Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 303

Minister spraw zagranicznych Ukrainy zaznaczył w wywiadzie, że jest "całkowicie usatysfakcjonowany" wynikami niedawnej wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych. Dmytro Kułeba ujawnił, że strona amerykańska opracowała specjalny plan, by przekazywane Ukrainie baterie Patriot uzyskały gotowość operacyjną w mniej niż sześć miesięcy. Zazwyczaj odpowiednie szkolenie trwa do roku.

W rozmowie z AP szef ukraińskiej dyplomacji powiedział, że Ukraina zrobi wszystko, by w 2023 roku wygrać wojnę. Dodał, że dyplomacja zawsze odgrywa ważną rolę.

Czytaj więcej

Putin wydał dekret. Dmitrij Miedwiediew otrzymał nowe stanowisko

- Każda wojna kończy się w sposób dyplomatyczny - podkreślił Kułeba. - Każda wojna kończy się w wyniku działań na polu bitwy i przy stole negocjacyjnym - dodał.

Kułeba powiedział, że ukraiński rząd chciałby, aby szczyt pokojowy został zorganizowany do końca lutego.

- Organizacja Narodów Zjednoczonych mogłaby być najlepszym miejscem do zorganizowania tego szczytu, ponieważ nie chodzi o wyświadczenie przysług określonemu krajowi - mówił szef MSZ Ukrainy.

Czytaj więcej

Zełenski po rosyjsku do Rosjan: Terror nie pozostaje bez odpowiedzi

Pytany, czy do udziału w szczycie zaproszona zostałaby Rosja Kułeba odparł, że najpierw ten kraj musiałby na przykład zostać postawiony przed międzynarodowym trybunałem za zbrodnie wojenne. - Mogą zostać zaproszeni do tego kroku tylko w ten sposób - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.

O roli sekretarza generalnego ONZ António Guterresa Kułeba powiedział: - Udowodnił, że jest skutecznym mediatorem i skutecznym negocjatorem, a co najważniejsze, człowiekiem zasad, dlatego z zadowoleniem przyjęlibyśmy jego aktywny udział.

Czytaj więcej

Putin żąda broni, amunicji i sprzętu dla jednostek frontowych wojsk rosyjskich

Jak podaje AP, minister spraw zagranicznych Ukrainy kolejny raz bez przekonania odniósł się do wypowiedzi rosyjskich władz o gotowości Rosji do negocjacji. - Regularnie mówią, że są gotowi do negocjacji, co nie jest prawdą, ponieważ wszystko, co robią na polu bitwy, świadczy o czymś przeciwnym - zaznaczył.