Były komornik ze Zgorzelca oskarżony o wiele przestępstw

Przekroczenie uprawnień i niedopełnienia obowiązków, ukrywanie dokumentów, przekazania poufnych informacji nieuprawnionej osobie, przywłaszczenia powierzonego mienia, groźby i fałszerstwa - to niektóre z zarzutów stawianych przez prokuraturę Ireneuszowi S., byłemu komornikowi sądowemu przy Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu.

Aktualizacja: 02.01.2019 17:16 Publikacja: 02.01.2019 14:04

Były komornik ze Zgorzelca oskarżony o wiele przestępstw

Foto: 123RF

O pomoc w popełnianiu i ukrywaniu jego przestępstw, oskarżono również pracownicę komornika – Irenę K.

Chaos w kancelarii

Ireneusz S. był komornikiem sądowym przy Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu od 2013 roku. W styczniu 2016 roku został zawieszony, gdyż prokuratura wszczęła przeciwko niemu postępowanie karne o przekroczenie uprawnień w związku z jednym z prowadzonych przez niego postępowań. Wówczas Prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu wyznaczył jako zastępcę do prowadzenia jego kancelarii innego komornika.

Mimo to Ireneusz S. nadal podejmował czynności, których celem było kontynuowanie prowadzenia działalności gospodarczej, w związku z którą mógł generować koszty i zaciągać zobowiązania, czyniąc przy tym pozory dalszego sprawowania urzędu komornika. Zawieszony komornik próbował  też ingerować w pracę zastępcy, zmieniając jego polecenia. Chciał tym sposobem ukryć swoje błędy popełnione w różnych sprawach.

Ireneusz S. próbował też dyskredytować swojego zastępcę różnymi sposobami, a także utrudnić wykonywanie mu zadań. W tym celu polecał pracownikom kancelarii ukrywać akta prowadzonych w kancelarii spraw, ograniczać swojemu zastępcy dostęp do informacji o działalności kancelarii, łącznie z nieudostępnianiem pieczęci i kluczy do kancelarii. Ireneusz S. zabrał z kancelarii dwa dyski twarde serwera, uniemożliwiając identyfikację stron zarejestrowanych postępowań, ich ilości, jak i dokonanych rozliczeń, a także zabrał dokumenty finansowe i pieczęć okrągłą, nakłaniając do pomocy w tym zakresie zatrudnione w kancelarii pracownice.

Przywłaszczył 10 tys. zł

Ograniczenie dostępu do systemu, jak i do  akt spraw spowodowało, że  zastępca komornika nie miał  pełnego rozeznania co do ilości spraw rzeczywiście prowadzonych w kancelarii. Nie wiedział też o tym, że Ireneusz S. zlecał wykonywanie czynności terenowych, m.in. zbieranie pieniędzy od dłużników, niezatrudnionej w kancelarii osobie.

Działania oskarżonego uniemożliwiały udzielanie stronom postępowań informacji i wydawanie dokumentów uprawniających do uzyskiwania świadczeń alimentacyjnych, terminowe rozdysponowanie wpłacanych przez dłużników kwot wpływających na rachunek bankowy kancelarii, w kwocie nie mniejszej niż 40 tysięcy złotych.

Prokuratura ustaliła też, że Ireneusz S. przywłaszczył powierzone mu, a wpływające na rachunek jak i wpłacane przez dłużników w kancelarii pieniądze w kwocie nie mniejszej niż 10 tys. zł.

W związku z chęcią złożenia rezygnacji przez swojego zastępcę, groził mu nieokreślonymi konsekwencjami, sugerując popełnienie przestępstw, za które odpowiedzialność miała spaść na niego.

Następnie, razem ze swoją pracownicą Ireną K., usiłował skierować przeciwko zastępcy postępowanie karne i dyscyplinarne w ten sposób, że wspólnie stworzyli poświadczający nieprawdę dokument, mający świadczyć o odebraniu przez niego kluczy i kodów dostępowych do pomieszczeń kancelarii komorniczej. Ponadto Ireneusz S. fałszywie oskarżył zastępującą go osobę o popełnienie przestępstw przekroczenia uprawnień.

Grozi mu 10 lat więzienia

Do tych przestępstw dochodziło  od marca 2016 roku do 5 października 2017 roku, kiedy Ireneusz S. został zatrzymany, a następnie na wniosek prokuratury tymczasowo aresztowany na okres dwóch miesięcy, po czym Sąd zwolnił podejrzanego z aresztu. Wówczas Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze zastosowała wobec niego środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, w tym poręczenie majątkowe. Irena K. była objęta dozorem policyjnym.

Za popełnione przestępstwa Ireneuszowi S. grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze do lat 10. Takim samym zagrożeniem objęte są czyny zarzucone Irenie K.

O pomoc w popełnianiu i ukrywaniu jego przestępstw, oskarżono również pracownicę komornika – Irenę K.

Chaos w kancelarii

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP