fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Tarcza antykryzysowa: fiskus sprawdza tam, gdzie jest ryzyko

AdobeStock
Skarbówka deklaruje, że wszczynanie nowych kontroli będzie zależało od wyników analizy wskazującej na prawdopodobieństwo wystąpienia nadużyć.

Według Anity Wielanek, rzecznika szefa Krajowej Administracji Skarbowej, w marcu i kwietniu 2020 r. kontrole podatkowe i kontrole celno-skarbowe były prowadzone w sprawach, w których doszło do istotnego i bezspornego, w ocenie organu, naruszenia przepisów prawa podatkowego i karnoskarbowego lub karnego.

Mimo że skarbówka na czas epidemii zwolniła tempo i kontaktowała się z podatnikami głównie drogą elektroniczną, nie oznacza to zgody na unikanie podatków. Teraz, w okresie odmrożenia gospodarki, również urzędnicy wracają do aktywności sprzed pandemii.

Jak przypomina Alicja Sarna, doradca podatkowy i partner w MDDP, początkowo na czas epidemii planowane było całkowite zawieszenie kontroli i postępowań podatkowych. W ostatecznej wersji tarczy antykryzysowej znalazło się jednak tylko zawieszenie biegu terminów procesowych. Wprowadzono też przepis umożliwiający działanie urzędów mimo zawieszenia biegu terminów, zgodnie z którym w okresie stanu epidemicznego albo epidemii czynności dokonane w postępowaniach i kontrolach są skuteczne.

– Widoczne jest jednak zintensyfikowanie działań organów podatkowych od 25 maja, a więc od odwieszenia biegu terminów procesowych. Czas ich zawieszenia organy wykorzystały na pracę analityczną, choć także i przed tą datą naszym klientom doręczano decyzje wymiarowe i protokoły kontroli. Dotychczas jednak nie obserwujemy wszczynania nowych kontroli – mówi Alicja Sarna.

Przedsiębiorcy nie ukrywają, że w okresie, w którym wielu z nich walczy o przetrwanie, wznowienie kontroli może być sporym utrudnieniem. Problemem jest np. oderwanie pracowników od codziennych zadań w celu kontaktu z urzędnikami. Uciążliwe mogą być też przesłuchania świadków.

Jarosław Ziobrowski, adwokat i partner w Kancelarii Kurpisz Ziobrowski, wskazuje, że przedsiębiorcy mogą wnioskować m.in. o przesunięcie terminu dostarczenia dokumentów, powołując się na braki kadrowe. Osoby wezwane w charakterze świadka również mogę wnioskować o przełożenie terminu przesłuchania czy możliwość złożenia wyjaśnień na piśmie.

– Organ podatkowy powinien uwzględnić taki wniosek, jeśli dana osoba przedstawi jako przyczynę kłopoty zdrowotne lub nawet obawy przed zakażeniem koronawirusem, gdy znajduje się w grupie ryzyka – radzi Ziobrowski.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA