy prawni czy inne osoby mające interes w postępowaniu. Taki może być efekt poprawki, jaką wniósł Senat do noweli do ordynacji podatkowej. Senatorowie jednogłośnie zdecydowali, że klauzula ma brzmieć: „niedające się usunąć wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego organ rozstrzyga na korzyść podatnika lub innej strony postępowania".

W wersji uchwalonej wcześniej przez Sejm, a zaproponowanej przez prezydenta klauzula dotyczyła jedynie podatników. Eksperci wskazywali na niedoskonałość takiego sformułowania. Ordynacja przewiduje bowiem, że postępowanie może dotyczyć nie tylko samego podatnika, ale też wielu innych podmiotów. Mogą być nimi nie tylko sami podatnicy, ale też np. organizacja społeczna czy osoba, której interesu dotyczy działanie organu podatkowego.

Przyjęta wersja klauzuli jest kompromisem pomiędzy wersją prezydencką a zaproponowaną przez rząd. To właśnie spory o brzmienie klauzuli były przyczyną przeciągnięcia do pół roku prac w Sejmie nad tą krótką (sześć artykułów) ustawą.

Senacką poprawkę rozpatrzy teraz Sejm. Nowe przepisy wejdą w życie od 2016 r.