Przekształcenie transgraniczne: polski ksh sprzeczny z unijną swobodą przedsiębiorczości - wyrok TSUE

Państwo unijne nie może zmuszać spółki do przeprowadzenia likwidacji w przypadku, gdy chce ona dokonać przekształcenia transgranicznego - przenieść swą statutową siedzibę do innego państwa członkowskiego.

Aktualizacja: 25.10.2017 14:56 Publikacja: 25.10.2017 14:20

Przekształcenie transgraniczne: polski ksh sprzeczny z unijną swobodą przedsiębiorczości - wyrok TSUE

Foto: 123RF

Przeniesienie statutowej siedziby takiej spółki, któremu nie towarzyszy przeniesienie jej rzeczywistej siedziby, jest objęte zakresem swobody przedsiębiorczości chronionej prawem - zaznaczył Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku, który zapadł dziś w sprawie polskiej spółki Polbud – Wykonawstwo (C-106/16).

Długa, kosztowna likwidacja

W 2011 r. walne zgromadzenie wspólników tej spółki postanowiło przenieść jej siedzibę do Luksemburga. Z uchwały tej nie wynika, że do Luksemburga przeniesiona została również siedziba zarządu Polbudu i miejsce rzeczywistego prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę. Zgodnie z art. 270 pkt 2 kodeksu spółek handlowych skutkiem podjęcia  uchwały o przeniesieniu siedziby za granicę powinno być rozwiązaniem spółki. Polbud wystąpił więc do polskiego sądu rejestrowego o jej wykreślenie z Krajowego Rejestru Sądowego. Sąd zwrócił jednak uwagę, że najpierw trzeba przeprowadzić likwidację spółki. Uchwała zgromadzenia wspólników stała się więc podstawą wpisu w KRS o otwarciu likwidacji spółki - procesu długotrwałego i kosztownego.

W 2013 r. siedziba spółki została przeniesiona do Luksemburga. Polbud stał się wówczas spółką prawa luksemburskiego "Consoil Geotechnik Sarl". Natomiast  do polskiego sądu rejestrowego wpłynął wniosek spółki o wykreślenie z KRS. Sąd go oddalił, a spółka zaskarżyła jego postanowienie.

W wyniku kasacji sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który zdecydował się zapytać TSUE, czy swoboda przedsiębiorczości ma zastosowanie do przeniesienia samej statutowej siedziby spółki na terytorium innego państwa członkowskiego Unii w przypadku przekształcenia jej w spółkę prawa tego innego państwa członkowskiego, gdy przeniesieniu nie towarzyszy przeniesienie miejsca jej rzeczywistej siedziby. Sąd Najwyższy chciał bowiem ustalić, czy polskie przepisy uzależniające wykreślenie z KRS od rozwiązania spółki po przeprowadzeniu likwidacji są zgodne ze swobodą przedsiębiorczości.

Przekształcenie transgraniczne nie jest nadużyciem

W dzisiejszym wyroku Trybunał podkreślił, że prawo Unii zapewnia swobodę przedsiębiorczości spółkom założonym zgodnie z ustawodawstwem państwa członkowskiego i mającym swoją statutową siedzibę, zarząd lub główne przedsiębiorstwo na obszarze Unii.

- Swoboda ta obejmuje między innymi prawo takiej spółki do przekształcenia się w spółkę prawa innego państwa członkowskiego. Swoboda przedsiębiorczości zapewnia zatem Polbudowi prawo do przekształcenia się w spółkę prawa luksemburskiego, o ile spełnione są warunki utworzenia spółki określone w luksemburskim ustawodawstwie, a w szczególności kryterium przyjęte w Luksemburgu dla celów powiązania spółki z krajowym porządkiem prawnym tego państwa członkowskiego - uznał TSUE.

Trybunał stwierdził także, że sytuacja, w której spółka utworzona zgodnie z prawem jednego państwa członkowskiego pragnie przekształcić się w spółkę prawa innego państwa członkowskiego, mieści się w zakresie swobody przedsiębiorczości nawet, jeśliby owa spółka wykonywała zasadniczą część, a nawet całość swej działalności gospodarczej w pierwszym z tych państw członkowskich.

- Okoliczność ustanowienia siedziby spółki (statutowej lub rzeczywistej) w zgodzie z ustawodawstwem państwa członkowskiego w celu korzystania z bardziej dogodnych przepisów sama w sobie nie stanowi nadużycia. Tak więc przeniesieniu do Luksemburga jedynie statutowej siedziby Polbudu nie może wyłączać tego przeniesienia z zakresu swobody przedsiębiorczości - wskazał Trybunał w Luksemburgu.

Polski kodeks utrudnia życie

Analizując polskie prawo Trybunał zauważył, że chociaż spółka prawa polskiego, taka jak Polbud, przenosząc swą statutową siedzibę do państwa członkowskiego innego niż Polska, może co do zasady uczynić to bez utraty osobowości prawnej, to wykreślenie z polskiego KRS może uzyskać dopiero pod warunkiem przeprowadzenia likwidacji. Wymaga ona   wykonania szeregu czynności: zakończenie interesów bieżących spółki, ściągnięcie wierzytelności, wypełnienie zobowiązań i upłynnienie majątku spółki, zaspokojenie lub zabezpieczenie wierzycieli, złożenie sprawozdania finansowego z dokonania tych czynności oraz wskazanie przechowawcy ksiąg i dokumentów likwidowanej spółki.

- Polskie uregulowania, które wymagają przeprowadzenia likwidacji spółki, mogą utrudniać, a nawet uniemożliwiać, dokonanie transgranicznego przekształcenia spółki. Uregulowania te stanowią zatem ograniczenie swobody przedsiębiorczości - uznał Trybunał.

Przypomniał, że ograniczenie takie mogą być uzasadnione jedynie nadrzędnymi względami interesu ogólnego, takimi jak ochrona interesów wierzycieli, wspólników mniejszościowych i pracowników. Tymczasem polskie uregulowania ustanawiają ogólny obowiązek przeprowadzenia likwidacji bez względu na rzeczywiste ryzyko naruszenia tych interesów oraz bez możliwości wyboru mniej restrykcyjnych środków mogących chronić te interesy. Według Trybunału obowiązek likwidacji ukształtowany w polskim prawie wykracza poza to, co jest niezbędne dla osiągnięcia celu polegającego na ochronie wspomnianych interesów.

W odpowiedzi na wysuwany przez polski rząd argument, że takie uregulowania  są uzasadnione zwalczaniem praktyk stanowiących nadużycie, TSUE stwierdził, że są one nieproporcjonalne.

- Ogólny obowiązek przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego jest bowiem  równoznaczny z przyjęciem ogólnego domniemania istnienia nadużycia - zaznaczył Trybunał.

Przeniesienie statutowej siedziby takiej spółki, któremu nie towarzyszy przeniesienie jej rzeczywistej siedziby, jest objęte zakresem swobody przedsiębiorczości chronionej prawem - zaznaczył Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku, który zapadł dziś w sprawie polskiej spółki Polbud – Wykonawstwo (C-106/16).

Długa, kosztowna likwidacja

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP