Hotel ze spa a podatek od nieruchomości

Dodanie strefy relaksu do obiektu hotelowego nie oznacza, że gmina dostanie mniej podatku od nieruchomości.

Aktualizacja: 02.08.2018 17:30 Publikacja: 02.08.2018 16:54

Hotel ze spa a podatek od nieruchomości

Foto: AdobeStock

Strefy urody i relaksu, tzw. wellness czy spa, wyrastają jak grzyby po deszczu. Rodacy je pokochali i dobrze wie o tym branża turystyczno-hotelowa. Trudno się dziwić, że i mały pensjonat, i luksusowy hotel chcą mieć w ofercie spa. Jednak urządzanie w hotelu spa tylko po to, by oszczędzić na podatkach, to marny pomysł. Potwierdza to jeden z najnowszych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Bonus dla zdrowia

W sprawie chodziło o specjalną, obniżoną stawkę podatku od nieruchomości dla działalności leczniczej. To bonus z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który przewiduje atrakcyjną, niższą stawkę dla budynków czy ich części związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych (obecnie nie może ona przekroczyć 4,70 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej, a dla działalności gospodarczej może wynieść nawet 23,10 zł ).

Czytaj także: Stawka VAT za usługi noclegowe

Z wnioskiem o interpretację tego przepisu wystąpiła spółka, właściciel luksusowego hotelu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Oprócz noclegu i wyszukanej kuchni można w nim skorzystać z centrum odnowy biologicznej – sauny, łaźni parowej i suchej, basenu z wodą źródlaną. W ofercie są też zabiegi kosmetyczne i masaże.

Właściciel hotelu wyjaśnił, że stara się o uzyskanie statutu podmiotu wykonującego działalność leczniczą, co umożliwi jej wykonywanie na terenie obiektu.

Uważał, że spa i status działalności leczniczej pozwoli na stosowanie obniżonej stawki podatku zarówno do pomieszczeń stricte zabiegowych (gabinety, sauny, baseny), jak i niezabiegowych, pośrednio związanych z działalnością leczniczą (zaplecze sanitarne, administracyjne, korytarze, ciągi komunikacyjne, jadalnie, zaplecze gastronomiczne, a nawet pokoje). Podkreślił, że od 1 stycznia 2011 r. ustawodawca zastąpił słowo „zajęte" na „związane" z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, co umożliwia zastosowanie preferencyjnej stawki do wszystkie pomieszczeń bezpośrednio i pośrednio związanych z działalnością leczniczą.

Czytaj także: PIT: hotel dla pracownika bez podatku

Burmistrz nie potwierdził takiej interpretacji. Zauważył, że pomieszczenia, o które pyta spółka, będą wykorzystywane zarówno na cele związane ze świadczeniami zdrowotnymi, jak i na cele komercyjne, tj. hotelarskie. W jego ocenie tylko pomieszczenia wykorzystywane na cele lecznicze mogą korzystać z obniżonej stawki podatku od nieruchomości. I rolą podatnika jest wykazanie związku konkretnego pomieszczenia ze świadczeniami zdrowotnymi.

Musi być związek

Spółka zaskarżyła interpretację, ale przegrała. Najpierw racji odmówił jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Owszem, zgodził się, że ustawodawca nowelizacją poszerzył sporną preferencję. Zajmował się nią Trybunał Konstytucyjny, który uznał, że budynki (części) zajęte przez podmioty wykonujące działalność leczniczą muszą jednocześnie pozostawać z nią w związku (K 22/12). WSA nie zaakceptował tak szerokiej preferencji, by cały budynek hotelu był objęty niższą daniną.

Tak samo uznał NSA. Jego zdaniem choć sporne pomieszczenia niezabiegowe mają charakter pomocniczy, to nie służą bezpośrednio działalności leczniczej i nie mogą korzystać z obniżonej stawki. W ocenie sądu również sam wpis do rejestru podmiotów leczniczych nie oznacza, że wszystkie pomieszczenia niezabiegowe mogą być uznane za związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

Jak tłumaczył sędzia NSA Bogusław Dauter, do zastosowania preferencji musi być bezpośredni związek z działalnością leczniczą. NSA nie miał wątpliwości, że inna interpretacja otwierałaby furtkę do ograniczenia opodatkowania hoteli ze strefą spa.

Strefy urody i relaksu, tzw. wellness czy spa, wyrastają jak grzyby po deszczu. Rodacy je pokochali i dobrze wie o tym branża turystyczno-hotelowa. Trudno się dziwić, że i mały pensjonat, i luksusowy hotel chcą mieć w ofercie spa. Jednak urządzanie w hotelu spa tylko po to, by oszczędzić na podatkach, to marny pomysł. Potwierdza to jeden z najnowszych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Bonus dla zdrowia

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego