fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Przedsiębiorca skorzysta z ulgi na docieplenie domu i wymianę pieca

budynek ekologiczny
Adobe Stock
Osoba prowadząca działalność gospodarczą odliczy wydatki na docieplenie domu i wymianę pieca.

Mamy dobrą wiadomość dla przedsiębiorców, którzy są właścicielami domów jednorodzinnych. Jeśli zmodernizują nieruchomość, wprowadzając rozwiązania proekologioczne, jak np. wymiana pieca na gazowy czy montaż paneli fotowoltaicznych, skorzystają z ulgi termomodernizacyjnej. Ulgę można połączyć z dofinansowaniem do inwestycji. Właściciel domu odliczy tę część wydatków, którą dołożył z własnych środków.

Takim rozwiązaniem interesuje się wielu czytelników.

– Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, płacę podatek liniowy 19 proc. Kilka lat temu odziedziczyłem dom po dziadkach i planuję teraz gruntowny remont. Dodatkowo zamierzam skorzystać z dofinansowania z programu „Czyste powietrze". Czy przysługuje mi ulga? – pyta czytelnik z Mazowsza.

Eksperci nie mają wątpliwości, że preferencja przysługuje wszystkim podatnikom PIT, także przedsiębiorcom.

– Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać również osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Możliwość ta dostępna jest zarówno dla tych, którzy opodatkowują dochody na zasadach ogólnych (skala podatkowa) jak i dla tych, którzy wybrali ryczałt czy podatek liniowy. Wyjątek stanowi karta podatkowa i podatek tonażowy, przy których takiej możliwości nie będzie. Przedsiębiorca nie skorzysta z odliczenia, jeżeli wydatki te zostały mu zwrócone (np. dofinansowanie w ramach programu samorządowego) lub gdy mógł ująć je w kosztach prowadzonej działalności – wyjaśnia Krzysztof Niemiec, doradca podatkowy z kancelarii Bogdan Chudoba Adwokaci Doradcy Podatkowi.

Tylko jednorodzinny

Doradca podatkowy Mariusz Makowski zwraca uwagę, iż fakt, że z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać przedsiębiorca, który w modernizowanym budynku prowadzi działalność gospodarczą, potwierdzają same przepisy. Artykuł 26h ust. 4 ustawy o PIT wskazuje, że „za kwotę wydatku uważa się wydatek wraz z podatkiem od towarów i usług, jeżeli podatek ten nie został odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług". Oznacza to, że właściciel będący przedsiębiorcą może odliczać podatek VAT od faktur dokumentujących wydatki termomodernizacyjne.

Eksperci podkreślają, że ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Zgodnie zaś z prawem budowlanym budynek mieszkalny jednorodzinny to budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 proc. powierzchni całkowitej budynku.

– Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać ten przedsiębiorca, który prowadzi działalność w budynku jednorodzinnym, pod warunkiem że powierzchnia lokalu użytkowego w tym budynku nie przekracza 30 proc. powierzchni całkowitej – mówi Mariusz Makowski.

Krzysztof Niemiec zaznacza, że w takim przypadku, część wydatków w proporcji powierzchni lokalu usługowego (przeznaczona do wykorzystania w ramach firmy) do całej powierzchni budynku, będzie rozliczona w kosztach, a pozostałą część wydatków można rozliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Można łączyć dofinansowanie

Co ważne, skarbówka potwierdza, że ulgę można łączyć z dofinansowaniem. W jaki sposób? Mówi o tym m.in. interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej nr 0115-KDIT3.

4011. 334.2020.2.AD. Zgodnie z art. 26h ust. 5 ustawy o PIT nie odlicza się wydatków w części sfinansowanej (dofinansowanej) np. ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej albo odliczonej w ramach preferencji podatkowych. Warunkiem odpisu jest poniesienie ciężaru ekonomicznego. Dyrektor KIS odpowiedział na pytanie podatnika, który skorzystał z dofinansowania do wymiany pieca z funduszu ochrony środowiska. Otrzymał 55 proc. ceny, a pozostałe 45 proc. pokrył z własnej kieszeni. Fiskus zgodził się, że podatnik odliczy 45 proc. w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Lista wydatków podlegających odliczeniu znajduje się w załączniku do rozporządzenia ministra inwestycji i rozwoju z 21 grudnia 2018 r. (DzU z 2018 r., poz. 2489). Należy więc sprawdzić, czy poniesione wydatki mieszczą się w tym katalogu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA