Odszkodowanie za wywłaszczenie gruntu bez PIT - interpretacja podatkowa

Kwota odszkodowania za przejęcie nieruchomości na cele przeciwpowodziowe jest zwolniona z podatku dochodowego, gdy są spełnione dwa warunki: nabycie działki nastąpiło wcześniej niż w okresie dwóch lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego, a cena nabycia wyniosła co najmniej 50 proc. wysokości uzyskanego odszkodowania.

Publikacja: 05.08.2019 02:00

Odszkodowanie za wywłaszczenie gruntu bez PIT - interpretacja podatkowa

Foto: 123RF

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 29 kwietnia 2019 r. (0112-KDIL3-3.4011.124.2019. 1.AM).

Decyzją wojewody zostało ustalone i wypłacone na rzecz wnioskodawcy, będącego osobą fizyczną, odszkodowanie z tytułu przejęcia na rzecz województwa nieruchomości przeznaczonej na cele inwestycji przeciwpowodziowej. Przejętą nieruchomość wnioskodawca uzyskał z tytułu nabycia spadku.

Czytaj także: Odsetki od odszkodowania za bezprawnie wywłaszczenie z PIT

Zasady ograniczania i pozbawiania praw do nieruchomości oraz przekazywania nieruchomości na cele publiczne zostały uregulowane w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 2204 ze zm.). Celami publicznymi w rozumieniu ustawy są budowa oraz utrzymywanie obiektów i urządzeń służących ochronie środowiska, zbiorników i innych urządzeń wodnych służących zaopatrzeniu w wodę. Przepisy ustawy stosuje się do nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych na cele publiczne albo do nieruchomości, dla których wydana została decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Jak wynika z art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami, jednym z celów publicznych w rozumieniu tej ustawy jest ochrona przed powodzią i budowa zbiorników przeciwpowodziowych. Opisane we wniosku odszkodowanie zostało przyznane na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami.

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o PIT, jest on zwolniony z płacenia podatku dochodowego od kwoty otrzymanego odszkodowania.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i wskazał, że z uzyskanej z tytułu odszkodowania za przejęcie na rzecz wojewody nieruchomości na cele przeciwpowodziowe wnioskodawca nie powinien odprowadzać podatku dochodowego. Przychód z tytułu odszkodowania podlega bowiem zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o PIT. Powołując się na ww. przepis, organ wskazał, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami pod warunkiem spełnienia warunków przewidzianych w ustawie o PIT. O zastosowaniu wyłączenia można bowiem mówić w sytuacji, gdy zostaną spełnione dwa warunki: nabycie nieruchomości musiałoby nastąpić w okresie dwóch lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego, za cenę o co najmniej 50 proc. niższą od wysokości uzyskanego odszkodowania.

komentarz eksperta

Natalia Nieciecka, konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC

Zarówno rozstrzygnięcie, jak i jego uzasadnienie należy uznać za prawidłowe i korzystne dla podatników. Organ słusznie wskazał w nim, że opodatkowaniu PIT podlegają wszelkie dochody osiągane przez podatnika, w tym odszkodowania (powszechnie traktowane jako dochody z tzw. innych źródeł). Dyrektor KIS podkreślił równocześnie, że ustawodawca przewidział kategorie dochodów zwolnionych od podatku dochodowego oraz takich, od których zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o PIT, zwolnieniu z podatku podlegają przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie, jeżeli łącznie spełnione zostaną następujące przesłanki:

- nabycie nieruchomości nastąpiło ponad dwa lata przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego,

- cena nabycia wyniosła co najmniej 50 proc. wysokości odszkodowania.

W analizowanej sprawie kwestią wątpliwą było czy omawiane zwolnienie będzie miało zastosowanie w przypadku objęcia własności nieruchomości w drodze dziedziczenia, czyli de facto nieodpłatnie.

Organ uznał jednak, że skoro nabycie miało charakter nieodpłatny, to nie wystąpiła sytuacja, w której cena nabycia nieruchomości była o co najmniej 50 proc. niższa od wysokości odszkodowania, ponieważ w ogóle nie wystąpiła cena nabycia. Tym samym nie został spełniony warunek wyłączenia odszkodowania ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o PIT.

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 29 kwietnia 2019 r. (0112-KDIL3-3.4011.124.2019. 1.AM).

Decyzją wojewody zostało ustalone i wypłacone na rzecz wnioskodawcy, będącego osobą fizyczną, odszkodowanie z tytułu przejęcia na rzecz województwa nieruchomości przeznaczonej na cele inwestycji przeciwpowodziowej. Przejętą nieruchomość wnioskodawca uzyskał z tytułu nabycia spadku.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił