fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja z 5 kwietnia

AFP
Jarosław Gowin zaproponował, aby dokonać zmian w Konstytucji i wydłużyć kadencję prezydenta Andrzeja Dudy do 7 lat, aby przesunąć wybory prezydenckie zaplanowane na 10 maja *** W Polsce potwierdzono 4102 przypadki koronawirusa, 94 osoby zakażone zmarły *** W kraju obowiązuje stan epidemii *** Od 1 kwietnia w Polsce zamknięte są parki, skwery, bulwary, zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne i studia tatuażu *** Od 1 kwietnia w sklepach spożywczych w jednym momencie może przebywać liczba klientów równa liczbie kas w sklepie przemnożonej przez trzy *** W godz. od 10 do 12 w sklepach i aptekach zakupy mogą robić tylko osoby, które ukończyły 65 lat *** Liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 1,2 miliona.

00:15

Dziękujemy, że byli Państwo z nami. Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa już niebawem na rp.pl.

00:08

Jak podało BBC, premier Wielkiej Brytanii spędzi noc w szpitalu. 27 marca Boris Johnson informował, że wykryto u niego koronawirusa. 5 kwietnia trafił do szpitala na badania, ponieważ objawy choroby nie ustąpiły.

23:58

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej wiąże się z bardzo dużymi konsekwencjami dla budżetu, dlatego że stan klęski żywiołowej zobowiązuje państwo do pokrycia przedsiębiorcom szkód. Być może polski budżet stać jest na to przez jeden, dwa, no może trzy miesiące, ale na pewno nie dłużej – powiedział wicepremier Jarosław Gowin (Porozumienie) podczas wideokonferencji z przedstawicielami Związku Miast Polskich. Nagranie słów Gowina ujawnił portal tvn24.pl.

Fot. Fotorzepa, Jakub Czermiński

23:55

Naczelna Lekarz Szkocji dr Catherine Calderwood, która dwukrotnie – mimo obowiązujących w związku z epidemią ograniczeń i zaleceń, do których przestrzegania nawoływała – odwiedziła swoją drugą posiadłość, została najpierw pouczona przez policję o obowiązku pozostawania w domu, a wieczorem, po kolejnej rozmowie z pierwszą minister Nicolą Sturgeon, podała się do dymisji.

Fot. AFP

23:45

23:30

23:10

Państwowe Laboratoria Służb Weterynaryjnych, należące do Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, oficjalnie poinformowało, że jeden z tygrysów z zoo w Nowym Jorku uzyskał dodatni wynik testu na obecność koronawirusa.

22:45

W Irlandii o 21, do 158, wzrosła liczba ofiar epidemii. Średni wiek zmarłych zakażonych w tym kraju to 81 lat – podały służby medyczne. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła od soboty o 390 i wynosi prawie 5 tysięcy.

22:25

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, u którego stwierdzono koronawirusa, został przyjęty do szpitala na badania – poinformowały służby prasowe Downing Street. 27 marca Johnson poinformował na Twitterze, że w ciągu poprzednich 24 godzin wystąpiły u niego łagodne objawy, a test na obecność koronawirusa dał wynik pozytywny. Od tamtej pory szef brytyjskiego pozostawał w izolacji, a obrady gabinetu prowadził zdalnie.

22:00

Dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych dr. Anthony Fauci ocenił w rozmowie z CBS, że jest mało prawdopodobne, by w tym roku udało się całkowicie wyeliminować SARS-CoV-2. Jego zdaniem jest szansa, że nowy koronawirus stanie się sezonowy i w Stanach Zjednoczonych nowa fala przypadków zakażeń może nadejść wraz z nowym sezonem grypowym.

21:55

Pod warunkiem odbycia 14-dniowej kwarantanny Turcy ponownie otworzyli granicę dla polskich kierowców. Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych informuje, że czas odbycia kwarantanny liczy się także w: Bułgarii, Serbii, Rumunii i Grecji.

21:45

Ładunek sprzętu medycznego, który przybył z Rosji do USA został zakupiony przez Amerykanów. Poinformował o tym rzecznik Departamentu Stanu Morgan Otagus. Wcześniej część rosyjskich mediów twierdziła, że była to pomoc humanitarna, choć nikt jednak nie twierdził, że była darmowa.

21:40

21:30

O 579 w ciągu doby, do 8430, wzrosła w Izraelu liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa. Izraelskie ministerstwo zdrowia poinformowało także o śmierci kolejnej, 49 osoby zakażonej. Jak dotąd w Izraelu 546 pacjentów zostało uznanych za ozdrowiałych, stan 139 jest poważny.

21:20

Dziś w Tokio potwierdzono 143 kolejne przypadki koronawirusa. To największy dobowy wzrost liczby zakażonych osób od początku epidemii w stolicy Japonii. Gubernator Yuriko Koike powiedziała, że władze okręgu metropolitalnego zabezpieczyły ok. tysiąc łóżek szpitalnych. W Tokio SARS-CoV-2 stwierdzono dotąd u 1033 osób, w całej Japonii – u 3139.

21:10

Elżbieta II odwołała się m.in. do popularnej w czasach II wojny światowej piosenki Very Lynn „We’ll meet again” (Znów się spotkamy). – Pocieszmy się, że choć być może wiele jeszcze będziemy musieli znieść, lepsze dni powrócą. Znów będziemy z naszymi przyjaciółmi, znów będziemy z naszymi rodzinami. Znów się spotkamy – oświadczyła brytyjska monarchini.

Fot. AFP PHOTO / BUCKINGHAM PALACE

21:05

20:50

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ma dziś rozmawiać z wicepremierem Jarosławem Gowinem (Porozumienie). Według Onetu, który poinformował o rozmowie, ma być to spotkanie ostatniej szansy, na którym obaj politycy spróbują zażegnać konflikt w obozie władzy, dotyczący daty wyborów prezydenckich.

20:40

Liczba ofiar epidemii przekroczyła 8 tys. – wynika z najnowszych oficjalnych francuskich danych. W ciągu ostatnich 48 godz. we Francji zmarło ponad 1,5 tys. osób zakażonych koronawirusem.

20:15

Rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej płk Marek Pietrzak potwierdził, że „na skutek wymuszenia pierwszeństwa przez kierowcę pojazdu cywilnego” doszło do wypadku pojazdu przewożącego żołnierzy biorących udział w operacji Odporna Wiosna. Pietrzak dodał, że dziesięciu żołnierzy jest hospitalizowanych, a wszyscy poszkodowani są diagnozowani.

20:10

Prawo pisze się z myślą o tych, którzy mają pokusę go nadużywać – by nie mogli tego robić, a obywatelom ma dać gwarancję, że do nadużyć nie dojdzie. Kolejne zmiany w tarczy antykryzysowej pokazują, jak przepisów nie nowelizować – pisze Wojciech Tumidalski.

20:00

„Wierzymy, że pan jest w stanie swoim autorytetem powstrzymać groźne dla Polski szaleństwo” – napisali sygnatariusze listu otwartego do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, oceniając, że organizowanie wyborów prezydenckich w warunkach epidemii jest „groźną dla zdrowia Polaków farsą”.

Fot. Fotorzepa, Jakub Czermiński

19:50

Luka w ustawie: nie wiadomo, od kiedy obowiązuje zawieszenie terminów procesowych – od 14 czy od 31 marca. Ministerstwa różnie to interpretują.

19:30

Biorąc pod uwagę szczególny charakter przepisów tarczy antykryzysowej, w rozstrzyganiu sporów sądy przede wszystkim będą kierowały się celem ich wprowadzenia – uważa sędzia Jan Rudowski, prezes Izby Finansowej NSA.

19:05

W ciągu ostatniej doby w Turcji zmarły 73 osoby zakażone koronawirusem – poinformowało miejscowe ministerstwo zdrowia. Śmiertelny bilans epidemii w tym kraju wzrósł do 574.

18:40

Część pracowników Pentagonu otrzymała polecenie, by w poniedziałek przyjść do pracy z co najmniej jednym zakryciem twarzy – podało CNN. Dziś decyzję w tej sprawie zapowiadał sekretarz obrony Mark Esper, wcześniej zakrywanie twarzy zaleciło Amerykanom Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Prezydent Donald Trump podkreślał, że przestrzeganie wytycznych CDC jest dobrowolne i że on nie zamierza nosić maseczki ochronnej w miejscach publicznych.

