Jagoda Kuraś

redaktor działu Prawo

Absolwentka prawa na Uczelni Łazarskiego

#RZECZoPRAWIE: Sierpiński o powstaniu Agencji Badań Medycznych i zysku dla pacjentów

- Badania niekomercyjne dają zysk społeczny poprzez wprowadzenie nowych technologii lekowych i nielekowych na rynek. - mówił w piątkowym programie #RZECZoPRAWIE dr Radosław Sierpiński, pełnomocnik Ministra Zdrowia ds Agencji Badań Medycznych.

Podatek za psa trzeba zapłacić do 30 kwietnia

30 kwietnia mija termin zapłaty tzw. podatku za psa - tak popularnie nazywana jest opłata, którą nakłada corocznie gmina na właścicieli czworonogów.

500 zł za spacer z psem. Rząd wprowadza nowe mandaty

Nawet 500 zł grzywny może zostać ukarany opiekun psa podczas spaceru - przewiduje nowelizacja rządowego rozporządzenia z 26 marca 2021 r. Przepisy zaczną obowiązywać od soboty 10 kwietnia 2021 r.

Jak odebrać pocztę, gdy się jest na kwarantannie

Załatwianie codziennych spraw w czasie kwarantanny może nastręczyć nie lada trudności. Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich trafiło m.in. pytanie jak odebrać pocztę, gdy się jest na kwarantannie a osoba upoważniona też ma problemy zdrowotne i nie może tego zrobić?

Przyprawa Kamis wycofana ze sprzedaży

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiło się ostrzeżenie ws. jednej partii przypraw marki Kamis. W produkcie wykryto niebezpieczną dla zdrowia substancję.

Jak nie płacić za test na COVID ze skierowaniem prywatnym

Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciła się kobieta, która dostała skierowanie od prywatnego lekarza na test na koronawirusa. Zapytała, czy może takie badanie wykonać bezpłatnie.

GIS ostrzega: te lody wycofano ze sprzedaży

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiło się ostrzeżenie dotyczące wycofania trzech partii lodów.

Kiedy obcokrajowców spoza strefy Schengen nie obowiązuje kwarantanna

Coraz to nowe obostrzenia budzą wiele wątpliwości. Również kwestia przekraczania granicy nie jest dla wszystkich jasna. Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich skierowano m.in. pytanie: Czy licealista obywatel Ukrainy, który jedzie do domu na Wielkanoc, będzie mógł wrócić do Polski?

Niemiecki sąd: buty artykułem pierwszej potrzeby

- Sprzedawca obuwia złożył pozew przeciwko zamknięciu jego sklepu w ramach walki z pandemią. Sąd orzekł, że od czwartku w Bawarii sklepy z obuwiem mogą być otwarte - donosi Deutsche Welle.

Jak zameldować się przez internet

Ponad 180 tysięcy przez cały ubiegły rok, niemal 62 tysiące od początku tego roku - tyle osób skorzystało z e-meldunku. Przez internet można nie tylko zameldować lub wymeldować się. Można też dostać zaświadczenie o zameldowaniu. A to wszystko na GOV.pl.