04:37
28.12.2022

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 308
00:16
28.12.2022

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.

00:03
28.12.2022

40 tys. rubli grzywny za gest poparcia dla pokoju

Mieszkaniec Biełgorodu, który trzymał plakat „Przytul, jeśli jesteś za pokojem”, został ukarany grzywną w wysokości 40 tysięcy rubli za „dyskredytowanie” armii rosyjskiej.

23:42
28.12.2022

Coraz więcej patroli zawraca rosyjskich  dezerterów

Aby zachować kontrolę nad sytuacją, rosyjskie dowództwo wojskowe zwiększyło liczbę patroli w celu zatrzymania i powrotu dezerterów do jednostek - cytuje komunikat Sztabu Generalnego porta. Newsweek.com.

Czytaj więcej

Sztab Generalny: Coraz więcej Rosjan ucieka z placu boju
23:13
28.12.2022

Ukraina ma szanse na Nowy Rok z prądem

Nowy Rok na Ukrainie może minąć bez awaryjnych wyłączeń prądu – jeśli nie będzie dalszych ostrzałów – powiedział premier Denys Szmyhal.

27 grudnia, po awaryjnych pracach naprawczych, dwa bloki elektrociepłowni zostały przywrócone do sieci. Rośnie liczba klientów, którym przywrócono prąd.

22:58
27.12.2022

"Swastyki Putina" świąteczną ozdobą Czelabińska

22:34
27.12.2022

Ukraina gotowa na ocenę Komisji Europejskiej

Zrobiliśmy wszystko, co można było zrealizować, zorganizować i zapewnić z tych siedmiu unijnych wymogów. Wszystko, co wymagało konsensusu politycznego, aby uruchomić konkursy i uchwalić ustawy – powiedziała wicepremier Ołha Stefaniszyna.

Czytaj więcej

Wicepremier: Ukraina spełniła warunki KE. Czekamy na ocenę
22:03
27.12.2022

Rosjanie wojskowo-patriotycznie szkolą młodzież

Centrum Avangard w Siewieromorsku jest jedną z wielu podobnych instytucji, które niedawno zostały otwarte w całej Rosji.

Czytaj więcej

Rosja otwiera centra wojskowo-patriotycznego wychowania młodzieży
21:36
27.12.2022

Ukraińskie MSZ: Wypowiedzi premiera Orbana świadczą o jego patologicznej pogardzie dla Ukrainy

Orban stwierdził, że sytuacja na froncie wskazuje, że wojna może trwać bardzo długo, a Ukraina może kontynuować walkę tak długo, jak długo Stany Zjednoczone wspierają ją pieniędzmi i bronią.

Czytaj więcej

Ukraińskie MSZ ostro reaguje na słowa Orbana: Patologiczna pogarda
21:03
27.12.2022

Ławrow o "jawnie wrogim" kursie Waszyngtonu

- Prowadzony przez USA konfrontacyjny kurs antyrosyjski staje się coraz ostrzejszy i bardziej wszechstronny - mówił Ławrow w rozmowie z TASS.

Czytaj więcej

Ławrow: Waszyngton grozi dekapitacją prezydentowi Rosji
20:39
27.12.2022

USA i ich sojusznicy starają się wspomóc Ukrainę w naprawie sieci energetycznych

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ponownie obiecał we wtorek, że będzie „niestrudzenie współpracować z G7 i innymi partnerami w celu naprawy, wymiany i obrony infrastruktury energetycznej Ukrainy”.

Pierwsza transza amerykańskiego sprzętu dotarła już do Ukrainy, ale, jak podkreślił Blinken, podczas gdy Stany Zjednoczone i ich partnerzy starają się dostarczyć sprzęty potrzebne do utrzymania elektryczności i ciepła, muszą zmagać się z problemami w łańcuchu dostaw na całym świecie.

Problemem okazuje się także różnice w częstotliwościach, jakie są stosowane w sieciach energetycznych Ukrainy i darczyńców.

20:14
27.12.2022

Minister obrony Francji jedzie z Warszawy do Kijowa

Ministrowie obrony Polski Mariusz Błaszczak i Francji Sebastien Lecornu zatwierdzili umowę na dostawę 2 francuskich satelitów obserwacyjnych wraz z naziemną stacją odbiorczą w Polsce.

Po krótkim pobycie w Polsce minister Lecornu udaje się do Kijowa, gdzie będzie rozmawiać z Ołeksijem Reznikowem.

19:39
27.12.2022

Szpital położniczy w Chersoniu trafiony rosyjską rakietą

Oddział położniczy w Chersoniu na południu Ukrainy został ostrzelany przez rosyjskie pociski - poinformował we wtorek wiceszef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

„Ostrzelali dziś miejsce, w którym urodziło się dwoje dzieci. Przed atakiem lekarzom udało się przeprowadzić cesarskie cięcie. W placówce po porodzie przebywa 5 kobiet. Cudem nikt nie został ranny” – napisał Tymoszenko na Telegramie.

19:11
27.12.2022

2 proc. obwodu charkowskiego pod rosyjską okupacją

Obecnie w obwodzie charkowskim Rosjanie utrzymują kontrolę nad 29 miejscowościami, co stanowi mniej niż w proc. obwodu - powiedział Ołeh Siniehubow, szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

- Trzy z nich znajdują się w „szarej strefie”, gdzie prowadzone są aktywne działania wojenne bezpośrednio na ich terytorium. Szybko reagujemy na prośby o ewakuację. Nie ma tam masowej ewakuacji. Ci, którzy chcieli wyjechać, już to zrobili – powiedział Siniehubow.

18:47
27.12.2022

Białoruś: Wysokie wyroki dla "kolejowych partyzantów"

Denis Dikun, Dmitrij Rawicz i Oleg Mołchanow zostali skazani na 23, 22 i 21 lat więzienia.

"Kolejowi partyzanci" to grupa dywersantów, działająca od początku wojny w Ukrainie. Ich działania sabotażowe często paraliżują ruch pociągów przewożących zaopatrzenie i bron dla rosyjskich wojsk.

18:14
27.12.2022

Putin rozdał prezenty przywódcom Wspólnoty Niepodległych Państw

Ukraińskie media kpią: pierścienie Saurona.

Czytaj więcej

Putin rozdał złote prezenty liderom państw WNP. Media: Pierścienie Saurona
17:48
27.12.2022

Premier Meloni podtrzymuje pełne poparcie dla Ukrainy

We wtorkowej rozmowie telefonicznej z prezydentem Zełenskim premier Włoch Giorgia Meloni potwierdziła swoje zaangażowanie w osiągnięcie „sprawiedliwego pokoju” na Ukrainie.

Na początku tego tygodnia  Meloni wezwała Włochów do wyłączenia gazu i prądu na godzinę dziennie w geście solidarności z Ukrainą.

Meloni, której partia Bracia Włosi często podkreśla znaczenie nacjonalizmu i patriotyzmu, złożyła hołd Ukraińcom, „którzy bronią swojej wolności i miłości do ojczyzny”.

17:22
27.12.2022

Putin podpisał dekret o działaniach odwetowych w postaci wprowadzenia pułapu cen rosyjskiej ropy

Zabrania się  dostarczania rosyjskiej ropy zagranicznym osobom prawnym i fizycznym, o ile umowy na te dostawy przewidują wprowadzenie ceny maksymalnej.

17:00
27.12.2022

Kiedy skończy się wojna? Orban odpowiada

Naszą odpowiedzią na pytanie, czy jesteśmy po dobrej, czy złej stronie historii, jest to, że jesteśmy po węgierskiej stronie historii - powiedział premier Węgier Viktor Orban w wywiadzie dla dziennika "Magyar Nemzet".

Czytaj więcej

Orban o wojnie w Ukrainie: Jeśli Amerykanie zechcą pokoju, to będzie pokój
16:29
27.12.2022

W obwodzie moskiewskim dwóch emerytów próbowało podpalić wojskowy punkt poboru

70- i 76-latek zostali zatrzymani przez policję.

16:03
27.12.2022

Ukraińska Straż Graniczna: Brak sygnałów inwazji z terytorium Białorusi

- Nie obserwuje się tworzenia  grupy ofensywnej, która byłaby w tej chwili gotowa do inwazji z terytorium Białorusi - powiedział rzecznik Państwowej Straży Granicznej Andrij Demczenko.

Rzecznik powiedział, że Rosja i Białoruś wciąż prowadzą wspólne manewry i szkolenia, ale nie zmienił się charakter ich działań.

15:39
27.12.2022

Ukraina przejęła aktywa Aliszera Usmanowa

Ukraina zatrzymała ponad 160 000 ton rudy żelaza, która była składowana w podziemnych magazynach w kilku ukraińskich portach morskich – poinformowała Służba Bezpieczeństwa tego kraju (SBU).

Według organów ścigania przejęte aktywa o wartości około 54 mln dolarów (prawie 2 mld hrywien) należały do firmy należącej do Aliszera Usmanowa, rosyjskiego oligarchy z bliskiego kręgu Kremla.

SBU napisała, że firma Usmanowa próbowała nielegalnie przetransportować do Rosji ukrytą rudę żelaza na potrzeby jej przemysłu metalurgicznego i kompleksu wojskowo-przemysłowego.

15:12
27.12.2022

Ochojska: Polacy nie odpowiedzieli na apel o pomoc dla Ukraińców w okresie świąt

Strumień pieniędzy nie płynie już w taki sposób. Ludzie nie przynoszą żywności i rzeczy, pomimo że są stale potrzebne. Jesteśmy narodem zrywów – mówiła europosłanka KO.

Czytaj więcej

Ochojska: Dziś w Polsce magazyny z żywnością dla Ukraińców są puste
14:59
27.12.2022

Pieskow zaprzecza, by Rosja zmuszała Armenię do wejścia w skład Związku Białorusi i Rosji

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, nazwał słowa sekretarza Rady Bezpieczeństwa Armenii, Armena Grigorjana mianem "prowokacyjnych". Grigorjan mówił wcześniej, że Rosja ma zmuszać Armenię do zapewnienia Rosji korytarza przez terytorium tego kraju do Azerbejdżanu, a także do dołączenia do Związku Białorusi i Rosji. - Takie stwierdzenia mogą być uważane za prowokacyjne. Nie oddają one rzeczywistości. Żaden rosyjski urzędnik nic takiego nie mówił i żaden nie przedstawił takich propozycji Armenii za pośrednictwem kogokolwiek - stwierdził rzecznik Kremla cytowany przez serwis NEWS.am.

14:52
27.12.2022

Rosjanie przeprowadzą kolejny, zmasowany atak rakietowy na Ukrainę w sylwestra?

- Istnieje przekonanie, że (Rosjanie) nie porzucili prowadzenia ostrzału obiektów naszej sieci energetycznej. Są przywiązani do określonych dat. Sądzę, że Nowy Rok jest jedną z takich dat, gdy będą próbować wyrządzić maksymalne szkody naszemu systemowi energetycznemu - ocenił German Galuszczenko, minister energetyki Ukrainy. 

Czytaj więcej

Ukraiński minister spodziewa się dużego ataku rakietowego Rosji w sylwestra
14:46
27.12.2022

Rosja będzie miała kłopoty budżetowe

W 2023 roku spadek eksportu ropy może odbić się na wydatkach krajowych.

Czytaj więcej

Pułap ceny ropy może zwiększyć deficyt budżetowy Rosji w 2023 roku
14:30
27.12.2022

Fiński koncern zrezygnował z projektów energetycznych na terenie Rosji

Fortum zrezygnował z budowy elektrowni wiatrowych na terenie Rosji.

Czytaj więcej

Finowie nie postawią wiatraków w Rosji
14:20
27.12.2022

Estonia ma problem z zapewnieniem dachu nad głową Ukraińcom. Pomoc oferuje Finlandia

Licząca ok. 1,3 mln mieszkańców Estonia przyjęła dotychczas ok. 41 tys. Ukraińców, szukających schronienia w związku z wojną, jaka toczy się na Ukrainie.

Czytaj więcej

Finlandia przyjmie uchodźców z Estonii. Estonia nie radzi sobie z pomocą
14:03
27.12.2022

Na tereny kontrolowane przez Ukrainę wróciły ciała 42 ukraińskich żołnierzy

Informacja została podana przez Ministerstwo ds. Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Terytoriów Ukrainy.

13:52
27.12.2022

W całej Ukrainie rozlega się alarm przeciwlotniczy

13:30
27.12.2022

Wicepremier Rosji: Dynamika PKB w 2023 r. w Rosji będzie się wahać od do zera do minus 1 proc.

Andriej Biełousow, wicepremier Rosji, mówił na antenie telewizji Rossija-24, że sytuacja gospodarcza Rosji w 2023 r. będzie "znacznie łatwiejsza" niż w 2022 r., z poziomem dynamiki wahającym się od okolic zera do minus 1 proc. - Sądzę, że będzie to około zera. Obecnie mamy prognozę na poziomie ok. minus 1 proc., nieco mniejszym (minus 0,8 proc. - red.). Mówiąc ogólnie, co do zasady, wierzymy, że 2023 rok będzie, jeśli nic się nie zdarzy, naturalnie, znacznie łatwiejszy niż w 2022 roku. (...) Obecnie wszystko jest pod kontrolą, a nasza polityka jest dość proaktywna - dodał rosyjski wicepremier. 

13:24
27.12.2022

"Der Spiegel" podał nazwisko nowego ambasadora Niemiec w Rosji

Ekspert ds. polityki zagranicznej niemieckiej, liberalnej Partii Wolnych Demokratów (FDP), Alexander Lambsdorf, ma zostać nowym ambasadorem Niemiec w Federacji Rosyjskiej - podaje dziennik "Der Spiegel", powołując się na swoje źródło. Lambsdorff ma objąć placówkę latem 2023 roku. Wcześniej uważano, że Lambsdorf obejmie urząd ambasadora Niemiec w USA,

13:17
27.12.2022

Wiceminister obrony Ukrainy: Bachmut trzyma się dzielnie

- Widzicie, jak dzielnie Bachmut się trzyma, jak wielkie straty zadają wrogowi nasi żołnierze i jak wróg nie może posunąć się dalej naprzód - mówiła w ukraińskiej telewizji Hanna Maliar.

Czytaj więcej

Wiceminister obrony Ukrainy: Bachmut to nasza wschodnia twierdza
12:56
27.12.2022

Mniej Rosjan poleci do Egiptu

Rosyjskie linie lotnicze nie mogą latać nad Jordanią, koniec wakacji w Egipcie

Czytaj więcej

W Egipcie będzie mniej rosyjskich turystów
12:50
27.12.2022

Do Rosji nie chcą przyjeżdżać turyści z Europy. Branża liczy na Azjatów

Do Rosji w ramach zorganizowanych wycieczek przyjeżdża coraz mniej obcokrajowców. W bieżącym roku odnotowano ponad 90-procentowy spadek. „Międzynarodowa izolacja kraju w związku z inwazją na Ukrainę sprawiła, że większość podróżnych trzyma się od Rosji z daleka” – zaznaczają eksperci.

Czytaj więcej

Turystyka zorganizowana w Rosji ma się coraz gorzej. 90 proc. spadek
12:49
27.12.2022

Po ukraińskich atakach Rosjanie przerzucili część lotnictwa strategicznego z lotniska Engels

Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ignat poinformował, że Rosja wysłała część swoich samolotów na inne lotniska, które mogą obsługiwać lotnictwo strategiczne. W Bazie Engels nadal stacjonuje część samolotów. We wtorek w mediach społecznościowych pojawiły się niepotwierdzone informacje, że na lotnisku w Engels uszkodzonych zostało pięć bombowców TU-95MS, zniszczona została wieża kontrolna, zginęło 17 osób, 26 zostało rannych, z których trzy są w ciężkim stanie. Oficjalnie Rosjanie poinformowali o śmierci trzech żołnierzy. 

12:45
27.12.2022

Zełenski: Prawda oświetla naszą ścieżkę

"W tej bitwie, mamy najpotężniejszą i najskuteczniejszą broń. Młot i miecz naszego ducha i sumienia. Odwagę i męstwo. Cnoty, które skłaniają nas do czynienia dobrych uczynków i przezwyciężania zła. Głównym aktem męstwa jest wytrwanie i doprowadzenie pracy do końca, pomimo wszystkiego. Prawda oświetla naszą ścieżkę. Wiemy to. Chronimy ją. Naszą prawdą jest walka o wolność. Za wolność trzeba zapłacić wysoką cenę. Ale niewolnictwo jest jeszcze bardziej kosztowne" - napisał prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, na swoim kanale w serwisie Telegram. 

12:41
27.12.2022

Krytykowała wojnę na Ukrainę. Starsza kobieta wyrzucona z autobusu w Rosji

W Rosji obowiązują przepisy, które zakazują krytycznej wypowiadać się na temat działań rosyjskiej armii prowadzonych na Ukrainie.

Czytaj więcej

Starsza kobieta wywleczona z autobusu w Rosji za krytykę wojny
12:39
27.12.2022

W Czerniowcach usunięto popiersie Aleksandra Puszkina z fasady lokalnego teatru

O usunięciu popiersia rosyjskiego poety informuje rada obwodu czerniowieckiego, którego stolicą są Czerniowce.

12:22
27.12.2022

Doradca Zełenskiego: Blitzkrieg nie wyszedł Rosji, chcą zyskać czas na odtworzenie swoich sił

Ołeksandr Rodniański, doradca prezydenta Ukrainy ds. gospodarczych na antenie CNN przekonywał, że gdy Władimir Putin mówi, o gotowości do negocjacji ws. Ukrainy, chce w ten sposób kupić czas na odtworzenie rosyjskich sił przed podjęciem kolejnej ofensywy i dlatego nie można mu ufać. - Blitzkrieg skończył się dla nich bardzo źle i oni to wiedzą, więc potrzebują więcej czasu na przegrupowanie i odtworzenie swoich jednostek - podkreślił.

11:59
27.12.2022

PKB Ukrainy ma zmniejszyć się w 2022 roku o nie więcej niż 32 proc.

Julia Swyridenko, wicepremier Ukrainy, minister gospodarki oświadczyła, że do końca roku PKB Ukrainy "zmniejszy się o 32 proc., a nie o 50 proc. jak przewidywano, gdy rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja na Ukrainę. Swyridenko dodała, że w 2023 roku jej resort spodziewa się wzrostu PKB o 3,2 proc. ponieważ przedstawiciele Ministerstwa "są pewni, że będzie to rok zwycięstwa".

11:52
27.12.2022

Zastępca przewodniczącego parlamentu Ukrainy: Usunąć Rosję z ONZ

Ołeksandr Kornijenko, zastępca przewodniczącego parlamentu Ukrainy, pisze na swoim profilu na Twitterze, że "Rosja, która okupuje obce ziemie, okupuje też miejsca w organizacjach międzynarodowych". "Rosyjskie członkostwo w ONZ jest nieuprawnione. Ukraina nie będzie cicho" - dodaje podkreślając, że Ukraina chce usunięcia Rosji z ONZ.

11:47
27.12.2022

Ekspert rosyjskiego resortu zdrowia przekonuje, że 25-26 proc. dorosłych Rosjan jest otyłych

Dyrektor naukowy Federalnego Ośrodka Badawczego ds. Żywienia i Biotechnologii, specjalista ds. żywienia Ministerstwa Zdrowia Federacji Rosyjskiej, Wiktor Tuteljan, radzi Rosjanom, by jedli z mniejszych talerzy i nie myśleli za dużo o tym, co będą jeść w czasie nadchodzących świąt.

Czytaj więcej

Ekspert Ministerstwa Zdrowia radzi Rosjanom, by jedli z mniejszych talerzy
11:23
27.12.2022

W Chersoniu w pełni przywrócono dostawy gazu

Chersońska rada miejska informuje, że w stolicy obwodu chersońskiego dostawy gazu przywrócono w 100 procentach. Ponadto 83 proc. odbiorców odzyskało dostęp do prądu, a 92 proc. - do wody. Centralne ogrzewanie działa obecnie u 76 proc. odbiorców w mieście. 

11:14
27.12.2022

Ministerstwo Obrony Białorusi podkreśla wagę współpracy militarnej w ramach Szanghajskiej Organizacji Współpracy

Szanghajska Organizacja Współpracy to regionalna organizacja międzynarodowa, powołana 15 czerwca 2001 roku, w skład której wchodzą m.in. Rosja, Chiny, Indie, Pakistan i Kazachstan. O udział w organizacji ubiegają się Białoruś i Iran.

Czytaj więcej

Ministerstwo Obrony Białorusi deklaruje "gotowość do dialogu z NATO"
11:13
27.12.2022

Bundestag określił odmowę rządu Scholza ws. dostarczenia Ukrainie czołgów "krótkowzroczną"

Marie-Agnes Strack-Zimmermann, przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu, skrytykowała rząd Olafa Scholza za opóźnianie decyzji o dostarczeniu Ukrainie czołgów Leopard 2.

Czytaj więcej

Szefowa Komisji Obrony Bundestagu: Odmowa Scholza ws. czołgów jest niezrozumiała i krótkowzroczna
10:46
27.12.2022

Doradca mera Mariupola: W okupowanej Makiejewce zastrzelono osiem osób, w tym czworo dzieci

Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że osiem osób, w tym czworo dzieci, zostało zastrzelonych w okupowanej Makiejewce, miejscowości w obwodzie donieckim. Z wpisu Andriuszczenki wynika, że władze okupacyjne podały, iż morderstwo popełniono na tle rabunkowym, ale - jak dodaje Andriuszczenko - to "jawne kłamstwo". "Okupanci nie przedstawiają wielu szczegółów" - dodaje. Według Andriuszczenki zabójstwo popełniono na tle narodowościowym, ponieważ zamordowani byli Romami, a ponadto każda z zabitych osób miała mieć ranę po strzale w głowę, oddanym z bliskiej odległości. Andriuszczenko przekonuje, że zbrodni dokonała armia - prawdopodobnie najemnicy z Grupy Wagnera.

10:34
27.12.2022

Rosyjski miliarder wypadł z okna w Indiach

Krytyk Putina i wojny w Ukrainie ponoć popełnił samobójstwo na wakacjach w Indiach,

Czytaj więcej

Kolejna tajemnicza śmierć rosyjskiego miliardera. Wypadł z okna?
10:16
27.12.2022

Von der Leyen: Od lutego UE przekazała 77 tys. ton pomocy humanitarnej Ukrainie

Jak wynika z wpisu szefowej KE w skład tej pomocy weszły leki, żywność, ale też wozy dla straży pożarnej i mobilne szpitale.

10:09
27.12.2022

Na Ukrainie powstało 1 059 "punktów niezłomności"

Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy uruchomiła na Ukrainie 1 059 tzw. punktów niezłomności - czyli punktów, w których Ukraińcy mogą ogrzać się i naładować urządzenia elektroniczne. 295 z tych punktów to ośrodki mobilne. "Punkty niezłomności" udzieliły jak dotąd pomocy blisko 370 tysiącom osób. W ciągu doby skorzystało z nich ponad 4 tys. osób.  

09:49
27.12.2022

Łukaszenko: Osiągnęliśmy finalne porozumienie z Putinem w wielu kwestiach

Przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko, ogłosił osiągnięcie finalnego porozumienia w "wielu kwestiach na poziomie głów państw Białorusi i Rosji", które wcześniej były podnoszone w czasie spotkania Łukaszenki z Putinem w Mińsku. - Jeśli ktoś myśli, że tylko pijemy herbatę, muszę powiedzieć, że wczoraj, to nie było tylko spotkanie przy herbacie, ale (...) omówiliśmy wiele kwestii. Czasem zajmuje to lata niektórym państwom. W ciągu wieczora postawiliśmy wiele kropek nad "i", kontynuując nasz miński dialog, zwłaszcza w dziedzinie gospodarki - mówił Łukaszenko w czasie spotkania z Putinem w drugim dniu nieformalnego szczytu państw WNP w Sankt Petersburgu. Przywódca Białorusi dodał, że "w wielu kwestiach osiągnięto wczoraj zgodę, rządy je teraz sfinalizują". 

09:38
27.12.2022

Rosyjski Związek Piłkarski przekłada decyzję o wycofaniu się z UEFA i przeniesienia do Azji

Głosowanie w tej sprawie ma odbyć się do 31 grudnia 2022 roku.

Czytaj więcej

Rosja wycofa się z UEFA i przeniesie do Azji? Wciąż nie ma decyzji
09:17
27.12.2022

W ciągu doby Rosjanie ostrzeliwali trzy rejony obwodu charkowskiego

Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego, podał na swoim kanale w serwisie Telegram, że najbardziej, w wyniku ostrzału, ucierpiał rejon kupiański, ale ostrzeliwane były też rejony charkowski i czuhujewski. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki mieszkalne, a w dwóch wioskach na terenie rejonu kupiańskiego wybuchły pożary - wynika z wpisu Synehubowa. 

09:14
27.12.2022

Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 8,708 mln osób

Z danych Straży Granicznej wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 18,7 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 26,3 tys. osób, a od 24 lutego - 6,909 mln osób.

09:10
27.12.2022

Rząd Rosji przekaże 435 mln rubli na badania kontrolne dzieci na okupowanych ziemiach Ukrainy

Premier Rosji, Michaił Miszustin zapowiedział, że rząd Federacji Rosyjskiej przekaże dodatkowe 435 mln rubli (ok. 6,25 mln dolarów) na badania kontrolne dzieci na okupowanych częściach obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Pieniądze pochodzą z rządowych rezerw.

08:41
27.12.2022

Brytyjski resort obrony: Walki na Ukrainie skupiają się wokół Bachmutu i Swatowego

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii pisze też, że elementy 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej trafiły w ostatnim czasie na Białoruś, gdzie przechodzą szkolenie przed skierowaniem ich do walki. Brytyjski resort ocenia, że tym jednostkom brakuje jednostek pomocniczych, które pozwoliłyby im na osiągnięcie gotowości bojowej.

08:34
27.12.2022

Niemcy eksportowali w 2022 roku broń o wartości ponad 8 mld euro

Jedna czwarta eksportowanego sprzętu trafiła na Ukrainę.

Czytaj więcej

Niemcy blisko rekordu eksportu broni. Jedna czwarta trafiła na Ukrainę
08:31
27.12.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 103 220 żołnierzy, 3 016 czołgów, 6 024 pojazdy opancerzone, 1 998 zestawów artyleryjskich, 418 wyrzutni rakiet, 212 zestawów przeciwlotniczych, 283 samoloty, 267 śmigłowców, 1 707 bezzałogowych statków powietrznych, 653 pociski manewrujące, 16 jednostek nawodnych, 4 652 pojazdy (w tym cysterny), 179 jednostek sprzętu specjalnego.

07:54
27.12.2022

Ukraińscy żołnierzy zabici na misji w Rosji

Czterech ukraińskich żołnierzy zostało zabitych podczas specjalnej misji rozpoznawczej w pobliżu rosyjskiego obwodu briańskiego, znajdującego się przy północnej granicy Ukrainy. 

07:27
27.12.2022

Obwód doniecki: W ciągu doby w wyniku rosyjskiego ostrzału rannych zostało dwóch cywilów

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

07:26
27.12.2022

Brytyjski resort obrony publikuje nagranie ze szkolenia ukraińskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii

07:15
27.12.2022

Były szef MSZ Litwy: Zachód nie powinien nakładać na siebie ograniczeń jeśli chodzi o dostawy broni dla Ukrainy

- Cały czas są jakieś ograniczenia, tak aby nie była to broń ofensywna, ograniczenia dotyczące promienia działania, np. w zakresie artylerii dalekiego zasięgu. (...) My jesteśmy jednymi z tych, którzy mówią, że niezbędne jest wspieranie Ukrainy czołgami, samolotami, artylerią dalekiego zasięgu, ponieważ mówimy o wyzwoleniu całego terytorium Ukrainy - podkreślił były szef litewskiej dyplomacji, Linas Linkevičius.

Czytaj więcej

Były szef MSZ Litwy: Ukraina powinna otrzymywać czołgi i samoloty
06:55
27.12.2022

W nocy Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski

Rosjanie ostrzelali w nocy z poniedziałku na wtorek rejon nikopolski przy użyciu ciężkiej artylerii i wyrzutni rakiet Grad. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały linie wysokiego napięcia - podaje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. Na rejon nikopolski miało spaść w nocy ok. 40 pocisków.  

06:36
27.12.2022

Walka z frontu przenosi się na zaplecze. Ukraińcy wymierzają ciosy w tył najeźdźczej armii

Po ostrzelaniu w Wigilię ośrodka wypoczynkowego w obwodzie zaporoskim, gdzie zebrało się kilkudziesięciu oficerów sztabowych rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego, w poniedziałek uderzyli znów w głąb Rosji. Dron (lub drony) eksplodowały na atakowanym już 5 grudnia rosyjskim lotnisku bombowców strategicznych w mieście Engels, nad Wołgą. Rosjanie oficjalnie przyznają się do śmierci „trzech członków personelu pomocniczego”, nieoficjalnie wiadomo, że pocisk trafił w pomieszczenia, gdzie przebywały dyżurne załogi bombowców.

Czytaj więcej

Moskwie brakuje żołnierzy i amunicji. W obwodzie rostowskim Grupa Wagnera ma już dwa własne cmentarze
06:33
27.12.2022

Reforma Sądu Konstytucyjnego wraz z reformą antykorupcyjną znajdują się na liście siedmiu punktów Brukseli dla Kijowa

Wykonanie tych punktów jest warunkiem koniecznym dla rozpoczęcia rozmów o akcesji Ukrainy do UE.

Czytaj więcej

Jak będzie wyglądała powojenna Ukraina? Reformy pod bombami
06:25
27.12.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: Odparliśmy ataki wroga w rejonie ośmiu miejscowości

Sztab Generalny armii Ukrainy, w swoim najnowszym raporcie podaje, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili dwa ataki rakietowe i wystrzelili 44 pociski z wyrzutni rakiet przeciwko celom na Ukrainie. Z kolei ukraińska armia odparła natarcie rosyjskich oddziałów w rejonie ośmiu miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim.

06:04
27.12.2022

ISW: Putin nie zaproponował negocjacji ws. konfliktu na Ukrainie

"Putin nie stwierdził wprost, że Rosja jest gotowa negocjować bezpośrednio z Ukrainą, zamiast tego utrzymując swoją fałszywą narrację, ze Ukraina - którą nazywa po prostu 'drugą stroną' - godziła w rosyjskie, poprzedzające inwazję, działania dyplomatyczne" - pisze amerykański think tank analizując wywiad, jakiego Putin udzielił rosyjskiej telewizji.

Czytaj więcej

Czy Putin znacjonalizuje majątek Rosjan, którzy nie popierają wojny?
05:47
27.12.2022

Obwód sumski: 15 lat więzienia dla Ukraińca współpracującego z Rosjanami

Mieszkaniec obwodu sumskiego został skazany na 15 lat więzienia za przekazywanie rosyjskiemu wywiadowi informacji o pozycjach i uzbrojeniu ukraińskich wojsk na terenie obwodu.

05:25
27.12.2022

Moskwa przekaże władzom okupowanego obwodu zaporoskiego 1,5 mld rubli

1,5 mld rubli (niespełna 22 mln dolarów) zostanie przekazanych z rosyjskiego budżetu federalnego Funduszowi Rozwoju Przemysłu w okupowanej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego - poinformował stojący na czele lokalnych władz okupacyjnych, Anton Kolcow. Fundusz został utworzony przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu Federacji Rosyjskiej.

05:10
27.12.2022

Od początku wojny na Ukrainie rozpoczęto 52 613 postępowań karnych przeciwko Rosjanom i ich poplecznikom

Dane takie podaje ukraińska policja. Spośród tych postępowań 41 039 dotyczy łamania praw i zwyczajów prowadzenia działań wojennych, 9 162 - godzenia w integralność terytorialną i nienaruszalność granic Ukrainy, 2 224 - kolaboracji z wrogiem, 103 - zdrady państwa, 37 - aktów sabotażu, 53 - przemocy seksualnej, której dopuścili się rosyjscy żołnierze.

04:53
27.12.2022

Ławrow do Ukraińców: Spełnijcie nasze żądania, albo sprawy rozstrzygnie rosyjska armia

Słowa Siergieja Ławrowa padły dzień po tym, jak prezydent Rosji, Władimir Putin, zapewniał na antenie rosyjskiej telewizji, iż Moskwa jest gotowa do negocjacji ws. Ukrainy dodając, iż to przeciwna strona nie chce podejmować takich rozmów.

Czytaj więcej

Rosja stawia ultimatum Ukrainie: Spełnijcie nasze żądania dla własnego dobra
04:23
27.12.2022

Zełenski: Sytuacja w Donbasie jest trudna

W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski mówił, że "na linii frontu, w Bachmucie, Kreminnej i innych częściach Donbasu, które wymagają maksymalnej siły i skupienia, sytuacja jest trudna". - Okupanci wykorzystują wszystkie dostępne im zasoby - a to są znaczące zasoby - by wyszarpać chociaż niewielkie postępy - podkreślił. Prezydent Ukrainy podziękował jednocześnie ukraińskim żołnierzom za trwanie na pozycjach i "wykorzystywanie szans, by nie tylko nic nie stracić, ale też wypychać okupantów" z zajmowanych terenów. Zełenski podziękował żołnierzom 10. Samodzielnej Górskiej Brygady Szturmowej za pojmanie jeńców w obwodzie donieckim oraz 80 i 95. Brygadom Powietrzno-Desantowym za "udane niszczenie wroga w rejonie Łymanu".

Czytaj więcej

Zełenski: Sytuacja w Donbasie jest ciężka i bolesna
04:14
27.12.2022

Rosjanie przygotowują przymusową "ewakuację" mieszkańców Enerhodaru

Ukraiński portal rządowy Centrum Narodowego Sprzeciwu, opisujący sytuację na okupowanych częściach Ukrainy podaje, że Rosjanie przygotowują przymusową "ewakuację" mieszkańców okupowanego Enerhodaru w obwodzie zaporoskim.  Jak podaje portal Centrum osoby ewakuowane z Enerhodaru mają trafić na Krym. "Początkowo 'ewakuacja' jest dobrowolna, ale zazwyczaj później okupanci stosują przymusowe wysiedlenia" - czytamy w komunikacie. 

04:13
27.12.2022

Naczelny dowódca UPA będzie miał ulicę w mieście Izium

Jedna z ulic w mieście Izium w obwodzie charkowskim otrzymuje imię Romana Szuchewycza, naczelnego dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), zbrodniarza wojennego, który jako główny dowódca UPA ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za zaakceptowanie rzezi wołyńskiej jako taktyki UPA przeciwko Polakom i przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej w Małopolsce Wschodniej na polskiej ludności cywilnej, których ofiarą padło około 100 tys. osób.

Czytaj więcej

Ukraińskie miasto nazywa ulicę imieniem Romana Szuchewycza, naczelnego dowódcy UPA
04:12
27.12.2022

Prognozy byłego prezydenta Rosji na 2023 rok: Rozpad UE i rozbiór Polski

Dmitrij Miedwiediew przewiduje, że w 2023 r. Polska i Węgry mogą zająć zachodnie ziemie "dawnej Ukrainy", zaś "Republika Kijowska" może stać się częścią "Czwartej Rzeszy".

Czytaj więcej

Miedwiediew przewiduje rozbiór Polski. "To może się wydarzyć w 2023 roku"
04:11
27.12.2022

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 306