18:13

W ciągu ostatniej doby z powodu wywołanej przez koronawirusa choroby COVID-19 we Włoszech zmarło 525 osób. To najmniejsza liczba zgonów w tym kraju od 19 marca, wskazująca na słabnięcie epidemii.

18:05

Policjanci odwiedzili Naczelną Lekarz Szkocji, by pouczyć ją o obowiązku pozostawania w domu. Wcześniej dr Catherine Calderwood została sfotografowana w pobliżu swej drugiej posiadłości leżącej w innej części kraju.

17:57

Poczta Polska powinna Polakom dostarczyć maseczki zamiast pakietów do głosowania – ocenił były szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

17:40

Jak dotąd w Polsce epidemia kosztowała życie 94 osób.

17:35

Z danych resortu wynika, że od soboty liczba ofiar epidemii w Polsce wzrosła o 15, a liczba potwierdzonych badaniami przypadków koronawirusa – o 475.

17:32

17:20

W Niedzielę Palmową franciszkanie w maseczkach ochronnych i rękawiczkach odwiedzali domy w Jerozolimie, przynosząc gałązki oliwne chrześcijanom, którzy izolują się z powodu epidemii koronawirusa.

Fot. AFP

17:00

W internecie roi się od kłamstw i niesprawdzonych teorii związanych z pandemią. Lekarze postanowili sami dementować najbardziej szkodliwe i głupie fake newsy.

16:50

Powstaje ogólne pytanie: czy władza państwowa musi przestrzegać prawa w czasie pandemii/epidemii obejmującej swoim zasięgiem znaczne obszary? Czy też ważniejszy jest wzgląd na dobro obywateli, a formalizmy prawa trzeba odłożyć na bok w takim momencie? Chodzi tu o bardzo ścisłe przestrzeganie procedur czy formalizmów.

16:45

Prezydent Hassan Rouhani ogłosił, że Iran planuje w przyszłym tygodniu złagodzić ograniczenia wprowadzone po wybuchu epidemii koronawirusa.

16:30

Według danych z godz. 16:00, w USA odnotowano ponad 309 tys. przypadków koronawirusa, w tym 8405 śmiertelnych.

16:20

W Etiopii zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem. Liczba potwierdzonych przypadków wzrosła do 43.

16:15

Dopóki szczepionka nie zostanie rozprowadzona, nie możemy wykluczyć nowej fali wirusa – ostrzegł włoski minister zdrowia. Oświadczył, że Włochów czekają ciężkie miesiące i zapowiedział, że pewne obostrzenia dotyczące utrzymywania dystansu społecznego będą obowiązywać nawet podczas tzw. drugiej fazy walki z epidemią.

Fot. AFP

16:10

Łamanie zakazów podczas epidemii jest naruszaniem piątego przykazania, w którym jesteśmy obowiązani dbać i strzec życia innych i własnego – stwierdził w niedzielę prymas Polski abp Wojciech Polak.

16:00

Komisja Europejska zatwierdziła wielomiliardowe pakiety pomocy publicznej Polski, Portugalii i Grecji mające złagodzić grantami i gwarancjami kredytowymi skutki pandemii na gospodarkę.

15:50

Świadcząca usługi kurierskie firma Ruch wprowadziła obowiązkowy proces odkażania ozonem przesyłek obsługiwanych w ramach usługi Paczka w RUCH-u. Klient nie ponosi kosztów odkażania.

15:43

621 chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w Zjednoczonym Królestwie. Łącznie liczba ofiar koronawirusa wynosi już prawie prawie 5 tys.

15:40

W ciągu ostatniej doby liczba ofiar epidemii w Holandii wzrosła o 115 (niespełna 7 proc.) i wynosi 1766 – poinformował niderlandzki Instytut Zdrowia Publicznego. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła w tym okresie o 1224 (ponad 7 proc.) i wynosi 17851.

Fot. AFP

15:35

Król Maroka Muhammad VI udzielił amnestii 5645 więźniom – podała agencja Anadolu. Jak przekazało miejscowe ministerstwo sprawiedliwości, ruch ma na celu zmniejszenie ryzyka związanego z koronawirusem. Uwalnianie skazanych ma odbywać się stopniowo. w sobotę marokański resort zdrowia informował, że w kraju potwierdzono 919 przypadków SARS-CoV-2. 59 pacjentów zmarło, 66 zostało uznanych za ozdrowiałych.

15:15

Z najnowszych danych wynika, że liczba przypadków koronawirusa na świecie 1,218 mln. Ponad 65 tys. osób zakażonych zmarło, a ponad 252 tys. ozdrowiało. W Polsce według danych Ministerstwa Zdrowia liczba potwierdzonych przypadków wynosi 3834, zaś liczba ofiar – 84.

15.00

14.37

14.15

13.50

AFP

13.30

13.05

12.35

12.30

– Dostosowujemy nasze systemy raportowania do kolejnych faz rozwoju zakażeń. Dziś większość państw raportuje w trybie raz na dobę. My na początku raportowaliśmy każdy przypadek, następnie przeszliśmy na tryb: 4 razy na dobę, później zaś 3 razy na dobę. System raportowania odpowiada więc bieżącemu etapowi sytuacji epidemicznej. Skala przypadków dziś jest zupełnie inna niż jeszcze tydzień temu. Zwracam uwagę że jesteśmy bodajże jedynym państwem w którym dziennikarze otrzymują na bieżąco smsy z nowymi danymi. Zwracam również uwagę że obok nowych przypadków zakażeń raportujemy również liczby hospitalizacji, kwarantanny czy wykonanych testów w ciągu doby. Jest to bardzo szeroka polityka informacyjna. Teraz nowe dane o zakażeniach będą podsumowywały stan z dnia i nocy – mówi Karolinie Kowalskiej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

12.25

11.45

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej odnotowuje dużo większe zainteresowanie służbą w formacji, niż przed kryzysem związanym z epidemią koronowirusa. W związku ze zmianą modelu funkcjonowania WOT ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy nie ma jednak teraz możliwości rozpoczęcia służby.

11.30

11.10

AFP

10.30

10.05

Liczba zakażonych wzrosła do 3834, zmarły 84 osoby.

10.00

9.20

Australijskie Ministerstwo Zdrowia z „ostrożnym optymizmem” mówi o spłaszczeniu krzywej zakażeń koronawirusem. Szef resortu Greg Hunt ostrzega jednak, że mimo to Australijczycy muszą się przygotować na ograniczenia przez następne pół roku.

9.15

8.30

Prezydent Lombardii Attilio Fontana wydał rozporządzenie nakazujące zasłanianie ust i nosa przez wszystkich wychodzących z domu. Jeśli nie mają maseczek, powinni użyć jakiejkolwiek tkaniny.

8.00

7.50

Ministerstwo Zdrowia przypomina:

7.45

7.20

AFP

6:47

Prezydent Gwatemali, Alejandro Giammattei zakazał podróżowania między departamentami kraju przed i w trakcie Wielkanocy, aby spowolnić tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ogłosił też zakaz sprzedaży i konsumpcji alkoholu do 12 kwietnia. Jak dotąd w Gwatemali wykryto 61 zakażeń koronawirusem, w wyniku Covid-19 zmarły dwie osoby.

Johan ORDONEZ / AFP

6:40

6:35

6:32

W Polsce wirusa wykryto jak dotąd u 3627 osób. W wyniku Covid-19 zmarło 79 osób.

6:30

Na całym świecie koronawirusem zakaziło się 1202435 osób. W wyniku Covid-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarło 64729 osób. Za wyleczone uznaje się 246638 osób, u których wykryto zakażenie się wirusem.

W USA wirusem zakaziło się 311365 osób. W Hiszpanii – 126168 osób, we Włoszech zakażone zostały 124632 osoby, w Niemczech – 96092, w Chinach – 81669 osób, we Francji – 89953, w Iranie – 55743, w Wielkiej Brytanii – 41903, w Turcji – 23934, w Szwajcarii – 20505, w Belgii – 18431, w Holandii – 16627, w Kanadzie – 13912, w Austrii – 11781, w Portugalii – 10524, w Brazylii – 10360, w Korei Południowej – 10237.

W wyniku Covid-19 we Włoszech zmarło 15326 osób, w Hiszpanii – 11947, w USA – 8454, we Francji – 7560, w Wielkiej Brytanii – 4313, w Chinach – 3329 osób, w Iranie – 3452, w Holandii – 1651, w Niemczech – 1444, w Belgii – 1283.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA