Dotacje na odnowę zanieczyszczonych obszarów miast

Od 28 października do 30 grudnia b.r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czeka na projekty z zakresu poprawy jakości środowiska miejskiego. Aby otrzymać dofinansowanie projekty muszą spełniać kryteria dla działania 2.5 programu Infrastruktura i Środowisko.

Publikacja: 11.10.2016 02:00

Kraków

Kraków

Foto: Fotorzepa, Krystian Walczak

Michał Kołtuniak

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który pełni rolę tzw. instytucji wdrażającej ogłosił konkurs w ramach działania 2.5 „Poprawa jakości środowiska miejskiego" programu „Infrastruktura i środowisko". Zgodnie z nazwą ma on wesprzeć finansowo włodarzy miast w walce z zanieczyszczeniem i degradacją dzielnic, przyczyniając się do ich rewitalizacji, powrotu na ich obszary zieleni, poprawy warunków życia dla obecnych i przyszłych mieszkańców.

Rodzaje projektów

Takim celom odpowiadają trzy dopuszczalne rodzaje projektów w tym konkursie (nr POIS.2.5/3/2016):

- wsparcie dla zanieczyszczonych lub zdegradowanych terenów,

- rozwój terenów zieleni w miastach i ich obszarach funkcjonalnych,

- inwentaryzacja terenów zdegradowanych i terenów zanieczyszczonych.

Przykładowo wsparcie objąć może działania prowadzące do poprawy bądź przywrócenia biologicznej aktywności zdegradowanych i zanieczyszczonych akwenów w miastach. Należy jednak zaznaczyć, że wymóg zachowania celu środowiskowego wyklucza zmianę przy tej okazji pierwotnego, naturalnego charakteru brzegów i dna na sztuczny (np. betonowy lub kamienny).

Wspierane mogą być też działania, które przyczyniają się do zahamowania spadku powierzchni terenów zieleni w miastach i ich obszarach funkcjonalnych. Realizowane prace powinny przyczyniać się do promowania miejskich systemów regeneracji i wymiany powietrza, powstrzymania fragmentacji przestrzeni miast i pozytywnie wpływać na jakość życia mieszkańców (tereny zieleni pełnią istotne dla mieszkańców funkcje zdrowotne i rekreacyjne). I znów, tylko przykład, można wskazać na zaplanowanie i przeprowadzenie inwestycji w zakresie:

- tworzenia i odnowienia parków i skwerów,

- tworzenia i odnowienia klinów zieleni, ciągnących się z obrzeży do centrum miast,

- tworzenia i odnowienia pokrytych niską zielenią stref przewietrzania miasta, umiejscowionych w uprzywilejowanych strefach wiatru, jeśli takie występują na obszarze miasta,

- tworzenia i odnowienia tzw. zielonych ścian, w szczególności izolujących od hałasu oraz zazieleniania ścian istniejących budowli, pod warunkiem zachowania historycznego krajobrazu miejskiego oraz nieutrudniania widoczności w ruchu drogowym i pieszym,

- zapobiegania fragmentacji miejskich terenów zieleni, tworzenia i odnowienia połączeń między istniejącymi terenami zieleni,

- zakładania zielonych dachów na istniejących budynkach wraz z niezbędną infrastrukturą służącą do utrzymania zieleni, łącznie z (w uzasadnionych przypadkach) konstrukcją nowej więźby dachowej,

- odnawiania zieleni zanikającej i zdegradowanej, w tym zieleni należącej do strategicznie zaplanowanych sieci obszarów naturalnych i półnaturalnych (zielonej infrastruktury), łącznie z jej leczeniem.

Na dofinansowanie projektów, które mają prawo zgłaszać jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego oraz regionalne dyrekcje ochrony środowiska (dla typów projektu I oraz III), NFOŚiGW zarezerwował kwotę ponad 104 mln zł. Zgodnie z zasadami działania 2.5 maksymalny poziom dofinansowanie (intensywność wsparcia) wynosi 85 proc. Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie www.poiis.nfosigw.gov.pl.

Projekty uzupełniające

Realizując kompleksowe działania rewitalizacyjne dopuszczalne jest sfinansowanie również następujących elementów dodatkowych:

- infrastruktury dla udostępniania zieleni (np. ciągi pieszo-rowerowe, stojaki na rowery, ścieżki, ławeczki, kosze na śmieci, infrastruktura oświetleniowa, toalety publiczne, obiekty małej architektury, place zabaw dla dzieci, siłownie plenerowe)

- niewielkich działań rekultywacyjnych i remediacyjnych terenu znajdującego się w granicach projektu zieleni.

Wskazany katalog potencjalnych inwestycji nie ma charakteru zamkniętego. Jednak wartość łączna ww. elementów nie może wynieść więcej niż 30 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

Natomiast w ramach projektów nie będą mogły zostać dofinansowane prace pielęgnacyjne takie jak: sezonowe koszenie trawników i poboczy dróg, przycinanie żywopłotów, gałęzi, obsadzanie i pielęgnacja istniejących kwietników i rabat kwiatowych, jesienne sprzątanie liści itp.

Michał Kołtuniak

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który pełni rolę tzw. instytucji wdrażającej ogłosił konkurs w ramach działania 2.5 „Poprawa jakości środowiska miejskiego" programu „Infrastruktura i środowisko". Zgodnie z nazwą ma on wesprzeć finansowo włodarzy miast w walce z zanieczyszczeniem i degradacją dzielnic, przyczyniając się do ich rewitalizacji, powrotu na ich obszary zieleni, poprawy warunków życia dla obecnych i przyszłych mieszkańców.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP