fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jakie podjąć kroki, gdy kontrahenci nie regulują należności?

Wierzytelności
Adobe Stock
Nadejście w Polsce oraz w Europie „drugiej fali" zakażeń koronawirusem i postępujące zamykanie części branż gospodarki, nieuchronnie spowoduje powstawanie trudności ekonomicznych w tych branżach, kończących się nierzadko stanem niewypłacalności.

Zjawisko nieterminowych płatności występowało w stosunkach gospodarczych już przed nastaniem pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2, powodującym chorobę COVID-19. Od marca bieżącego roku daje się zaobserwować znaczącą intensyfikację tego zjawiska w związku z panującą obecnie sytuacją pandemiczną oraz wywołane przez nią spowolnienie gospodarcze.

Koronawirus nie zwalnia z obowiązku zapłaty

Powodów nieterminowego regulowania zobowiązań przez kontrahentów daje się wydzielić kilka – od zwykłego zapominalstwa bądź „przeoczenia" faktury do zatoru płatniczego spowodowanego przez brak płatności końcowego klienta, który to z kolei uniemożliwia realizację następnych płatności dla pozostałych kontrahentów. Coraz częściej nierzetelni kontrahenci jako powód braku zapłaty podają sytuację epidemiczną, który ma stanowić siłę wyższą jako czynnik zwalniający z obowiązku wykonywania swoich zobowiązań płatniczych. Czy jednak dłużnik może skutecznie uchylać się od zapłaty długu z t...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA