fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Covidowy apetyt na opuszczone poligony

Stara Giełda we Wrocławiu
Takich perełek jak gmach Starej Giełdy we Wrocławiu w zasobach AMW jest już coraz mniej
Piklus/CC BY-SA 3.0 pl
W Agencji Mienia Wojskowego żniwa. Nawet wysłużone poarmijne kwatery i działki w zapomnianych leśnych garnizonach sprzedają się w pandemii jak świeże bułeczki.

Covidowy kryzys przebudził i zmobilizował inwestorów: jedni w przekazane do cywila nieruchomości lokują gotówkowe rezerwy, ale nie brak też chętnych do ukrycia się na własnym skrawku ziemi, z dala od cywilizacji.

– Nawet omijane dotąd przez kadrę stare bloki w garnizonie Leźnica Wielka pod Łodzią, w niepewnym czasie pandemii znalazły w tym roku amatorów – zaciera ręce Zbigniew Prokopczyk, dyrektor departamentu nieruchomości w Agencji Mienia Wojskowego. – A już zainteresowanie działkami rekreacyjnymi wykrojonymi z powojskowych terenów w nadbałtyckim Dziwnowie, przekazywanymi przez AMW w bezterminową dzierżawę, przeszło najśmielsze oczekiwania. – Odnotowaliśmy po kilkanaście wpłat wadiów na każdą pozycję, a stawki czynszów uzyskane na licytacji wystrzeliły nawet do 4500 proc. stawki wywoławczej– opowiada dyr. Prokopczyk. W agencji entuzjazmują się, że także w wielu innych, niesprzedawalnych wcześniej lokalizacjach, udało się upłynnić na pniu poligonowe resztówki i uzyskiwać w przetargach wyjątkowe przebicie.

Czytaj także: Perły demobilu idą do cywila

Trzeba jednak dodać, że tego lata nadzwyczajne wzięcie na rynku miały nie tylko przeniesione do cywila leśne działki i mieszkania. Praktycznie we wszystkich terenowych oddziałach agencji zapanowała przetargowa gorączka. Zaledwie trzy godziny wystarczyły do wyłonienia nabywców kompleksu działek o łącznej powierzchni ponad 5 ha przy ul. Stefczyka w Krakowie. W przetargu ostro rywalizowało aż 18 kupców. Uzyskano 8,3 miliona złotych. Pod koniec sierpnia agencja sprzedała też miastu Wrocław za 5,5 mln zł plus podatek 11 działek zlokalizowanych m.in. na Kępie Mieszczańskiej. – Pozyskanie tych działek jest bezpośrednio związane z planowanymi inwestycjami – mówił po transakcji zadowolony prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

W rozstrzygniętym 21 lipca przetargu na sprzedaż nieruchomości o powierzchni 1,1 ha położonej w Legnicy na ulicy Stromej agencja utargowała 2 mln 116 tys. zł. Zanim jednak to nastąpiło, o nieruchomość zaciekle walczyło dwóch oferentów, a przetarg udało się rozstrzygnąć dopiero w 23. podejściu.

AMW zarządzająca mieszkaniami kadry, odpowiedzialna za budowę kwater, ale też za wyprzedaże niepotrzebnego armii mienia (nieruchomości i sprzętu), ma wciąż w swoich zasobach 4156 działek przekazanych przez MON i służby MSWiA. Na terenach o powierzchni ok. 3 tys. hektarów jest nadal do zagospodarowania co najmniej 2000 budynków o łącznej powierzchni 660 tys. mkw.

W tym roku agencja planowała sprzedaż lub wynajem zdemobilizowanych nieruchomości za 98 mln zł. Dzięki m.in. covidowej gorączce plan wykonano przed czasem.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA