fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Ulga podatkowa na robotyzację firm już od 2021 r.

Adobe Stock
Przedsiębiorcy, którzy zakupią nowe roboty do produkcji przemysłowej, będą mogli odliczyć 50 procent kosztów poniesionych w tym celu, niezależnie od wielkości i rodzaju branży - zapowiedziało Ministerstwo Rozwoju. Ulga ma się przyczynić do zwiększenia wydajności produkcji i obniżenia jej kosztów oraz unowocześnić polski przemysł i poprawić jego pozycję na międzynarodowym rynku.

– Robotyzacja to dziedzina, w której nasz kraj ma jeszcze wiele do nadrobienia. Nie tylko w porównaniu np. z Koreą Południową czy z Niemcami, ale też z Węgrami, Czechami czy Słowacją. W 2018 r. – na 10 tys. osób pracujących w przemyśle – w Niemczech przypadało ich 338, na Słowacji - 165, w Czechach - 135, na Węgrzech - 84, a w Polsce tylko 42 - wskazuje wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Resort liczy, że efektem robotyzacji będzie zapotrzebowanie na pracowników w nowych specjalnościach, m.in. w obszarze programowania, analityki danych, wsparcia klienta, obsłudze i serwisowaniu. Będą to miejsca pracy zdecydowanie lepiej płatne od prostej obsługi maszyn, którą mają wykonywać roboty. 

– Do 2030 roku w Polsce będziemy mieli 2 miliony pracowników mniej. Już dziś firmy zmagają się z ich brakiem. Roboty muszą stopniowo zastępować ciężką, monotonną, wykonywaną w trudnych i często szkodliwych warunkach ludzką pracę - tłumaczy wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.

Z założeń projektu przedstawionego przez resort rozwoju wynika, że ulga obejmie zarówno płatników PIT, jak i CIT. Koszty na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczyć w ciągu roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego, dokonają dodatkowego odpisu (tak jak przy uldze na prace badawczo-rozwojowe).

W ramach ulgi przedsiębiorca inwestujący w robotyzację odliczy od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Uldze będzie podlegać nie tylko zakup nowych robotów, ale także m.in. oprogramowania potrzebnego do ich funkcjonowania, instrukcji, szkoleń dla pracowników, a także maszyn towarzyszących robotom.

– Zakładamy, że wykorzystanie ulgi realnie pokryje przez państwo ok. 10 proc. wydatków polskich przedsiębiorców na roboty – szacuje wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Przedstawiciele resortu rozwoju chcą, by ulga weszła w życie na początku 2021 roku. Ma obowiązywać przez pięć lat - do końca 2025 roku. Koszt ulgi dla budżetu państwa ma zamknąć się w kwocie 1,1 miliarda zł w ciągu pięciu lat.

Ulga na robotyzację - katalog kosztów podlegających uldze

Odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami w robotyzację dotyczyć ma:

·        zakupu lub leasingowania nowych robotów i kobotów,

·        zakupu oprogramowania,

·        zakupu osprzętu (np. torów jezdnych, obrotników, sterowników, czujników ruchu, efektorów końcowych),

·        zakupu urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP),

·        szkoleń dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA