fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

"Polski Ład" PiS: ma być ulga dla samozatrudnionych, rozliczających się podatkiem liniowym

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczy w transmitowanej prezentacji programu Prawa i Sprawiedliwości "Polski Ład"
PAP/Leszek Szymański
Minister finansów Tadeusz Kościński zdradził, że jego resort pracuje nad specjalną ulgą dla przedsiębiorców na podatku liniowym.

Jak informowaliśmy w piątek na łamach "Rzeczpospolitej", przedsiębiorcy płacący podatek liniowy nie będą mieli kwoty wolnej. I to mimo podwyżki składki zdrowotnej.

Czytaj także:

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej" wyraźnie napisało: kwota wolna dotyczyć będzie wszystkich podatników rozliczających się na skali podatkowej 17 i 32 proc.

– Spowoduje to, że wszyscy przedsiębiorcy płacący liniowy PIT stracą na zmianach proponowanych w Polskim Ładzie. Więcej zapłacą składki zdrowotnej, a nic nie zyskają w podatkach, inaczej niż pracownicy czy firmy na skali podatkowej. O ile inni podatnicy dostaną w Polskim Ładzie marchewkę i kij, o tyle liniowców czeka tylko kij – tłumaczyła na łamach "Rz" Milana Krzemień, adwokat, partner zarządzający w kancelarii KZ Legal.

Na podstawie podanych do tej pory przez Ministerstwo Finansów informacji policzyliśmy, że przedsiębiorca, który ma np. 120 tys. zł dochodu rocznie i zostanie na 19-proc. podatku liniowym, zapłaci po wprowadzeniu zmian ponad 10 tys. zł więcej.

Jak podaje "Radio Zet", minister finansów Tadeusz Kościński zdradził, że jego resort jest świadomy tego problemu i pracuje nad specjalną ulgą dla przedsiębiorców „na linii".

Wcześniej resort finansów zapowiedział wprowadzenie nowej ulgi dla "klasy średniej". Chodzi o osoby zarabiające na etacie od 6 do 11 tys. zł (resort finansów czasami posługuje się pojęciem brutto, innym razem mówi o dochodzie).

Nie będzie to zwiększenie kosztów uzyskania przychodów, jak zapowiadano podczas prezentacji Polskiego Ładu, ale specjalny odpis od dochodu, liczony według algorytmu. Wysokość odliczenia zostanie zróżnicowana, ale nie powinno być problemów z jego wyliczeniem, ponieważ będzie uwzględniony w systemie Twój e-PIT.

Minister Finansów Tadeusz Kościński zadeklarował w debacie Business Insider Polska, że jego resort przygotuje dla JDG analogiczną ulgę, jak dla osób zatrudnionych na etatach.

- Pracujemy nad rozwiązaniami, które mają pomóc tym, co rozliczają się na ryczałcie bądź na linii. W tym przypadku jest to trochę trudniej skalkulować, jak to zrobić - stwierdził Kościński, cytowany przez "Radio Zet".

Przypomnijmy, iż premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji „Polskiego Ładu" zapowiedział podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł rocznie. A także limitu rocznych dochodów dla płacących 17 proc. PIT do 120 tys. zł.

Jakie są z tego korzyści? Płaca minimalna będzie nieopodatkowana, podobnie jak emerytura do 2,5 tys. zł. Trochę zyskają też ci, którzy zarabiają więcej, nawet do 10 tys. zł miesięcznie – obiecywał premier.

Czytaj także:

Ale jest też niedobra wiadomość dla podatników: koniec ulgi na składkę zdrowotną. Ma być uzależniona od wysokości dochodu, niezależnie od formy zarobkowania, i nie będzie jej można odliczyć od podatku. Teraz większość składki (7,75 proc. podstawy wymiaru) pomniejsza PIT.

Według szacunków Ministerstwa Finansów na reformie skorzysta ponad 18 mln podatników. W tym ponad 90 proc. emerytów, 68 proc. osób zatrudnionych na umowie o pracę i 40 proc. prowadzących działalność gospodarczą.

Źródło: rp.pl / radiozet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA