Nowe obostrzenia. Licea hybrydowo lub zdalnie

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie sytuacji epidemiologicznej w Polsce. - Walka z epidemią jest teraz najważniejsza - oświadczył, ogłaszając nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych. - Wygramy tę walkę, ale tylko wtedy, kiedy solidarnie i odpowiedzialnie podejdziemy do tych rygorów, które dzisiaj wdrażamy - stwierdził. - Apelujemy, zostańcie w miarę możliwości w domu, szczególnie seniorzy - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Aktualizacja: 16.10.2020 04:16 Publikacja: 15.10.2020 13:57

Nowe obostrzenia. Licea hybrydowo lub zdalnie

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 8 099 testach na SARS-CoV-2, które dały wynik dodatni, oraz o śmierci 91 osób zakażonych koronawirusem, w tym 7, u których poza COVID-19 nie stwierdzono wcześniej chorób współistniejących.

8 099 nowych zakażeń wykrytych jednego dnia to więcej, niż stwierdzono w naszym kraju w okresie od 18 czerwca do 15 lipca (8 085 przypadków w 28 dni, średnio 288,7 dziennie).

Dowiedz się więcej: Nowe dane o epidemii koronawirusa w Polsce. Rekordy w 12 województwach

Na kwarantannie przebywa 296 020 mieszkańców Polski - więcej niż mieszka w Katowicach.

Po przywróceniu znanych z wiosny tzw. godzin dla seniorów (zakazania osobom młodszym niż 60 lat robienia zakupów m.in. w sklepach spożywczych i aptekach w dni powszednie w godz. 10-12, z pewnymi wyjątkami) władze planowały wprowadzenie kolejnych restrykcji. W czwartek obradował Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Jak informował rzecznik rządu Piotr Mueller, podjęte miały zostać decyzje co do wprowadzenia "nowych środków profilaktycznych i narzędzi do walki z koronawirusem".

Po posiedzeniu głos na konferencji prasowej zabrał premier Mateusz Morawiecki. - Zagrożenie jest realne - powiedział, odnosząc się do epidemii.

- Chrońmy osoby starsze - apelował.

Celem rządu jest też zapewnienie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. - To bardzo ważne zadanie - ocenił.

Kolejny cel rządu, mówił premier, to rozwój gospodarki poprzez "obronę miejsc pracy".

- Nie jesteśmy skazani na wybór - albo brak obostrzeń, albo całkowity lockdown. Jest droga zdroworozsądkowa, która zakłada szereg obostrzeń - powiedział Mateusz Morawiecki. Zwrócił uwagę na sytuację m.in. w Wielkiej Brytanii i Francji.

- Chcemy, żeby gospodarka w możliwie dużym zakresie pracowała - dodał, informując o decyzjach w sprawie nowych obostrzeń.

- Wygramy tę walkę, jak będziemy solidarni - powiedział, ogłaszając nowe rygory, które mają obowiązywać od 17 października.

źródło: Kancelaria Premiera

źródło: Kancelaria Premiera

źródło: Kancelaria Premiera

źródło: Kancelaria Premiera

- Wygramy tę walkę, ale tylko wtedy, kiedy solidarnie i odpowiedzialnie podejdziemy do tych rygorów, które dzisiaj wdrażamy - stwierdził premier.

- Wciskamy hamulec z całej siły. To wciśnięcie jest konieczne, żeby obronić wydolność systemu ochrony zdrowotnej. Pandemia przyspiesza, przyspieszenie ma charakter wykładniczy - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister potwierdził, że w czerwonej strefie znalazło się jedenaście miast wojewódzkich, w tym Warszawa, Lublin czy Kraków.

Niedzielski stwierdził, że szkoły nie stanowią dużych ognisk zachorowań, ale uczniowie przynoszą wirusa do domów.

Ograniczenie działalności części szkół do trybu hybrydowego lub zdalnego ma zmniejszyć liczbę interakcji społecznych.

- Apelujemy, zostańcie w miarę możliwości w domu, szczególnie seniorzy - powiedział Niedzielski.

- Musimy nacisnąć hamulec bardzo dynamicznie, bo testujemy granice wydolności naszej służby zdrowia - stwierdził dodając, że scenariusze w innym przypadku mogą być "niestety groźne".

Możliwe jest także ograniczenie działalności szkół podstawowych oraz przedszkoli - powiedział premier, odpowiadając na pytanie mediów. Minister edukacji ma zaprezentować dane dotyczące lżejszego programu nauczania. - Przez internet nauka jest dużo mniej efektywna i trudniejsza - przyznał szef rządu.

Pytany o krytyczne wobec środowiska lekarskiego słowa wicepremiera Jacka Sasina premier powiedział, iż jest wdzięczny wszystkim medykom za to, że służą społeczeństwu w walce z epidemią.

Kolejne obostrzenia w strefie żółtej

Niedawno decyzją rządu wszystkie powiaty w kraju niewliczone do strefy czerwonej zostały wpisane do strefy żółtej, w której także obowiązują dodatkowe obostrzenia. Podział na strefy został wprowadzony w sierpniu, a obostrzenia miały mieć charakter regionalny.

W całym kraju rząd wprowadził obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, także na świeżym powietrzu.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że 17 października zostaną wprowadzone nowe obostrzenia w strefie żółtej i czerwonej.

W strefie żółtej działalność gastronomii zostanie ograniczona do godz. 6-21, później lokale będą mogły oferować usługi tylko na wynos Zajęty będzie mógł być co drugi stolik.

W transporcie publicznym zajęta będzie mogła być połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich.

Bez zabawy tanecznej i z udziałem nie więcej niż 20 osób będą mogły być organizowane wesela i imprezy okolicznościowe (od 19 października). W zgromadzeniach publicznych udział weźmie nie więcej niż 25 osób.

W wydarzeniach religijnych będzie mogła przypadać jedna osoba na 4 metry kwadratowe.

Szkoły wyższe i ponadpodstawowe przejdą na nauczanie hybrydowe - część studentów i uczniów będzie musiała pobierać edukację zdalnie.

Wydarzenia sportowe będą odbywały się bez udziału publiczności, w przypadku wydarzeń kulturalnych liczba widzów zostanie ograniczona do 25 proc.

Działalność basenów, aquaparków i siłowni zostanie zawieszona.

Nowe restrykcje w strefie czerwonej

W strefie czerwonej w placówkach handlowych na jedną kasę będzie mogło przypadać do pięciu osób. Działalność gastronomii zostanie ograniczona do godz. 6-21, później lokale będą mogły oferować usługi tylko na wynos. Zajęty będzie mógł być co drugi stolik.

\W transporcie publicznym zajęta będzie mogła być połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich.

Od 19 października zakazane będzie organizowanie imprez okolicznościowych - wesel, konsolacji itd.

W wydarzeniach religijnych będzie mogła przypadać jedna osoba na 7 metrów kwadratowych, w zgromadzeniach publicznych nie będzie mogło brać udziału więcej niż dziesięć osób.

Z wyłączeniem zajęć praktycznych, szkoły wyższe i ponadpodstawowe przejdą na nauczanie zdalne.

Wydarzenia sportowe będą odbywały się bez udziału publiczności, w przypadku wydarzeń kulturalnych liczba widzów zostanie ograniczona do 25 proc.

Podobnie jak w strefie żółtej, działalność basenów, aquaparków i siłowni zostanie zawieszona.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 8 099 testach na SARS-CoV-2, które dały wynik dodatni, oraz o śmierci 91 osób zakażonych koronawirusem, w tym 7, u których poza COVID-19 nie stwierdzono wcześniej chorób współistniejących.

8 099 nowych zakażeń wykrytych jednego dnia to więcej, niż stwierdzono w naszym kraju w okresie od 18 czerwca do 15 lipca (8 085 przypadków w 28 dni, średnio 288,7 dziennie).

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 807
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 806
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 805
Świat
Sędzia Szmydt przyjął prezent od propagandysty. Symbol ten wykorzystuje rosyjska armia
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Świat
Miss USA rezygnuje z tytułu. Powód? Problemy ze zdrowiem psychicznym