fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja z 15 października

Plakat przypominający o obowiązku zasłaniania ust i nosa
AFP
Artur Bartkiewicz
Jakub Czermiński
Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykrytych w Polsce wzrosła do 149 903, liczba zgonów osób zakażonych - do 3 308 *** 15 października resort zdrowia poinformował o 8 099 nowych przypadkach - to największy dobowy przyrost liczby zakażeń koronawirusem od początku epidemii w Polsce *** Od soboty w czerwonej strefie znajdą się 152 powiaty. Czerwona strefa obowiązywać będzie m.in. w Warszawie *** Od 10 października całe terytorium Polski zostało uznane za żółtą strefę, co oznacza m.in. obowiązek noszenia masek we wszystkich miejscach publicznych - zarówno pod dachem, jak i pod gołym niebem *** Od 15 października w sklepach obowiązują godziny dla seniorów *** W UE i na obszarze EOG najgorsza sytuacja epidemiczna panuje w Czechach, najlepsza w Norwegii *** Na całym świecie potwierdzono ponad 38 mln zakażeń koronawirusem *** W wyniku COVID-19 zmarło ponad 1,094 mln osób.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy.

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA