Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski spodziewa się, że Rosja rzuci wszystkie dostępne zasoby, by zmienić bieg wojny.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.
Rosyjskie MSZ plącze się w liczeniu zniszczonych ukraińskich HIMARS-ów
Rosyjski serwis BBC policzył łączną liczbę wzmianek o atakach na HIMARS-y w oficjalnych codziennych raportach rosyjskiego Ministerstwa Obrony, zamieszczonych na ministerialnym kanale na Telegramie.
Czytaj więcej
W kolejnym raporcie z wydarzeń na froncie z 3 stycznia rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że pod Kramatorskiem w obwodzie donieckim zostały zniszczone „dwie wyrzutnie amerykańskiego systemu rakiet wielokrotnego startu HIMARS” - informuje rosyjska redakcja BBC.
Ochotnicy z Czarnego Tulipana szukają ciał poległych
Licząca około 100 ochotników grupa podejmuje się nieraz niebezpiecznego zadania zlokalizowania i ekshumacji ciał żołnierzy rosyjskich i ukraińskich w pobliżu linii frontu.
Czytaj więcej
Grupa Czarny Tulipan poszukuje na polach bitew ciał poległych żołnierzy i zwraca je rodzinom. - Za każdym razem, gdy wykopujesz faceta, przeżywasz jego koszmar i horror - mówi jeden z wolontariuszy.
Radio Swoboda informuje o eksplozjach w rosyjskim Rostowie nad Donem
Rosja zaatakowała miasto Zaporoże
W wyniku ostrzału zniszczone zostały budynki przemysłowe o pobliskie budynki mieszkalne - poinformował szef wojskowej administracji obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch.
Rosyjscy medycy uciekają z okupowanego Melitopola
Szpital miejski w Melitopolu był praktycznie ostatnim szpitalem w czasowo okupowanym obwodzie zaporoskim, który nadal udzielał pomocy medycznej ludności cywilnej, ale już prawie miesiąc minął odkąd okupanci zaczęli sprowadzać tam rannych i chorych żołnierzy.
Czytaj więcej
Rosyjscy medycy podążają śladem kolaborantów i uciekają z okupowanego miasta Melitopol w obwodzie zaporoskim - przekazał ukraiński mer Iwan Fiodorow.
Rosyjskie MSZ podaje większą liczbę ofiar ataku na Makiejewkę
Wcześniej Rosja przyznała, że dziesiątki jej żołnierzy zginęło wczoraj w ukraińskim ataku na budynek w okupowanej miejscowości Makiejewka, ale podawała mniejszą liczbę ofiar.
Czytaj więcej
Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że w ataku na Makiejewkę zginęło 89 rosyjskich żołnierzy. Wcześniej Rosja przyznawała, że w ukraiński ataku zginęło 63 mundurowych.
Na Białorusi wylądował Ił-76 A-50U AEW&C
Samolot Ił-76 A-50U, przeznaczony do śledzenia celów powietrznych i nawodnych, przyleciał z Rosji na lotnisko Maczuliszcze na Białorusi - poinformował niezależny białoruski portal Hajun, monitorujący działania wojsk.
Sztab Generalny: Rosja koncentruje działania wokół Bachmutu
Siły rosyjskie nadal koncentrują wysiłki na działaniach ofensywnych w kierunku Bachmutu w celu przejęcia pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Sztab Generalny przekazał, że Rosja nadal utrzymuje obecność wojskową na terenach przygranicznych Białorusi i Rosji, ale „nie ma oznak formowania się grup ofensywnych”.
Defraudacja przy eksporcie ukraińskiego zboża
Jak wynika ze śledztwa, pracownicy Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego wcześnie wykryli fakty wykorzystywania ryzykownych przedsiębiorstw w procedurach eksportowych i zawiadomili o tym pisemnie Państwową Służbę Celną.
Czytaj więcej
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego ujawniły przestępczy plan defraudacji środków na eksport ukraińskiego zboża. WW proceder zamieszanych było 10 wysokich rangą urzędników, w tym z kierownictwa Służby Celnej.
Ponad pół miliona dzieci w wieku szkolnym mieszka poza Ukrainą
Ukraiński minister edukacji i nauki Serhij Szkarlet poinformował, że według stanu na początek stycznia 2023 r. za granicą przebywa ok. 500 tys. ukraińskich dzieci w wieku szkolnym. Na początku roku szkolnego,1 września, było ich 488 tys.
Według ministra, 4 miliony uczniów ukończyło pierwsze półrocze roku szkolnego w szkołach w Ukrainie.
Prezydent Litwy: To musi być rok, w którym Ukraina pokona agresora
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda ogłosił 3 stycznia, że jego kraj będzie nadal udzielał Ukrainie wsparcia wojskowego w 2023 r.
„To musi być rok, w którym Ukraina pokona agresora” – napisał na Twitterze, dodając, że Litwa dostarczy Kijowowi więcej sprzętu wojskowego i amunicji oraz zapewni szkolenie wojskowe ukraińskim żołnierzom.
„Kluczowe jest zwiększenie tempa wsparcia ze strony wszystkich sojuszników. Zwycięstwo jest bliskie – napisał Nauseda.
Samotny protest przeciwnika wojny w Kazaniu
Erdogan jutro porozmawia z Zełenskim i Putinem
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan będzie w środę rozmawiał telefonicznie ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy i Rosji. Zapowiedział to İbrahim Kalin, rzecznik Erdogana, cytowany przez agencję Anadolu.
Dwie osoby zginęły w wybuchu miny w Chersoniu
Dwie osoby zginęły w wyniku wybuchu miny pozostawionej przez wojska rosyjskie w obwodzie chersońskim.
Jarosław Januszewicz, szef władz obwodowych, ostrzegł mieszkańców, że w obwodzie chersońskim wciąż jest wiele obszarów zaminowanych. Szacuje się, że w całym kraju zaminowane jest ok. 30 proc. powierzchni.
Żaryn: Rosja zaczyna pogrążać się w chaosie
"Masowe zatrzymania w Moskwie, paniczne ruchy służb wewnętrznych, łapanki poborowych na ulicach, pożary niszczące rosyjskie miasta, eksplozje w bazach wojskowych - ostatnie dane wskazują, że Rosja zaczyna pogrążać się w chaosie" - napisał w mediach społecznościowych pełnomocnik rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.
Ukraina przyspieszy przejście na zieloną energię
- Ukraina przyspieszy przejście na zieloną energię po rosyjskich atakach na sieć energetyczną - powiedział premier Denys Szmyhal.
- Plany dekarbonizacji energii i zielonej transformacji pozostają aktualne. Wojna sprawiła, że wyzwania te stały się jeszcze pilniejsze – powiedział Szmyhal na posiedzeniu rządu.
Rosyjskie ataki uszkodziły około 40 proc. ukraińskiej infrastruktury energetycznej.
Białoruś. Czworo członków jednej rodziny w areszcie po powrocie z Polski
Zatrzymany został nauczyciel Eugeniusz Liwian, jego żona, córka i teść.
Wszyscy czworo zostali umieszczeni w areszcie śledczym.
Niemcy gotowe wysłać Ukrainie zamrożone rosyjskie aktywa
... jeśli sojusznicy zrobią to samo.
Czytaj więcej
Niemcy są otwarte na wykorzystanie miliardów euro w zamrożonych rosyjskich aktywach, aby pomóc Ukrainie w odbudowie, o ile kwestie prawne zostaną rozwiązane, a sojusznicy pójdą w ich ślady.
W wyzwolonym Mikołajowie SBU odnalazła kolejną izbę tortur
W oświadczeniu dla Telegramu SBU podała, że ofiary były duszone plastikowymi torbami, bite ciężkimi przedmiotami i rażone prądem.
W izbie wojska rosyjskie „przetrzymywały i brutalnie torturowały okolicznych mieszkańców, którzy odmówili współpracy z wrogiem” i próbowały wymusić podanie adresów ukraińskich patriotów.
Rozmowa Sunak-Zełenski. "Podjęto konkretne decyzje"
"Wspólnie z premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem rozmawialiśmy o dalszej współpracy obronnej. Postanowiliśmy zintensyfikować wysiłki, aby już w tym roku przybliżyć się do zwycięstwa. Mamy już konkretne decyzje w tej sprawie" - przekazał Zełenski na swoim kanale na Telegramie.
W centralnej i wschodniej Ukrainie ogłoszono alarmy przeciwlotnicze
Rosyjskie MSZ twierdzi, że w ataku na Kramatorsk zniszczono dwie ukraińskie wyrzutnie Himars
RIA Nowosti, która cytuje MSZ, pisze, że z Himarsów ostrzeliwane były osady w tzw. Donieckiej Republice Ludowej, anektowanej przez Rosję.
Twardoch zbiera pieniądze na samochody, które zawiezie żołnierzom ukraińskiej armii
Po trzech dniach zbiórki pisarz podkreśla na Facebooku, że "finansowy odzew na jego apel w sprawie samochodów dla ukraińskiego wojska wielokrotnie przekroczył jego oczekiwania".
Czytaj więcej
Pisarz Szczepan Twardoch uruchomił zbiórkę pieniędzy na zakup samochodów dla ukraińskiej armii, w ramach której zebrał już niemal 160 tys. złotych, Twardoch zapowiada, że 14 stycznia zawiezie żołnierzom 59. Samodzielnej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej im. Jakowa Handziuka posiadanego już nissana navarę oraz samochody, które uda mu się zebrać za pieniądze z uruchomionej w internecie zrzutki.
Rosjanie przeprowadzili kolejny atak rakietowy na Kramatorsk
Po zaatakowaniu Kramatroska w nocy Rosjanie przeprowadzili kolejny atak rakietowy na to miasto po południu - wynika z wpisu zastępcy szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Kyryło Tymoszenki, na jego kanale w serwisie Telegram. Tymoszenko pisze, że ranny został członek zespołu naprawiającego uszkodzoną infrastrukturę energetyczną, który znajdował się w miejscu ataku.
Część Rosjan twierdzi, że Ukraińcy w Makiejewce zniszczyli cały pułk rosyjskiej armii.
„Pułk (i jeszcze dwie grupy z innych oddziałów) umieszczono w budynku ledwo dziesięć kilometrów od linii frontu. Tam też wepchnięto cały, pułkowy zapas amunicji. Potem zaczęto świętować Nowy Rok, dzwoniąc do wszystkich krewnych, tworząc mocny elektromagnetyczny cel. Przyleciał więc HIMARS i nastąpiła eksplozja amunicji” – po takim opisie trudno uwierzyć, że zginęło tylko 63 żołnierzy.
Czytaj więcej
Ogromna liczba rosyjskich żołnierzy zabitych w sylwestrowym ataku na Makiejewkę wywołała w Rosji żądanie ukarana winnych spośród własnych dowódców.
Ukraińska prokuratura oskarża o ostrzał obiektów cywilnych pierwszych dwóch przedstawicieli rosyjskiego dowództwa
"Zgodnie z proceduralnymi wytycznymi biura prokuratora generalnego, generał, dowódca lotnictwa dalekiego zasięgu Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej i admirał, były dowódca Floty Czarnomorskiej rosyjskiej Marynarki Wojennej, zostali poinformowani o podejrzeniu prowadzenia przez nich wojny agresywnej i godzenia w integralność terytorialną i nienaruszalność granic Ukrainy" - czytamy w komunikacie wydanym przez ukraińską prokuraturę.
Czytaj więcej
Służba prasowa prokuratury generalnej Ukrainy podała, że dowódca lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, gen. Siergiej Kobylasz i były dowódca Floty Czarnomorskiej, admirał Igor Osipow, zostali poinformowani o zarzutach związanych z powadzeniem ataków rakietowych na Ukrainę.
Szef MSZ Ukrainy zaprasza do kraju przedstawicieli świata sportu
Dmytro Kułeba chce pokazać zniszczone obiekty jako przykład "neutralności sportowej" Rosjan.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zaprosił prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomasa Bacha i innych przedstawicieli świata sportu, którzy popierają dopuszczenie rosyjskich sportowców do zawodów międzynarodowych, do odwiedzenia lodowiska Altajir, siedziby ośmiokrotnego mistrza Ukrainy w hokeju na lodzie.
Rubel osłabia się wobec dolara, euro i juana na giełdzie w Moskwie
Za jednego dolara trzeba we wtorek płacić w Moskwie 71,01 rubla, o 1,11 rubla więcej niż w momencie zamknięcia poprzedniego dnia notowań, za euro - 74,96 rubli (wzrost o 66 kopiejek), za chińskiego juana - 10,13 rubli (wzrost o 22,1 kopiejek).
Prigożyn mówi, że w Bachmucie Ukraińcy mają "linię obrony co 10 metrów"
- Zdobyliśmy jeden dom dziś rano, przełamaliśmy obronę. Ale za tym domem były kolejne linie obrony, nie tylko jedna - mówił we wtorek w rozmowie z agencją RIA Novosti twórca Grupy Wagnera.
Czytaj więcej
Rosyjskie jednostki atakujące Bachmut ugrzęzły z powodu nieustępliwego ukraińskiego oporu i rozległej sieci ukraińskich fortyfikacji obronnych - przyznał Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera, prywatnej firmy wojskowej, której najemnicy walczą ręka w rękę z rosyjską armią i separatystami w Donbasie.
Ukraińcy pokazali jak zniszczyli skład amunicji w rejonie Swatowa
Rosjanie twierdzą, że zniszczyli cztery wyrzutnie HIMARS
Rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow podał, że w ataku na zgrupowanie ukraińskiego sprzętu wojskowego i ukraińskich sił w rejonie dworca w Drużkiwce, zniszczone zostały dwie wyrzutnie rakiet HIMARS i cztery czeskie wyrzutnie rakiet RM-70. Ponadto w czasie ognia kontrbateryjnego Rosjanie mieli zniszczyć dwa HIMARS-y na pozycjach ogniowych w rejonie Kramatorska. To kolejny raz, gdy Rosjanie informują o zniszczeniu przekazanych Ukrainie zestawów HIMARS - jak dotąd doniesień takich nigdy nie potwierdzili ani Ukraińcy, ani Amerykanie.
Wiceminister obrony Ukrainy: Rosja ma wystarczające rezerwy, by kontynuować wojnę
- Nie należy lekceważyć zasobów Federacji Rosyjskiej jako państwa. Może nie są już w stanie prowadzić walki z taką intensywnością, jak na początku, ale nadal mają wystarczające rezerwy, by walczyć w tej wojnie - mówiła na konferencji prasowej wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Maliar.
Sieć wywiadu elektronicznego Echelon została wykorzystana do zlokalizowania rosyjskiej bazy wojskowej w Makiejewce
Echelon to zaawansowany system podsłuchowy, za którym stoją Stany Zjednoczone (zarządza nim amerykańska narodowa służba wywiadu – NSA), a także Wielka Brytania, Kanada, Australia oraz Nowa Zelandia. Amerykanie ani Ukraińcy nie potwierdzili, by ta technologia faktycznie została użyta. Wagnerowcy, pisząc na Telegramie o efektach ataku w Makiejewce, nie ukrywają obaw przed Echelonem. „Jeśli chcą cię znaleźć, znajdą cię” – piszą w jednym z postów.
Czytaj więcej
Stworzona przez Amerykanów globalna sieć wywiadu elektronicznego Echelon została wykorzystana do zlokalizowania rosyjskiej bazy wojskowej w Makiejewce w Ukrainie – wynika z doniesień agencji TASS.
Prezydent Rosji rozmawiał z prezydentem Kazachstanu
Władimir Putin w czasie rozmowy z Kasymem-Żomartem Tokajewem rozmawiał o współpracy Rosji z Kazachstanem w różnych obszarach, w tym współpracy w dotyczącej kompleksów paliwowych i energetycznych".
Odznaczony przez Putina bloger wojenny wątpi w rosyjską wersję dotyczącą liczby ofiar w Makiejewce
Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w ataku rakietowym zginęło 63 żołnierzy. Ukraińcy mówią o kilkuset zabitych.
Czytaj więcej
Rosyjski bloger wojskowy, który kilka tygodni temu otrzymał nagrodę od prezydenta Władimira Putina, poddał w wątpliwość oficjalną liczbę ofiar śmiertelnych ataku na rosyjskie koszary na okupowanej wschodniej Ukrainie.
Rosyjska artyleria ostrzelała Kurachowe, jedna osoba nie żyje
Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w rosyjskim ostrzale artyleryjskim miejscowości Kurachowe w obwodzie donieckim - informuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Kyryłenko pisze, że Rosjanie ostrzelali dzielnicę mieszkaniową miasta.
Ukraińcy przewidują, że Rosjanie nie przerwą ofensywy i będą bronić korytarza lądowego na Krym
- Według wywiadu wojskowego Ukrainy, w ciągu najbliższych 4-5 miesięcy armia rosyjska może stracić nawet 70 tys. ludzi. I kierownictwo państwa okupacyjnego jest gotowe na takie straty - powiedział Andrij Czerniak.
Czytaj więcej
Wywiad wojskowy Ukrainy przewiduje, że w 2023 roku Rosjanie będą chcieli nadal prowadzić ofensywę, przy jednoczesnym utrzymaniu korytarza lądowego na Krym.
34 domy i 8 bloków mieszkalnych uszkodzonych w ataku rakietowym na Kramatorsk
W wyniku nocnego rosyjskiego ataku rakietowego na miasto w obwodzie donieckim, ranna została jedna osoba - informuje rada Kramatorska, która zamieszcza zdjęcia dokumentujące skutki rosyjskiego ataku.
Szef PISM: Jeśli Ukraina padnie, apetyt Putina wzrośnie
Sławomir Dębski, szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, stwierdził w rozmowie z RMF FM, że „to będzie bardzo trudny rok dla Ukrainy, dla świata i ostatecznie dla Rosji”. W ocenie eksperta "Rosja nie zrewidowała swoich celów" i "będzie dążyć do likwidacji państwa ukraińskiego", a wynika to z założeń polityki Putina, że nie ma narodu ukraińskiego. - Kiedy Ukraina padnie, zagrożona będzie Mołdawia, państwa bałtyckie i Polska, ze względu na to, że to spowoduje wzrost apetytu Putina”.
Czytaj więcej
Sławomir Dębski, szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, stwierdził w rozmowie z RMF FM, że Rosja chciałaby i ma plany ataku zarówno na Mołdawię, jak i państwa bałtyckie czy nawet Polskę i Finlandię. Według eksperta, atak ten nie jest jednak realny tak długo, jak długo Ukraina skutecznie broni się w wojnie z Rosją.
Kumoch: Rosja w końcu będzie musiała ustąpić
Jestem bardzo optymistycznie nastawiony do tego, co może się na Ukrainie stać. Rosja nie jest w stanie wygrać tej wojny konwencjonalnie i prędzej czy później będzie musiała szukać rozwiązania, ale rozwiązanie, na które zgodzi się zachód czy Ukraina, musi być rozwiązaniem sprawiedliwym. Rosja nie może zyskiwać terytorium na tym, że napada inne kraje - powiedział w rozmowie z RMF FM Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. - Na pewno w interesie Polski, wbrew paru gorącym głowom, nie jest rozpad Rosji ani jej zniszczenie. W interesie Polski jest wyłącznie wyparcie Rosji z terenów okupowanych innych państw i zmuszenie jej do uznania tego, że inne narody wybrały niepodległość - dodał.
Czytaj więcej
- Realistycznie patrząc, trudno jest sobie wyobrazić, aby Ukraina była w stanie zrezygnować ze swojego punktu widzenia na walkę o niepodległe państwo. Trudno oczekiwać, żeby UPA jako coś, co jest kojarzone przede wszystkim z walką przeciwko Rosjanom i Niemcom, została w jakiś sposób z ukraińskiej historii wymazana - powiedział w rozmowie z RMF24 Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.
Zełenski: Każdy z nas jest wojownikiem
"Nie ma małych działań na wielkiej wojnie. Nie ma niepotrzebnych (działań). Każdy z nas jest bojownikiem. Każdy z nas jest na froncie. Każdy z nas jest podstawą obrony. Walczymy jako jedna drużyna - cały kraj, wszystkie obwody" - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Rekordowo ciepły 2 stycznia w Kijowie
Centralne Obserwatorium Geofizyczne im. Borysa Śreżniewskiego podało, że 2 stycznia w Kijowie, po raz pierwszy od 143 lat, czyli od momentu rozpoczęcia pomiarów, średnia temperatura dzienna wyniosła 9,4 st. C - co oznacza, że była o 3,9 stopnia Celsjusza wyższa od poprzedniego rekordu, zanotowanego 2 stycznia 2007 roku.
Kamery francuskich dziennikarzy nagrały atak rakietowy na Kramatorsk
Korespondent Paul Gasnier przygotowywał się do wejścia na antenę, gdy za jego plecami doszło do potężnej eksplozji.
Czytaj więcej
Ekipa francuskiej telewizji TMC uchwyciła moment wybuchu rakiety w Kramatorsku w ukraińskim obwodzie donieckim na krótko przed wejściem na antenę.
Wywiad wojskowy Ukrainy: Rosja mogłaby przeprowadzić atak atomowy z terytorium Krymu
- Wywiad wojskowy odnotowuje, że lądowe, powietrzne, morskie nośniki głowic atomowych obecnie znajdują się na terenie tymczasowo okupowanego Krymu. Mówimy o okrętach, okrętach podwodnych, samolotach i zestawach naziemnych, które mogą razić cele za pomocą głowic atomowych. Potencjalnie, Rosja ma taką możliwość (z terytorium Krymu - red.) - przyznał Andrij Czerniak, przedstawiciel Głównego Wydziału Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Czytaj więcej
Obecnie lądowe, powietrzne i morskie nośniki rosyjskiej broni atomowej znajdują się na okupowanym przez Rosję Krymie - mówi przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego cytowany przez agencję Ukrinform.
Francuski gigant zadał potężny cios w rosyjski LNG
Największy światowy producent kontenerów dla gazowców – francuska firma GTT – wycofał się z Rosji. To potężny cios dla rosyjskiej produkcji gazu skroplonego ze złóż Arktyki.
Czytaj więcej
Największy światowy producent kontenerów dla gazowców – francuska firma GTT – wycofał się z Rosji. To potężny cios dla rosyjskiej produkcji gazu skroplonego ze złóż Arktyki.
Doradca mera Mariupola: W mieście fortyfikacje budują mieszkańcy Siewierodoniecka
Doradca ukraińskiego mera okupowanego przez Rosjan Mariupola, Petro Andriuszczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że w Mariupolu budową fortyfikacji wojskowych zajmują się mieszkańcy okupowanego przez Rosjan Siewierodoniecka (obwód ługański), a mieszkańcy Mariupola są wywożeni z miasta do obwodu chersońskiego i na Krym. Jak pisze Andriuszczenko Rosjanie "nie ufają mieszkańcom Mariupola" w kwestii budowania linii obronnych "co w pełni pokazuje ich nastawienie wobec mieszkańców tymczasowo okupowanych ziem". "Historia się powtarza, kiedyś robiły to nazistowskie Niemcy..." - podsumowuje Andriuszczenko.
W grudniu 2022 roku Ukraina wyeksportowała 7 mln ton produktów żywnościowych
Eksport produktów przemysłu rolno-spożywczego z Ukrainy była w grudniu o 2 proc. mniejsza, niż w listopadzie - podaje Ukrinform. W grudniu Ukraina wyeksportowała 4,9 mln ton zbóż (63 proc. - to kukurydza, 34 proc. - pszenica) i 867,6 tys. ton oleju. 53 proc. ukraińskich produktów rolnych wyeksportowano drogą morską, przez porty w obwodzie odeskim.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 79 razy
Informacje takie przekazuje ukraińska telewizja Suspilne. W wyniku ostrzału dwie osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych - poinformował gubernator obwodu chersońskiego, Jarosław Januszewicz. Sam Chersoń został ostrzelany 32 razy. Pociski spadły m.in. na salon samochodowy i budynki mieszkalne.
Wiceszef MON: Wykorzystujemy potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego w 100 proc.
Systemy Piorun, armatohaubice Krab i Karabinki Grot wyśmienicie sprawdzają się w walkach na Ukrainie. Zależy nam, żeby polscy żołnierze posiadali nowoczesny sprzęt i najlepiej byłoby, gdyby był wyprodukowany w Polsce. Chcemy, żeby karabinek GROT był podstawową bronią strzelecką w Wojsku Polskim - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. - To też przyszłość dla rozwoju fabryki w Radomiu, zakładów Mesko w Skarżysku Kamiennej i Huty Stalowa Wola. Wykorzystujemy potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego w 100 proc. Nowoczesny sprzęt bierzemy bez zmrużenia oka - dodał.
Czytaj więcej
- Zbroimy się, bo chcemy mieć nowoczesną armię, która zapewni bezpieczeństwo Polsce i wschodniej fanki NATO. Wojna na Ukrainie wymusiła intensyfikację działań. Po 2015 roku mieliśmy bardzo wiele do zrobienia w tym względzie - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy: Od września zniszczyliśmy niemal 500 wrogich dronów
Tylko w ciągu ostatnich trzech dni Ukraińcy mieli zniszczyć 84 drony-kamikadze wysłane przez Rosję przeciwko celom na Ukrainie - co oznacza, że zestrzelone zostały wszystkie drony rzucone do ataku przez Rosję.
Rosjanie budują linie okopów na Krymie, ok. 10 km od granicy obwodu chersońskiego
11 listopada ukraińska armia weszła do Chersonia co zakończyło ofensywę, w czasie której Ukraińcy wyparli Rosjan z zachodniego brzegu Dniepru wyzwalając część obwodu chersońskiego.
Czytaj więcej
Rosjanie kopią okopy na okupowanym od 2014 roku Krymie, w rejonie przesmyku na południe od Armiańska i Suworowego - wynika z analizy zdjęć satelitarnych.
W ciągu doby w obwodzie donieckim w wyniku działań wojennych zginął jeden cywil
Dane takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko, na swoim kanale w serwisie Telegram. Ofiara rosyjskiego ostrzału to mieszkaniec Bachmutu.
Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 8,863 mln osób
Jak podaje Straż Graniczna tylko w ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy wjechało 22 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 20 tys. osób, a od 24 lutego - ponad 7,07 mln.
Nowy szef dyplomacji Izraela chce mniej publicznie mówić o wojnie na Ukrainie
Eli Cohen na dziś ma zaplanowaną rozmowę z Siergiejem Ławrowem.
Czytaj więcej
Nowo mianowany minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen powiedział, że Izrael zacznie "mniej publicznie mówić" o wojnie między Rosją a Ukrainą.
Minuta ciszy na Ukrainie
Na Ukrainie uczczono narodową ciszy ofiary zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej.
Zgodnie z dekretem prezydenta Zełenskiego, codziennie o godzinie 9:00 będzie obowiązywała minuta ciszy.
Sołowjow: Rosjanie nie powinni bać się śmierci
Rosyjski propagandzista w swoim programie przekonywał, że "warto żyć tylko za to, za co można umrzeć"
Czytaj więcej
Rosyjski propagandysta Władimir Sołowjow podczas swojego programu na antenie kanału Rossija 1 namawiał obywateli, by nie bali się śmierci, twierdząc, że "życie jest mocno przeceniane", a śmierć i tak jest nieunikniona.
Ukraińcy uderzyli w zgrupowanie Rosjan w rejonie Czułakiwki
Brytyjski resort obrony: Rosjanie mniej intensywnie atakują Bachmut
"W połowie grudnia rosyjska armia i siły Wagnera zwiększyły częstotliwość natarć piechoty na Bachmut. Jednakże te działania mogły liczyć na słabe wsparcie" - pisze brytyjski resort obrony w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie, w którym czytamy też, że obecnie rosyjskie działania ofensywne w rejonie Bachmutu są prowadzone na poziomie "plutonu lub drużyny". "Jest mało prawdopodobne, by Rosja osiągnęła znaczące przełamanie w rejonie Bachmutu w najbliższych tygodniach" - czytamy.
Czytaj więcej
Według brytyjskiego wywiadu okres najsilniejszej ofensywy sił rosyjskich w okolicach Bachtmutu już minął i dalsze sukcesy Federacji Rosyjskiej w tym rejonie, przynajmniej w najbliższym czasie, są mało prawdopodobne.
W nocy Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski
Gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że Rosjanie dwukrotnie zaatakowali w nocy rejon nikopolski przy użyciu wyrzutni rakiet i ciężkiej artylerii. Ponad 20 pocisków miało spaść na Nikopol i Pokrowsk.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 108 190 żołnierzy, 3 036 czołgów, 6 100 pojazdów opancerzonych, 2 033 zestawy artyleryjskie, 424 wyrzutnie rakiet, 214 zestawy przeciwlotnicze, 283 samoloty, 270 śmigłowców, 1 839 bezzałogowych statków powietrznych, 723 pociski manewrujące, 16 jednostek nawodnych, 4 735 pojazdów (w tym cystern), 181 jednostek sprzętu specjalnego.
Sztab Generalny armii Ukrainy: W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 52 ataki powietrzne
Sześć ataków rakietowych, 52 ataki powietrzne, 77 ostrzałów z użyciem wyrzutni rakiet - to bilans rosyjskich ataków na cele na Ukrainie przeprowadzonych w ciągu ostatniej doby. Takie informacje przekazuje Sztab Generalny armii Ukrainy. Ukraiński Sztab Generalny podkreśla, że wszystkie sześć rakiet, a także 30 z 52 ataków powietrznych było wymierzonych w infrastrukturę krytyczną. Ukraińcy strącili w ciągu doby 27 dronów-kamikadze Shahed-136 oraz trzy drony Orlan-10 i śmigłowiec Ka-52.
Odepchnięci na wschodni brzeg Dniepru Rosjanie bez przerwy ostrzeliwują Chersoń
Rosjanie nawet nie udają, że wybierają cele wojskowe. Prawdopodobnie chcą zastraszyć mieszkańców, bo jednak mają zbyt mało sił, by zniszczyć cały Chersoń - pisze dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej", Andrzej Łomanowski.
Czytaj więcej
Półtora miesiąca po wyzwoleniu mieszkańcy opuszczają Chersoń, bez przerwy ostrzeliwany przez rosyjską artylerię. Ukraińcy odpowiadają pod Donieckiem.
NEXTA zamieszcza nagranie, na którym widać jak dzieci z Kijowa zbierają fragmenty zestrzelonych dronów-kamikadze
Atak na koszary w Makiejewce miał miejsce, gdy rosyjscy żołnierze naruszyli reguły bezpieczeństwa operacyjnego?
Oskarżenia takie pojawiają się m.in. w prokremlowskich mediach i we wpisach blogerów wojskowych, którzy zwracają uwagę, że rosyjskie siły nie powinny bagatelizować zdolności ukraińskich do wykorzystania słabości w zakresie procedur bezpieczeństwa operacyjnego w rosyjskiej armii i "apelują do Kremla, by ten wprowadził bardziej surowe wytyczne w kwestii użycia telefonów komórkowych przez żołnierzy".
Czytaj więcej
"Funkcjonariusze Donieckiej Republiki Ludowej (samozwańcza, separatystyczna republika istniejąca na terenie ukraińskiego Donbasu - red.) w rozmowach z rosyjskimi serwisami informacyjnymi twierdzą, że atak na koszary w Makiejewce miał miejsce, gdy rosyjscy żołnierze naruszyli reguły bezpieczeństwa operacyjnego, co pozwoliło ukraińskim siłom przeprowadzić precyzyjne uderzenie na koszary" - pisze w swojej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wiceszef MSZ Rosji: Rozmowy o traktacie pokojowym z Japonią są niemożliwe
ZSRR i Japonia nigdy nie zawarły formalnego traktatu pokojowego, który zakończyłby wojnę, wypowiedzianą Tokio przez Moskwę 9 sierpnia 1945 roku. Powodem był spór terytorialny o część archipelagu Wysp Kurylskich, określaną przez Japonię mianem Terytoriów Północnych. Wyspy te zostały zajęte przez ZSRR po wypowiedzeniu Japonii wojny, Tokio domaga się ich zwrotu.
Czytaj więcej
"Antyrosyjski kurs" rządu w Tokio czyni rozmowy o traktacie pokojowym niemożliwymi - oświadczył wiceszef MSZ Rosji, Andriej Rudenko, cytowany przez agencję TASS.
W rosyjskim ataku rakietowym na Drużkiwkę zniszczone zostało lodowisko mistrzów Ukrainy w hokeju
"To już trzeci dom, który klub z Doniecka stracił przez rosyjskich okupantów" - podkreśla HK Donbas przypominając o zniszczonych wcześniej obiektach w Doniecku i Mariupolu.
Czytaj więcej
Wieczorem, 2 stycznia, Rosjanie przeprowadzili dwa ataki rakietowe na Drużkiwkę, miasto w obwodzie donieckim. W wyniku ataku zniszczone zostało lodowisko Altajir, z którego od 2014 roku korzystał klub HK Donbas Donieck, ośmiokrotny mistrz Ukrainy w hokeju na lodzie.
Prokremlowski dziennikarz wzywa do ukarania winnych maskary w Makiejewce "jak za zdradę"
Andriej Miedwiediew, wiceprzewodniczący moskiewskiej Dumy i prokremlowski dziennikarz stwierdził, że władze - cywilne i wojskowe - muszą cenić życie Rosjan. "Każda osoba jest wielkiej wartości - dlatego trzeba karać za głupie straty personelu, jak za zdradę ojczyzny - albo państwo jest skończone" - napisał Miedwiediew na swoim kanale w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
Rosjanie przyznali, że kilkudziesięciu rosyjskich żołnierzy zginęło w ataku na tymczasowe koszary rosyjskiej armii w Makiejewce. Żołnierze stacjonowali w dawnej szkole zawodowej, w której miał znajdować się również skład amunicji. Według nieoficjalnych doniesień strony ukraińskiej w ataku mogło zginąć nawet ok. 400 żołnierzy.
Późnym wieczorem w poniedziałek Rosjanie ostrzelali Kramatorsk
O ataku na miasto w obwodzie donieckim poinformował na Facebooku jego mer, Ołeksandr Honczarenko.
Zełenski: W najbliższych tygodniach noce mogą być niespokojne
- Tylko dwa dni minęły od początku roku, a liczba irańskich dronów Shahed, zestrzelonych nad Ukrainą, przekracza już 80 - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Ta liczba może wzrosnąć w najbliższej przyszłości. Ponieważ w najbliższych tygodniach noce mogą być dość niespokojne - dodał. Prezydent Ukrainy mówił, że z posiadanych przez stronę ukraińską informacji wynika, że Rosjanie planują "długotrwały atak" z użyciem dronów-kamikadze. - Liczą na wyczerpanie. Na wyczerpanie naszych obywateli, naszej obrony przeciwlotniczej, naszego sektora energetycznego - tłumaczył Zełenski.
Ukraińcy zniszczyli skład z amunicją w okupowanym przez Rosjan Swatowie
Departament Komunikacji Strategicznej (StratCom) Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w okupowanym przez Rosjan Swatowie, miejscowości w obwodzie ługańskim, Ukraińcy zniszczyli skład z amunicją, którą Rosjanie zwozili tam przez "niemal dwa tygodnie".
W poniedziałek wieczorem, w rejonie okupowanego Sewastopola, zestrzelono dwa drony
Szef okupacyjnych władz Sewastopola, Michaił Razwożajew, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła nad morzem w pobliżu miasta dwa drony.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. W czasie nocnego ataku Rosjan na Kijów uszkodzony został jeden z budynków mieszkalnych. Ranny został 19-letni mieszkaniec stolicy Ukrainy.