Za niezachowanie zwykłej lub nakazanej staranności właścicielowi psa może grozić kara od 50 do 250 zł. W praktyce oznaczać to może sytuację, w której nasze zwierzę biega poza ogrodzeniem lub w miejscu publicznym.

Wyższą karę, nawet do 500 zł będzie można nałożyć na opiekuna psa, który swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka. Dotyczyć może to zdarzeń, gdy takie zwierzę przebywa na nieogrodzonej posesji, pozostawione jest bez opieki w miejscu publicznym, a nawet spaceruje bez smyczy.

Czytaj także: Podatek za psa 2021: ile wynosi, kto i do kiedy musi zapłacić

W przepisach nie sprecyzowano o jakie zwierzęta chodzi. Wobec powyższego nie ma znaczenia tu chociażby rasa psa i tzw. wykaz psów uważanych za agresywne. Nie miałoby to większego sensu, gdyż wiele psów, które wykazują agresję nie jest rasowa, albo jest jedynie w tzw. typie rasy.

Wszystko zależy od osób odpowiedzialnych w danym momencie za zwierzę. Jeśli np. pies nie jest nauczony zasad posłuszeństwa i nie reaguje na komendy opiekuna może stwarzać zagrożenie i lepiej mieć go na smyczy, a nawet w kagańcu.

Przepisy mogą być szeroko rozumiane dlatego warto rozważyć, w jaki sposób w określonych sytuacjach nadzorować zwierzęta, by nie były niebezpieczne dla innych i nie narazić się dodatkowo na sankcje.