Zbigniew Lentowicz

Zbigniew Lentowicz

Dziennikarz ekonomiczny

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W "Rzeczpospolitej" zajmuje się przede wszystkim przemysłem obronnym.

Zbrojeniówka wypatruje decyzji

Warte dziesiątki miliardów złotych inwestycje w broń artyleryjską i pancerną utknęły w negocjacjach MON z przemysłem, a decyzje w fabrykach broni hamuje polityka.

Sky Shield – wchodzimy pod powietrzny parasol

Polska dołączy do europejskiego programu Sky Shield zainicjowanej w zeszłym roku przez Niemcy budowy sojuszniczej tarczy przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Akces do ESSI złożyło już 19 państw. Na Kontynencie nie przystąpiły jedynie Francja i Włochy.

Berlin odnowi arsenał Patriotów

Niemcy uzupełnią i rozbudują swój system obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu oparty o amerykańskie zestawy Patriot.

Zwiadowcze aerostaty namierzyłyby rakietę pod Oserdowem

Departament Stanu USA udzielił zgody na sprzedaż Polsce systemów aerostatów dalekiego rozpoznania i wczesnego ostrzegania o wartości wstępnie szacowanej na 1,2 mld dol.

Seul zwiększa możliwości kredytowania eksportu broni dla Warszawy

Parlamentarzyści koreańskiego Zgromadzenia Narodowego w ostatnim dniu lutego br. zmienili przepisy o Eximbanku - państwowym Banku Eksportowo-Importowym co znacząco zwiększa możliwości udzielenia wsparcia kredytowego Polsce, zamawiającej w ostatnich latach w Seulu znaczące ilości czołgów, haubic, wyrzutni rakietowych i lekkich samolotów bojowych.

Wojna postawiła polską zbrojeniówkę na baczność. Oddaliśmy sprzęt za 3,5 mld euro

Agresja Rosji na Ukrainę doprowadziła do gwałtownego przemodelowania priorytetów państwa i raptownych zmian w budżecie. Ich beneficjentem była branża zbrojeniowa.

Pancerny „Borsuk” daje ognia. Rusza seryjna produkcja nowego BWP?

W stalowym wnętrzu nowego bojowego wozu piechoty słychać pomruk silnika a za chwilę, dźwięk ryglowanych, pancernych drzwi.

Pełna mobilizacja w polskiej fabryce broni. Wojna zmieniła ją nie do poznania

Hutę Stalowa Wola, producenta m.in. haubic krab, odwiedziłem po kilku latach przerwy. Od wybuchu wojny w Ukrainie zmieniła się nie do poznania. Na własne oczy zobaczyłem maszyny za miliony złotych, które pracują przez całą dobę. Dziś w niczym nie ustępuje fabrykom broni na Zachodzie.

W hali po LiuGong będą… magazyny HSW

Tereny i ogromna hala w Stalowej Woli wykupiona jesienią zeszłego roku za kilkaset mln zł od chińskiego inwestora LiuGong Machinery przez HSW zostaną wykorzystane na magazyny i składy artyleryjskiego potentata.

IBCS zamówiony. System zarządzi rakietową obroną RP

Polska zakontraktowała za ponad 2,5 mld dol. Integrated Air and Missile Defense Battle Command System zaprojektowany przez amerykański koncern Northrop Grumman. Słynny IBCS - będzie mózgiem polskiej obrony powietrznej.