fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prywatność osoby fizycznej pod ochroną

Adobe Stock
Jeżeli organ otrzymuje żądanie ujawnienia np. imienia i nazwiska osoby, to zobowiązany jest w pierwszej kolejności zbadać czy takie dane odnoszą się do kogoś, kto pełni funkcję publiczną i mają związek z jej wykonywaniem.

Prawo dostępu do informacji publicznej wchodzi co raz częściej w kolizję z ochroną danych osobowych. Przepisy RODO jak i polskiej ustawy o ochronie danych osobowych nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak należy rozstrzygać takie kolizje. Bardzo często w praktyce działania organów administracji konieczność ochrony danych osobowych staje się wygodną wymówką, by odmówić udostępnienia niekorzystnych dla siebie informacji. Takie zagadnienia prawne dopiero stają się przedmiotem działalności kontrolnej sądów administracyjnych. W wyroku z 25 września 2019 r . (sygn. akt. I OSK 613/19, LEX nr 2725487) Naczelny Sąd Administracyjny wypowiedział się co do granic prawa do informacji publicznej względem danych osób fizycznych.

Stowarzyszenie wystąpiło z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej do jednego z nadleśnictw. Dotyczyła ona ilości pozyskanego drewna osobno w latach: 2015, 2016, 2017 oraz informacji o tym komu przekazane zostało uzyskane...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA