fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Auchan, Makro i Intermarche pod lupą UOKiK

Adobe Stock
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął w kwietniu br. postępowanie wobec największych sieci handlowych i producentów spożywczych. Sprawdził, czy podmioty te nie wykorzystują swojej przewagi kontraktowej - płacą dostawcom na czas i nie wprowadzają niekorzystnych warunków handlowych. Teraz UOKiK zajmuje się sieciami handlowymi, które nie usunęły stwierdzonych nieprawidłowości i nie uregulowały płatności kontrahentom.

Chodzi o Auchan Polska, Eurocash, Makro Cash and Carry Polska, SCA Intermarche. Na spółki może zostać nałożona kara w wysokości nawet 3 proc. rocznego obrotu za każdą stwierdzoną praktykę.

– W trakcie analiz zauważyliśmy, że sieci handlowe stosują praktyki, które mogą być niekorzystne dla dostawców – chodzi o np. kwestionowanie faktur czy narzucanie polityki cenowej. Sprawdziliśmy w postępowaniach wyjaśniających, czy mogło dojść do narzucania przez dużych graczy niekorzystnych warunków handlowych dostawcom – wątpliwości były rozstrzygane zgodnie z zaleceniami UOKiK. Ponadto po wezwaniach Urzędu sieci dokonały zaległych płatności w łącznej wysokości 575 mln złotych - mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Prezes UOKiK prowadzi postępowania wyjaśniające, sprawdza, czy mogło dojść do kwestionowania nadmiernej ilości faktur oraz analizuje, czy mogło dojść do narzucenia nowych zasad polityki handlowej pod groźbą zakończenia współpracy.

Pod lupą urzędu znalazły się także sieci handlowych, które miały największe zaległości w zapłacie faktur za dostawy produktów i mimo wezwania ze strony UOKiK odmawiały ich uregulowania. Chodzi o Auchan Polska, Eurocash, Makro Cash and Carry Polska, SCA Intermarche.

- Nie wszyscy przedsiębiorcy wypłacili zaległe pieniądze kontrahentom czy usunęli kwestionowane przez nas zapisy. Względem Auchan Polska, Eurocash, Makro Cash and Carry Polska, SCA Intermarche przeprowadzimy postępowanie z zakresu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej – przedsiębiorcom tym grożą sankcje finansowe w wysokości do 3 proc. ich rocznego obrotu – dodaje Tomasz Chróstny.

Źródło: UOKiK
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA