Marek Domagalski: Uchwała SN może złagodzić frankowe spory

Ustawy, zwłaszcza te radykalniejsze, uderzając w prawa wielu osób, budzą emocje. Podobnie bywa z uchwałami Sądu Najwyższego, choć mają wyciszać kontrowersje prawne i spory.

Publikacja: 24.04.2024 04:31

Marek Domagalski: Uchwała SN może złagodzić frankowe spory

Foto: Adobe Stock

Odżywa właśnie dyskusja o nieco zapomnianej niedoszłej uchwale Izby Cywilnej SN, która miała odpowiedzieć na sześć pytań pierwszej prezes Sądu Najwyższego, kluczowych dla tysięcy spraw frankowych. Na skutek sporu: starzy–nowi sędziowie, i zaangażowania przez tych pierwszych TSUE do tej sprawy odwleczono o dwa lata merytoryczną odpowiedź Izby Cywilnej na te pytania. Za to pojawiały się spekulacje, czy nie stoi za tym różne podejście sędziów do spraw frankowych, w zależności od tego, za której władzy zostali powołani do SN, choć nie ma na to dowodu. Tak czy inaczej, TSUE orzekł, że nie było potrzeby angażowania go do tej sprawy, a wiele kwestii rozstrzygnęły inne składy TSUE.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Sędzia na telefon 2.0
Rzecz o prawie
Adriana Zalewska-Werra: Dać tyle co innym, czyli co nam zapewnią przepisy o dostępności
Rzecz o prawie
Anna Nowacka-Isaksson: Nie wierzcie oskarżonym
Rzecz o prawie
Katarzyna Batko-Tołuć: Pani Profesor, co Pani na to?
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Kierownictwo MS szybko zapomniało...
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy