04:30
27.12.2022

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 307
00:05
27.12.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:56
27.12.2022

Zełenski dziękuje za pojmanie rosyjskich żołnierzy w obwodzie donieckim

Prezydent Ukrainy powiedział, że teraz możliwe będzie uwolnienie większej liczby ukraińskich żołnierzy z rosyjskiej niewoli.

Czytaj więcej

Zełenski: Sytuacja w Donbasie jest ciężka i bolesna
23:31
26.12.2022

Na Ukrainie zakaz używania fajerwerków

Ukraińska policja apeluje do mieszkańców kraju o odpowiedzialność i nieużywanie środków pirotechnicznych w nadchodzącym czasie. Zastępca komendanta policji patrolowej Ukrainy, Ołeksij Biłoszycki, we wpisie w mediach społecznościowych przypomniał, że w większości obwodów kraju regionalne administracje wojskowe podjęły decyzję o zakazie używania produktów pirotechnicznych. "Myślę, że w najbliższych dniach zakaz będzie obowiązywał we wszystkich obszarach" - napisał Biłoszycki.

23:15
26.12.2022

W Rosji "częściowa mobilizacja" trwa

Mimo zapewnień prezydenta Władimira Putina, ogłoszona 21 września "częściowa mobilizacja" nie skończyła się.

Czytaj więcej

Moskwie brakuje żołnierzy i amunicji. W obwodzie rostowskim Grupa Wagnera ma już dwa własne cmentarze
22:45
26.12.2022

Ukraina chce wykluczenia Rosji z RB ONZ i ONZ

Zdaniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, Rosja bezpodstawnie zasiada w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i w ONZ. Ukraina wezwała państwa członkowskie ONZ do wznowienia stosowania statutu ONZ w kwestii legalności obecności Federacji Rosyjskiej w ONZ oraz do pozbawienia Federacji Rosyjskiej statusu stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ i wykluczenia Rosji z ONZ.

22:21
26.12.2022

Zełenski o dostawach prądu: Deficyty się utrzymują

W wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że utrzymują się przerwy w dostawach energii elektrycznej. - W różnych regionach Ukrainy odłączonych jest ok. 9 milionów ludzi. Jednak liczba i czas trwania przerw w dostawach energii elektrycznej stopniowo maleją - dodał.

21:58
26.12.2022

Były minister z PiS: Jeżeli nasze rolnictwo bezpośrednio zderzy się z ukraińskim, to przegramy

- Tamtejsze rolnictwo jest bardzo wydajne, niskokosztowe, a przy tym posiada ogromne przestrzenie produkcji rolniczej oraz dobre gleby. Jeżeli nie znajdziemy sposobu na ustalenie warunków współpracy z Ukrainą, to co roku będziemy przeżywali to, co przeżywamy w tym roku z importem zbóż z Ukrainy - ocenił Jan Krzysztof Ardanowski.

Czytaj więcej

Ardanowski: Pomagając rolnictwu ukraińskiemu, nie pomagamy narodowi ukraińskiemu. „Nabijamy kabzę” międzynarodowym korporacjom
21:36
26.12.2022

Uderzenia ukraińskich sił w rejony koncentracji wojsk rosyjskich

Ukraińskie dowództwo podało, że w poniedziałek ukraińskie lotnictwo uderzyło w jeden obszar koncentracji sił rosyjskich, zaś ukraińskie jednostki wojsk rakietowych i artyleryjskich uderzyły w sześć takich obszarów.

21:14
26.12.2022

Podolak chce nałożenia sankcji na Rosatom

Jednym z kluczowych zadań Ukrainy jest teraz wprowadzenie sankcji wobec rosyjskiego państwowego przedsiębiorstwa Rosatom - powiedział doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak. Jego wypowiedź przytacza Interfax-Ukraina.

- Biorąc pod uwagę to, co Rosja zrobiła w Czarnobylu, pożądane byłoby, aby Energodar zaliczył Rosatom do kategorii instytucji sponsorujących terroryzm jako formę kontroli nad obiektami jądrowymi. Musimy zadbać, by państwa przyjęły rezolucje, które ograniczą Rosatomowi i Rosenergoatomowi, jako jego spółce-córce, możliwość prowadzenia bezpośrednich stosunków umownych z niektórymi krajami, zwłaszcza na kontynencie europejskim - oświadczył Podolak.

20:50
26.12.2022

Doniesienia o eksplozjach w Chersoniu

Informację podała agencja Interfax-Ukraina.

20:32
26.12.2022

Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie

W ciągu dnia nieprzyjaciel przeprowadził 19 ataków z wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie. Według ukraińskiego dowództwa, zagrożenie atakami lotniczymi i rakietowymi utrzymuje się na całym terytorium Ukrainy.

W komunikacie podano, że wojska rosyjskie koncentrują swe wysiłki na prowadzeniu działań ofensywnych m.in. na kierunku Bachmutu, Łymanu, Awdijiwki (obwód doniecki) oraz Zaporoża.

20:07
26.12.2022

Kułeba: Zrobimy wszystko, by w 2023 r. wygrać wojnę

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział w rozmowie z AP, że rząd w Kijowie chciałby zorganizowania szczytu pokojowego do końca lutego, najlepiej w Organizacji Narodów Zjednoczonych, z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem jako możliwym mediatorem.

Czytaj więcej

Ukraina chce szczytu pokojowego do końca lutego. Kułeba: Najlepszym miejscem byłoby ONZ
19:36
26.12.2022

Ihnat: Rosjanie chcą używać dronów

Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat powiedział na konferencji prasowej, że rosyjscy piloci nie mogą latać na Ukrainą, ponieważ ich maszyny zostałyby zestrzelone. - Ich (Rosjan - red.) lotnictwo taktyczne działa tylko na froncie konfliktu, gdzie często trafia pod ostrzał pocisków przeciwlotniczych - dodał. Ihnat ocenił, że w związku z tym Rosjanie chcą zamówić więcej irańskich dronów Shahed-136 (to tzw. amunicja krążąca), które, jak mówił rzecznik, mogą być wykorzystywane do ataków na obiekty infrastruktury krytycznej na Ukrainie.

19:18
26.12.2022

Gen. Skrzypczak: Ukraińcy mają prawo atakować i powinni to robić

- Strategię Ukraińców od rosyjskiej odróżnia to, że Rosjanie atakują wszystko - obiekty wojskowe, cywilne, infrastrukturę krytyczną. Ukraińcy uderzają tylko w obiekty wojskowe - zauważył gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, komentując poniedziałkowe eksplozje w rosyjskim mieście Engels.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak: Mam nadzieję, że Ukraińcy będą strzelać z patriotów w rosyjskie samoloty
18:49
26.12.2022

Kolejny duży pożar w Rosji

W Nowosybirsku doszło do pożaru magazynu. Świadkowie mówili o eksplozji.

18:23
26.12.2022

Na Ukrainie 331 dzieci uważa się za zaginione

Służby prasowe biura Rzecznika Praw Obywatelskich Ukrainy poinformowały, że według danych portalu "Dzieci wojny" na Ukrainie 331 uważa się za zaginione, 8517 odnaleziono, zaś 125 - powróciło.

17:52
26.12.2022

Putin mianował Miedwiediewa swoim zastępcą w komisji

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret w sprawie powołania Dmitrija Miedwiediewa na kolejne stanowisko.

Czytaj więcej

Putin wydał dekret. Dmitrij Miedwiediew otrzymał nowe stanowisko
17:20
26.12.2022

Rosja może odpalić z Morza Czarnego 16 pocisków Kalibr

Według ukraińskiej marynarki wojennej, na Morzu Czarnym służbę pełni do 10 rosyjskich okrętów, w tym trzy wyposażone w łącznie 16 pocisków manewrujących Kalibr.

16:57
26.12.2022

Poparcie dla Putina utrzymuje się powyżej 70 proc.

W pierwszej połowie roku Putin mógł się pochwalić nieco lepszymi wynikami.

Czytaj więcej

Sondaż: Trzy czwarte Rosjan akceptuje działania Putina. Ale z polityki wewnętrznej zadowolonych jest mniej niż połowa
16:30
26.12.2022

Wicepremier Rosji: Jesteśmy gotowi wznowić dostawy gazu dla Europy

Aleksander Nowak oświadczył, że Rosja jest gotowa wznowić dostawy gazu dla Europy. Ten świąteczny "prezent" może być próbą znalezienia luk w jednolitym dotąd antyrosyjskim froncie UE.

Czytaj więcej

Kreml szuka wyłomu w europejskim murze. "Jesteśmy gotowi wznowić dostawy"
16:12
26.12.2022

Obwód zaporoski. Ponad 500 ostrzałów w tydzień

W ciągu ostatniego tygodnia tereny obwodu zaporoskiego zostały przez wojska rosyjskie ostrzelane 590 razy, w tym 51 razy ostatniego dnia - powiedział na konferencji prasowej Ołeksandr Staruch, szef obwodowej administracji wojskowej. Dodał, że na skutek ostrzału zniszczona została m.in. szkoła oraz obiekty infrastruktury energetycznej.

15:42
26.12.2022

Od początku wojny zginęło 450 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 450 dzieci, a 868 zostało rannych.

15:15
26.12.2022

Christo Grozev na "liście poszukiwanych" w Rosji

Christo Grozev, dziennikarz śledczy, dyrektor wykonawczy platformy Bellingcat, został w Rosji umieszczony na liście osób poszukiwanych - podał białoruski portal Nexta. "Nie mam pojęcia, na jakiej podstawie Kreml umieścił mnie na swojej »liście poszukiwanych«, dlatego nie mogę w tej chwili udzielić żadnego komentarza" - skomentował na Twitterze Grozev. Dodał, że w pewnym sensie krok moskiewskich oficjeli nie ma znaczenia. "Przez lata jasno dawali do zrozumienia, że boją się naszej pracy i nie cofną się przed niczym, żeby zniknęła" - napisał Grozev.

14:40
26.12.2022

Siły ukraińskie "niedaleko" Kreminnej

Szef administracji wojskowej obwodu ługańskiego Serhij Haidai poinformował, że ukraińska armia jest w pobliżu miasta Kreminna.

"Dowództwo wojskowe Federacji Rosyjskiej już przeniosło się z tego miasta do miasta Rubiżne" - przekazał - co jest sygnałem, że Rosja może przygotowywać się do wycofania. 

14:00
26.12.2022

Jak Rosjanie znęcają się nad więźniami

– Tych, którzy niezbyt szybko biegli, popychano. Jeden ze strażników popchnął mnie tak mocno, że uderzyłem głową prosto w kant metalowych drzwi. Straciłem świadomość. Wokół mnie rozlała się kałuża krwi. Myśli pan, że zawołali lekarza? Nie. Kazali innemu jeńcowi, by wyciągnął mnie na zewnątrz i ten zwykłą wodą umył moją głowę. Ranę zarzucili jakimś bandażem, który następnego dnia gwałtownie i na sucho zerwano. Znów polała się krew. Wycisnęli mi na głowę tubkę zwykłego kleju, smród wskazywał, że był to klej do gumy. Całość zabandażowano – opowiada „Plusowi Minusowi” Henadij Starczenko

Czytaj więcej

Nazizm po rosyjsku. Jak Rosjanie znęcają się nad więźniami
13:41
26.12.2022

Rosyjski exodus napędził ościenne gospodarki

Ucieczka Rosjan za granicę przed mobilizacją i towarzyszący jej napływ pieniędzy ożywiła gospodarki niektórych sąsiadów Rosji. Zjawisko najbardziej widoczne jest w mniejszych krajach na południu dawnego Związku Radzieckiego.

Czytaj więcej

Nieoczekiwane skutki rosyjskiej agresji. Wzrost kursów niektórych walut
13:00
26.12.2022

Ukraina: Wybuchy na lotnisku Engels to konsekwencja rosyjskiej agresji

- Oczywiście, te wydarzenia są konsekwencją rosyjskiej agresji. Jeśli Rosjanie myśleli, że nikt na tyłach nie odczuje skutków wojny, to byli w błędzie. Jak widzimy, takie rzeczy dzieją się coraz częściej i miejmy nadzieję, że będzie to tylko z korzyścią dla Ukrainy - powiedział Jurij Ignat, rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy.

12:58
26.12.2022

Rosja twierdzi, że ukraińska grupa "sabotażowa" została "zlikwidowana" na granicy

Czterech Ukraińców próbujących przedostać się do obwodu briańskiego w Rosji zostało "zlikwidowanych" - poinformowała rosyjska służba bezpieczeństwa FSB. 

Ukraińcy zostali określeni przez FSB jako "grupa sabotażowa" - podały rosyjskie agencje informacyjne.

12:39
26.12.2022

Xi Jinping i Władimir Putin zaplanowali rozmowę

Jeszcze w tym roku ma dojść do rozmowy prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydentem Chin Xi Jinpingiem - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

12:10
26.12.2022

45 proc. Niemców jest przeciw dostawom czołgów Leopard 2 na Ukrainę

Większość Niemców (57 proc.) nie wierzy w zakończenie rosyjskiej wojny z Ukrainą w 2023 roku.

Czytaj więcej

Sondaż: Co trzeci Niemiec mówi o rosyjskim Krymie. Niemal połowa przeciw przekazaniu czołgów
11:36
26.12.2022

Ukraina pokazuje rosyjską propagandę. Putin jak Święty Mikołaj

Czytaj więcej

Putin jako Święty Mikołaj. Ukraina mówi o rosyjskiej propagandzie
10:42
26.12.2022

Budanow: Ukraina odzyska Krym siłą i dyplomacją

Szef wywiadu obronnego Ukrainy Kyryło Budanow powiedział, że Ukraina zwróci czasowo okupowany Krym łączonym sposobem - siłą i dyplomacją.

- Krym zostanie zwrócony w sposób połączony: siłą i dyplomacją. Ale nic nie stanie się bez siły. Nasze jednostki pójdą tam z bronią w ręku - zapowiedział.

Odpowiadając na uwagę, że Krym jest "czerwoną linią" dla państw zachodnich, szef wywiadu powiedział, że "nie jest zainteresowany słuchaniem opinii ludzi, którzy nie odzwierciedlają stanowiska narodu ukraińskiego".

09:44
26.12.2022

Brytyjski wywiad: Rosjanie skupiają się na budowie pozycji obronnych

Brytyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że rosyjskie wojska od października skupiły się głównie na budowie pozycji obronnych wzdłuż wielu odcinków frontu na Ukrainie.

Czytaj więcej

Brytyjski wywiad: Rosji brakuje środków i sił do kontrolowania pozycji obronnych
09:33
26.12.2022

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 102 600 żołnierzy od 24 lutego

Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że Rosja straciła także 3 016 czołgów, 6 017 opancerzonych wozów bojowych, 4 647 pojazdów i zbiorników paliwa, 1 996 systemów artyleryjskich, 418 systemów rakietowych wielokrotnego użytku, 212 systemów obrony powietrznej, 283 samoloty, 267 śmigłowców, 1 707 dronów i 16 łodzi.

09:28
26.12.2022

Rosja przeprowadziła ponad 40 ataków rakietowych na Ukrainę w Boże Narodzenie

Siły rosyjskie przeprowadziły w niedzielę ponad 40 ataków rakietowych na Ukrainę, pomimo tego, że prezydent Władimir Putin powiedział, że jest "gotowy do negocjacji".

Dziesiątki miast w ukraińskich regionach Ługańska, Doniecka, Charkowa, Chersonia i Zaporoża zostały ostrzelane przez Rosjan w ciągu poprzednich 24 godzin - informuje ukraińska armia.

Na kierunku chersońskim wróg kontynuuje ostrzał artyleryjski zaludnionych obszarów wzdłuż prawego brzegu Dniepru.

08:30
26.12.2022

Rosyjskie siły powietrzne dalekiego zasięgu mają otrzymać nowe pociski hipersoniczne

Informuje o tym rosyjska agencja informacyjna Interfax.

- W interesie lotnictwa dalekiego zasięgu prowadzony jest rozwój i dostawy całej gamy broni lotniczej, w tym nowych pocisków hipersonicznych  - powiedział rosyjski dowódca Siergiej Kobylasz.

Rosyjska flota bombowców dalekiego zasięgu jest częścią jej triady nuklearnej i jest zdolna do wystrzeliwania zarówno pocisków jądrowych, jak i konwencjonalnych. 

Pociski hipersoniczne są zaprojektowane do poruszania się z prędkością przekraczającą wartość mach 5 (pięciokrotna prędkość dźwięku) w górnej części atmosfery.

07:49
26.12.2022

Atak na lotnisko Engels. Zginęły trzy osoby.

Rosjanie potwierdzają, że w nocy doszło do ataku. Dron wojskowy miał być zestrzelony, ale zginęli trzech rosyjscy żołnierze.

Czytaj więcej

Eksplozje w pobliżu rosyjskiej bazy w Engels. Zginęło trzech wojskowych
07:42
26.12.2022

Miedwiediew: Im szybciej otrzymamy maksymalne gwarancje bezpieczeństwa, tym szybciej sytuacja się unormuje

Świat zachodni balansuje między palącym pragnieniem maksymalnego upokorzenia, znieważenia, rozczłonkowania i zniszczenia Rosji z jednej strony, a chęcią uniknięcia nuklearnej apokalipsy - z drugiej - uważa były prezydent Rosji.

Czytaj więcej

Miedwiediew: Rosja potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa, aby unormować sytuację
07:31
26.12.2022

Białoruś: Rosyjskie Iskandery w stanie gotowości

Czytaj więcej

Rosyjskie Iskandery rozmieszczone na Białorusi są gotowe do użycia
06:40
26.12.2022

W rosyjskim mieście Engels ogłoszono alarm. Odnotowano eksplozje

W mieście, które leży daleko od granicy z Ukrainą, znajduje się baza lotnicza.

Czytaj więcej

Eksplozje w pobliżu rosyjskiej bazy w Engels. Zginęło trzech wojskowych
06:25
26.12.2022

Rosyjskie media państwowe: Miedwiediew wzywa do "gwarancji bezpieczeństwa" dla Rosji

Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że w celu "normalizacji sytuacji" (wojna Rosji z Ukrainą), która może doprowadzić do trzeciej wojny światowej, Rosja potrzebuje "gwarancji bezpieczeństwa" - podały rosyjskie media państwowe.

06:09
26.12.2022

Zełenski: Rosja w tym roku straciła wszystko, co było możliwe

W przemówieniu z 25 grudnia prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że pomimo nieudanego blitzkriegu Kremla i porażek na linii frontu, rosyjskie siły nadal będą próbowały uczynić pozostałą część roku "ciemną i trudną".

06:00
26.12.2022

Podsumowanie niedzielnych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 305