Producent - McCormick Polska S.A. poinformowała GIS o wycofaniu partii kurkumy mielonej w słoiczku. W przyprawie znalazł się tlenek etylenu. Jest to substancja szkodliwa dla zdrowia, a jego stosowanie do żywności w Unii Europejskiej jest niedozwolone.

- Dotychczas nie pojawiły się żadne zgłoszenia, dotyczące choroby lub kłopotów zdrowotnych w związku ze spożyciem produktu - czytamy na stronie kamis.pl.

Czytaj także: GIS ostrzega: te lody wycofano ze sprzedaży

- Przekroczenie poziomu ETO wykryto w partii kurkumy, dostarczonej z Indii do fabryki w Carpentras we Francji. Część sprowadzonego surowca została użyta do produkcji przyprawy, która trafiła na rynek detaliczny - dodaje producent.

Chodzi o produkt o nazwie: Kamis Kurkuma, który pakowany jest po 37 g w słoiczki. Numer niebezpiecznej dla zdrowia partii to: 1019. Produkt nosi datę minimalnej trwałości: 19.01.2024.

Nie należy spożywać wskazanej partii produktu objętej komunikatem - czytamy na stronie GIS. Producent informuje, że zakupiony towar można zwrócić w miejscu zakupu. Nie jest potrzebny do tego paragon.

GIS podaje, że producent przyprawy powiadomił wszystkich partnerów handlowych o obowiązku poinformowania konsumentów o wycofaniu produktu. Ponadto spółka uruchomiła infolinię +48 508 416 995 dla konsumentów oraz zamieściła na swojej stronie internetowej www.kamis.pl komunikat z informacją o wykrytej niezgodności oraz podjęciu przez firmę decyzji o wycofaniu produktu z obrotu handlowego.

Inspektorat podkreśla, że proces wycofywania produktu z rynku jest monitorowany przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.