00:03
26.12.2022

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 306
23:50
25.12.2022

Ukraina poruszy kwestię obecności Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Ukraina zamierza poruszyć kwestię dalszej obecności Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. "Mamy bardzo proste pytanie: czy Rosja ma prawo pozostać stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i w ogóle być w ONZ? I mamy przekonującą i uzasadnioną odpowiedź – nie”.

23:21
25.12.2022

Prezydent Ukrainy: Wróg będzie się starał, by ostatnie dni roku były mroczne i trudne

W wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski po raz kolejny ostrzegł, że ​​w ostatnich dniach 2022 roku Rosja może rozpocząć nowy ostrzał. „Zostało jeszcze kilka dni w tym roku. Musimy być świadomi, że nasz wróg będzie się starał, by ten czas był dla nas dla nas mroczny i trudny. (...) Wiem, że ciemność nie przeszkodzi nam poprowadzić okupantów ku nowym porażkom, ale musimy być przygotowani na każdy scenariusz".

22:43
25.12.2022

Miedwiediew: Rosja potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa "w celu normalizacji sytuacji"

Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew powiedział, że w celu normalizacji sytuacji, która może doprowadzić do III wojny światowej, Rosja powinna otrzymać "maksymalne gwarancje bezpieczeństwa”.

"Nowe porozumienia rozbrojeniowe są dziś nierealne i niepotrzebne. Im szybciej uzyska się gwarancje maksymalnego bezpieczeństwa, odpowiadające naszemu krajowi, tym szybciej sytuacja się unormuje. Jeśli ich nie otrzymamy, napięcie będzie trwało w nieskończoność. Świat nadal będzie balansował na krawędzi III wojny światowej i katastrofy nuklearnej. Zrobimy wszystko, aby im zapobiec” - powiedział Miedwiediew w wywiadzie dla "Rossijskiej Gaziety".

22:03
25.12.2022

Chiny pogłębią współpracę z Rosją

Chiński szef dyplomacji Wang Yi powiedział, że Chiny zamieszają "pogłębiać strategiczne wzajemne zaufanie i obopólnie korzystną współpracę z Rosją". Jednocześnie oznajmił: "Jeśli chodzi o kryzys na Ukrainie, konsekwentnie przestrzegamy fundamentalnych zasad obiektywności i bezstronności, nie faworyzując żadnej ze stron, nie dolewając oliwy do ognia, a tym bardziej nie doszukując się własnego interesu w tej sytuacji”.

21:27
25.12.2022

Rosyjski MiG-31K zapalił się na białoruskim lotnisku

Na lotnisku Maczułyszcze na Białorusi zapłonął samolot należący do Sił Powietrznych Rosji. Samolot jest przeznaczony do przenoszenia pocisków Kindżał. Zanim został ugaszony, spłonął mu silnik. Poinformowano, że samolot jest niesprawny i w najbliższej przyszłości nie będzie mógł latać. Wydarzenie na Telegramie nazwano "Cudem bożonarodzeniowym".

20:46
25.12.2022

Zełenski złożył życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia

Miliony ludzi świętują dzisiaj Boże Narodzenie według kalendarza gregoriańskiego. Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich, którzy obchodzą teraz to święto. Chciałbym też podziękować wszystkim tym, którzy nieustająco robią wszystko, abyśmy żyć w swoim kraju. Dziękuję za walkę przede wszystkim wojsku: siłom powietrznym, wywiadowi, straży granicznej i gwardii narodowej"- powiedział prezydent Ukrainy.

20:04
25.12.2022

Patriarcha Bartłomiej do Ukraińców: Kościół podziwia waszą odwagę

Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej złożył Ukraińcom życzenia świąteczne i powiedział, że "Wielki Kościół Chrystusowy podziwia męstwo i męstwo narodu ukraińskiego, który okazuje całemu światu prawdziwe oddanie i bezgraniczną miłość do swojego kraju”. Bartłomiej podkreślił, że ​​„zło i ciemność można przezwyciężyć tylko solidarnością z narodem ukraińskim”, informuje portal Ukrainska Prawda.

19:26
25.12.2022

Ukraińskie wojsko ostrzelało rosyjskich oficerów w obwodzie chersońskim

Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały zebranie oficerów południowego okręgu wojskowego sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w miejscowości Zabaryne w obwodzie chersońskim na południu kraju. Wskutek ostrzału rannych zostało ok. 70 Rosjan. Liczba zgonów nie jest znana.

18:49
25.12.2022

Kardynał Nycz: Wirus wojny tkwi w nas

W Boże Narodzenie kardynał Kazimierz Nycz przypomniał orędzie papieża, w którym mowa była o pandemii koronawirusa, którą ludzie przezwyciężyli dzięki nauce. „Wirus wojny jest trudniejszy do przezwyciężenia, bo wirus COVID-19 przychodzi z zewnątrz człowieka, i można go zwalczyć szczepionką lub jakimś lekiem, a wirus wojny tkwi w nas, we wnętrzu człowieka”.

"Musimy naprawdę naśladować Pana Jezusa, aby wszystkie wojenki, które toczymy z ludźmi, pokonywać, inaczej pozabijamy się wszyscy, tak jak to widzimy w Ukrainie, gdzie kilka milionów ludzi musiało uciekać, albo nie mają gdzie mieszkać, albo grozi im śmierć, albo ich najbliżsi zostali zabici” – powiedział w czasie tegorocznego spotkania "Święta z Ubogimi”.

18:02
25.12.2022

Ukraina: Zwierzchnik Cerkwi o zmianie terminu świąt Bożego Narodzenia

Metropolita Epifaniusz poinformował, że choć Prawosławna Cerkiew Ukrainy dopuszcza świętowanie Bożego Narodzenia według nowego stylu, czyli 25 grudnia, tak jak katolicy, jednak nie zmienia kalendarza liturgicznego i pozostaje przy tradycyjnym, juliańskim rozkładzie nabożeństw. W tym roku niektóre parafie prawosławne na Ukrainie celebrują bożonarodzeniowe nabożeństwa według nowego stylu. Większość prawosławnych świętować będzie jednak według starego, czyli juliańskiego kalendarza za niemal dwa tygodnie.

17:27
25.12.2022

Minister obrony Francji pojedzie do Ukrainy

Sebastien Lecornu, francuski minister obrony wybiera się w środę do Kijowa, aby spotkać się z ukraińskim ministrem obrony Ołeksijem Reznikowem. Ma on zapewnić Ukraińców o francuskim poparciu, planuje też złożyć hołd poległym ukraińskim żołnierzom. Będzie to pierwsza podróż ministra obrony Francji do Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji. Cztery dni temu Francja przekazała Ukrainie systemy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Crotale.

16:51
25.12.2022

Prigożin: Bogaci Rosjanie powinni wspierać finansowo wojnę w Ukrainie

Rosjanie powinni zrezygnować z luksusów, aby „byli gotowi do wsparcia działań frontowych w Ukrainie" - powiedział w wywiadzie telewizyjnym szef grupy Wagnera. "Trzeba rozstać się ze wszystkim, co się ma, czyli z kuszącym światem restauracji, kurortów, willi, basenów. Im szybciej wszystko zostanie im odebrane, tym lepiej” - oznajmił Jewgienij Prigożin.

16:18
25.12.2022

Niemieccy biskupi wzywają do dialogu między Ukrainą a Rosją

– Nawet jeśli wsparcie dla kraju, który został zaatakowany przy naruszeniu prawa międzynarodowego, musi być kontynuowane zapewniając wszystkie potrzebne dobra, to jednocześnie już teraz potrzebne są inicjatywy pokojowe. Bo jak inaczej ma to przebiegać, gdy, miejmy nadzieję, już wkrótce zamilknie wreszcie broń? – powiedział Georg Baetzing biskup Limburga w niedzielnym kazaniu bożonarodzeniowym.

Czytaj więcej

Niemcy: biskupi wzywają do dialogu między Ukrainą a Rosją
15:36
25.12.2022

Były prezydent Niemiec: Najgorsza faza wojny w Ukrainie jeszcze nie minęła

"Widzimy zamiar Putina, by sterroryzować całą populację, pozwolić ludziom zamarzać na śmierć, pozbawiając ich praw, nawet prawa do życia. Niestety, biorąc pod uwagę imperialną manię, na punkcie której ten człowiek ma ewidentnie obsesję, należy spodziewać się złych rzeczy. Silne wsparcie dla Ukrainy jest wciąż potrzebne" - powiedział były prezydent Niemiec Joachim Gauck w wywiadzie dla niemieckiego portalu RND.

15:01
25.12.2022

24 myśliwców Su-35 może wkrótce trafić do Iranu

Transakcje między Egiptem a Rosją zablokowały Stany Zjednoczone, w związku z czym Moskwa szukała nowego potencjalnego nabywcę myśliwców - i znalazła go w Teheranie.

Czytaj więcej

Rosja przekaże Iranowi myśliwce Su-35?
14:44
25.12.2022

W Wigilię ukraińska obrona przeciwlotnicza informowała, że zapewnia bezpieczny przelot nad Ukrainą Świętemu Mikołajowi

14:39
25.12.2022

W Buczy znów będzie działać McDonald's

Pierwszy lokal globalnej sieci fast foodów McDonald's wznawia działanie w Buczy - podkijowskim mieście, w którym Rosjanie dopuszczali się zbrodni wojennych w pierwszych tygodniach wojny. Siedziba otwartego właśnie McDonald'sa została uszkodzona przez Rosjan. Lokal będzie otwarty od 9 do 21. W czasie alarmów przeciwlotniczych McDonald's w Buczy, tak jak wszystkie inne restauracje na Ukrainie, będzie zamykany.

14:36
25.12.2022

Jędrzej Bielecki: Ta wojna będzie trwała lata, być może dekady

Politycy w Berlinie, Paryżu czy Rzymie woleliby, aby było inaczej. Na początku grudnia kanclerz Olaf Scholz rozmawiał z Władimirem Putinem o możliwości zakończenia działań zbrojnych, to samo zapowiadał prezydent Emmanuel Macron. Jednak wizje przyszłości Kijowa i Moskwy, jak i ich ocena dotychczasowych działań wojennych tak bardzo się rozchodzą, że możliwości porozumienia nie ma - pisze dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej", Jędrzej Bielecki.

Czytaj więcej

Putin zapłaci każdą cenę za zwycięstwo. A Zachód?
14:25
25.12.2022

Ołeksij Daniłow apeluje, by nie nazywać Rosjan "orkami"

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow apeluje, aby nie "rozmazywać obrazu wroga" określając Rosjan epitetami takimi jak "orki". - Piszmy i dokumentujmy dla historii: "Rosjanie", "rosyjski", "Rosja" - zabili, zaatakowali, okradli, zgwałcili, zniszczyli, kłamali - mówi Daniłow.

14:01
25.12.2022

Trzy rakiety trafiły w dzielnicę przemysłową w Kramatorsku

O ostrzale Kramatorska informuje mer miasta, Ołeksandr Honczarenko.

13:37
25.12.2022

Mer okupowanego Melitopola: Od 10 dni Rosjanie nie pozwalają Ukraińcom opuszczać okupowanych ziem

Iwan Fedorow, mer Melitopola poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram, że od 10 dni Rosjanie nie przepuszczają nikogo przez punkt kontrolny w Wasyliwce - co oznacza, że mieszkańcy okupowanych części obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego nie mogą się przedostać do kontrolowanej przez Ukrainę części obwodu zaporoskiego.

13:34
25.12.2022

Na całej Ukrainie ogłoszono alarm przeciwlotniczy

Alarm ogłoszono po doniesieniach, że rosyjski MiG-31K wystartował z lotniska na Białorusi.

13:27
25.12.2022

Minister obrony Ukrainy: Jedyna cerkiew w Kyseliwce zniszczona w rosyjskim ostrzale

Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy, napisał na swoim profilu na Twitterze, że jedyna cerkiew w Kyseliwce (wieś w obwodzie chersońskim) została "w pełni zniszczona przez rosyjski ostrzał". Reznikow przypomina przy tym, że Konwencja Haska przewiduje ochronę budynków sakralnych w czasie walk. "Ale dla rosyjskich zbrodniarzy wojennych nie ma Boga, ani szacunku dla religii" - dodaje.

13:24
25.12.2022

Papież Franciszek: Doświadczamy wielkiego głodu pokoju

Papież wzywał, by wojna na Ukrainie nie zmniejszyła troski o ludzi, których życie zostało zniszczone przez inne konflikty i kryzysy humanitarne, wymieniając w tym kontekście Syrię, Mjanmę, Iran, Haiti i rejon Sahelu w Afryce.

Czytaj więcej

Papież Franciszek wzywa do zakończenia wojny na Ukrainie
12:59
25.12.2022

Wielka Brytania przekazała ukraińskiej armii 15 tys. zestawów odzieży zimowej

Sztab Generalny armii Ukrainy informuje o przekazaniu przez Wielką Brytanię Ukrainie ponad 900 generatorów prądu oraz 15 tys. zestawów odzieży zimowej dla ukraińskiej armii.

12:56
25.12.2022

7-letnia Ukrainka zaśpiewa "Mam tę moc" w sylwestrowym programie brytyjskiej telewizji

W programie sylwestrowym Amelia Anisowicz zaśpiewa piosenkę wraz z aktorkami, które wcielają się w bohaterki "Krainy Lodu" w wystawianym w Wielkiej Brytanii musicalu - Samathą Barks i Emily Lane.

Czytaj więcej

7-latka, która śpiewała "Mam tę moc" w bunkrze, spotkała aktorki z "Krainy Lodu"
12:27
25.12.2022

Łukaszenko przyjechał do Sankt Petersburga

Przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko, przyjechał do Sankt Petersburga gdzie weźmie udział w szczycie Wspólnoty Niepodległych Państw, który odbędzie się 26-27 grudnia.

12:20
25.12.2022

Podolak: Rosja nie chce negocjacji, próbuje uniknąć odpowiedzialności

"Rosja w pojedynkę zaatakowała Ukrainę i zabija (jej) obywateli. Nie ma innych 'państw, motywów, geopolityki'. Rosja nie chce negocjacji, próbuje uniknąć odpowiedzialności. To oczywiste, dlatego dążymy do powołania Trybunału (który miałby osądzić zbrodnie Rosji na Ukrainie - red.)" - napisał na Twitterze szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

12:17
25.12.2022

Wicepremier Ukrainy: W obwodzie winnickim wciąż jest miejsce dla wewnętrznych imigrantów

Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy, napisała na profilu swojego resortu na Facebooku, że w obwodzie winnickim "jest wystarczająco dużo miejsca, by przyjąć wewnętrznych imigrantów". "W tej kwestii stale trzymamy rękę na pulsie. Jeśli ktoś chce przybyć tu, by przetrwać zimę, z pewnością znajdzie się dla niego miejsce" - stwierdziła Wereszczuk.

12:08
25.12.2022

Rosja: Zmarł były dowódca wojsk lądowych. Miał 70 lat

W wieku 70 lat, w szpitalu wojskowym, zmarł gen. Aleksiej Masłow, były dowódca wojsk lądowych. W ostatnim czasie gen. Masłow pracował dla koncernu Urałwagonzawod.

11:42
25.12.2022

Rosyjska artyleria miała zniszczyć dwie ukraińskie kompanie w obwodzie donieckim

O rozbiciu dwóch ukraińskich jednostek kontratakujących w kierunku Pawłowki i Władimirowki w obwodzie donieckim informuje rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow. Rozbite kompanie wchodziły w skład 72. Brygady Zmechanizowanej i 68. Brygady Piechoty.

11:39
25.12.2022

Putin twierdzi, że Rosja jest gotowa negocjować ws. Ukrainy "ze wszystkimi zaangażowanymi"

- Uważam, że działamy we właściwym kierunku, bronimy naszego interesu narodowego, interesu naszych obywateli i naszych rodaków. Nie mamy innego wyboru, niż chronić naszych obywateli - powiedział też rosyjski prezydent.

Czytaj więcej

Putin: Rosja jest gotowa negocjować ze wszystkimi, oni nie chcą
11:17
25.12.2022

Rzecznik Kremla: Bliskie kontakty Rosji z Białorusią nie są wymierzone w państwa trzecie

Bliskie kontakty między Moskwą a Mińskiem nie powinny nikogo niepokoić, ponieważ nie są wymierzone w żadne państwa trzecie - powiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, na antenie telewizji Rossiaj-1. Pieskow dodał, że Rosja i Białoruś współpracują "dla obustronnych korzyści w imię obustronnych interesów". 

10:44
25.12.2022

Aleksiej Nawalny na swoim profilu na Twitterze zastanawia się czy ma zostać zjedzony

"W końcu afrykański dyktator (Jean-Bédel) Bokassa znany był z jedzenia opozycjonistów, aby zyskać ich siłę" - pisze rosyjski opozycjonista siedzący obecnie w kolonii karnej.

Czytaj więcej

Aleksiej Nawalny zastanawia się czy Putin chce go zjeść
10:38
25.12.2022

Gubernator obwodu chersońskiego apeluje o oddawanie krwi na rzecz ofiar rosyjskiego ostrzału

Jarosław Januszewicz, gubernator obwodu chersońskiego poinformował, że każda osoba, która chce oddać krew na rzecz rannych w rosyjskim ostrzale Chersonia z 24 grudnia, może pojechać za darmo taksówką do centrum krwiodawstwa w Chersoniu.

10:29
25.12.2022

Rosjanie od rana ostrzeliwują cele w obwodzie donieckim

Rosyjskie pociski spadły m.in. na szpital w Awdijiwce - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

10:27
25.12.2022

Alarm przeciwlotniczy na Ukrainie został odwołany

10:24
25.12.2022

W nocy Rosjanie ostrzelali cztery razy miasto Seredyna-Buda w obwodzie sumskim

Dmytro Żywicki, gubernator obwodu sumskiego informuje, że po 1 w nocy Rosjanie ostrzelali z moździerzy cztery razy miasto Seredyna-Buda. Miasto miało zostać zaatakowane cztery razy.

10:03
25.12.2022

W ciągu doby na Ukrainie zginęło 16 cywilów a 72 zostało rannych

Wszystkie ofiary śmiertelne to mieszkańcy obwodu chersońskiego - wynika z wpisu zastępcy szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenki, na jego kanale w serwisie Telegram.

09:52
25.12.2022

Dowódca Połączonych Sił Ukrainy wizytował jednostki sił obronnych Ukrainy w obwodzie kijowskim

Dowódca Połączonych Sił Ukrainy, gen. Serhij Najew, wizytował jednostki sił obronnych Ukrainy w obwodzie kijowskim, sprawdzając ich gotowość do zwalczania grup sabotażystów i oddziałów rozpoznania wroga.

09:42
25.12.2022

Na Morzu Czarnym cztery rosyjskie okręty uzbrojone w 24 pociski Kalibr

Na Morzu Czarnym znajduje się obecnie 13 rosyjskich okrętów, z których cztery wyposażone są w pociski Kalibr, zdolne razić cele na całej Ukrainie. Na pokładach tych czterech okrętów znajdują się łącznie 24 pociski Kalibr - podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy. 

09:32
25.12.2022

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 18 miejscowości w obwodzie charkowskim

Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że Rosjanie ostrzeliwali miejscowości w obwodzie charkowskim przy użyciu czołgów, artylerii i moździerzy. W wyniku rosyjskiego ostrzału zginął 72-letni mężczyzna we wsi Podoła, w rejonie kupiańskim. Jego 74-letnia żona została ranna. 

09:14
25.12.2022

Centrum Komunikacji Strategicznej Ukrainy: Światłość zwycięży nad ciemnością z waszym wsparciem

Centrum Komunikacji Strategicznej Ukrainy na swoim profilu na Twitterze życzy wesołych świąt Bożego Narodzenia "przyjaciołom, partnerom i osobom, które śledzą profil Centrum". "Dziękujemy za obserwowanie nas, udostępnianie prawdy i trwanie przy Ukrainie. Światłość zwycięży nad ciemnością z waszym wsparciem" - pisze Centrum.

09:12
25.12.2022

Think tank: Rosjanie mogą dążyć do przerwy w walkach w rejonie Bachmutu

Think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) przywołuje też wypowiedź ukraińskiego żołnierza z Bachmutu, cytowanego przez ukraińskie Dowództwo Sił Połączonych, który mówi o dużej liczbie rosyjskich ataków na pozycje ukraińskie, które jednak nie przynoszą efektów. "Grupa Wagnera miała ponieść ciężkie straty w rejonie Bachmutu w ostatnich tygodniach, co prawdopodobnie nadwyrężyło obecne zdolności operacyjne rosyjskich wojsk w tym rejonie" - pisze ISW.

Czytaj więcej

Think tank: Tempo rosyjskiej ofensywy w rejonie Bachmutu zwalnia
08:51
25.12.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 102 050 żołnierzy, 3 011 czołgów, 6 010 pojazdów opancerzonych, 1 991 zestawów artyleryjskich, 418 wyrzutni rakiet, 212 zestawów przeciwlotniczych, 283 samoloty, 267 śmigłowców, 1 706 bezzałogowych statków powietrznych, 653 pociski manewrujące, 16 jednostek nawodnych, 4 635 pojazdów (w tym cystern) i 178 jednostek sprzętu specjalnego.

08:45
25.12.2022

Pojawiają się doniesienia o eksplozjach w Kijowie

08:45
25.12.2022

Na całej Ukrainie ogłoszono alarm przeciwlotniczy

08:40
25.12.2022

Wigilia w obwodzie chersońskim: 16 ofiar działań wojennych

13 osób zginęło a 64 zostały ranne w wyniku ostrzałów obwodu chersońskiego przez Rosjan przeprowadzonych 24 grudnia, ponadto trzy osoby zginęły w eksplozji miny przy rozminowywaniu obwodu. Jarosław Januszewicz, gubernator obwodu chersońskiego, pisze, że Rosjanie w Wigilię ostrzelali cele w obwodzie chersońskim 71 razy przy użyciu artylerii, wyrzutni rakiet i moździerzy. Sam Chersoń został ostrzelany 41 razy, pociski spadły na centrum miasta, obiekty przemysłowe i placówki medyczne oraz budynki mieszkalne.

08:37
25.12.2022

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii apeluje, by w święta pamiętać o obrońcach Ukrainy

"Chwała Ukrainie! Chwała bohaterom" - pisze (po ukraińsku) brytyjski resort na swoim profilu na Twitterze.

08:21
25.12.2022

Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 8,671 mln osób

W ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski przyjechało 32,6 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 39,9 tys. osób (od 24 lutego - 6,854 mln osób).

08:04
25.12.2022

ZEA przekaże Ukrainie 2 500 generatorów prądu

Agencja informacyjna WAM informuje, że Zjednoczone Emiraty Arabskie przekażą Ukrainie 2 500 generatorów prądu, które mają "pomóc dostarczyć prąd cywilnym mieszkańcom Ukrainy, co ma złagodzić trudne warunki życia rodzin dotkniętych kryzysem" energetycznym związanym z rosyjskim ostrzałem infrastruktury krytycznej na Ukrainie. Generatory będą mieć moc od 3,5 do 8 kilowatów.

07:47
25.12.2022

Siedmiu cywilów rannych w ciągu doby w wyniku działań wojennych w obwodzie donieckim

Od początku wojny, w wyniku działań wojennych, w obwodzie donieckim zginęło co najmniej 1 281 cywilów, a 2 792 zostało rannych - podaje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Dane te nie obejmują ofiar z Mariupola i Wołnowachy.

07:46
25.12.2022

Przewodniczący Dumy pisze o planach podniesienia podatków emigrantom z Rosji

"Do dziś, ci, którzy wyjechali, nie tylko pracowali dla rosyjskich form zdalnie, ale też korzystali z przywilejów (podatkowych), jakie daje im to zgodnie z prawem" - zauważa Wiaczesław Wołodin.

Czytaj więcej

Rosja chce podnieść podatki osobom, które wyjechały z kraju
07:28
25.12.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy pokazuje, jak ukraińscy żołnierze obchodzili Wigilię

06:57
25.12.2022

W nocy Rosjanie ostrzelali Nikopol

Miasto w obwodzie dniepropietrowskim zostało ostrzelane przez ciężką artylerię - podaje gubernator obwodu, Walentyn Rezniczenko. "Nie ma ofiar" - podkreśla Rezniczenko.

06:53
25.12.2022

Setki osób demonstrowały w Belgradzie przeciwko wojnie na Ukrainie

Protest z 24 grudnia zorganizowało Rosyjskie Towarzystwo Demokratyczne, organizacja, z siedzibą w Belgradzie, która znajduje się w opozycji do reżimu Władimira Putina i sprzeciwia się inwazji Rosji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Serbia: Antywojenna demonstracja w Belgradzie. "Ręce precz od Ukrainy"
06:36
25.12.2022

Na kanałach w serwisie Telegram pojawiają się informacje o nocnych eksplozjach w obwodzie kurskim w Rosji

06:33
25.12.2022

W sobotę Rosjanie ostrzelali Nikopol

Szef władz rejonu nikopolskiego, Jewhen Jewtuszenko, poinformował o sobotnim ostrzale Nikopola (obwód dniepropietrowski). W wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał.

06:17
25.12.2022

Ukraiński Sztab Generalny: Godzina policyjna w okupowanej Wasylówce - od 28 grudnia do 4 stycznia

W okupowanej przez Rosjan Wasylówce, mieście w obwodzie zaporoskim, rosyjskie władze okupacyjne wprowadziły godzinę policyjną, która ma obowiązywać od 28 grudnia do 4 stycznia. W tym czasie mieszkańcy nie mogą wychodzić z domów bez specjalnych przepustek - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy.

05:41
25.12.2022

W czasie wojny spadła liczba przestępstw popełnianych na Ukrainie

W ciągu dziesięciu miesięcy pełnowymiarowej wojny na Ukrainie, ukraińska policja zarejestrowała ok. 261 tys. przestępstw, o 12 proc. mniej niż w tym samym okresie 2021 roku - podał komendant główny ukraińskiej policji, Ihor Kłymenko, na swoim kanale w serwisie Telegram. 

05:28
25.12.2022

W cerkwiach w obwodzie kijowskim będą tworzone tzw. punkty niezłomności

"Punkty niezłomności", czyli miejsca, w których mieszkańcy Ukrainy mogą się ogrzać i naładować swoje urządzenia elektroniczne, będą powstawać w obwodzie kijowskim na bazie cerkwi - poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu kijowskiego, Ołeksij Kułeba.

05:12
25.12.2022

W Rosji zatrzęsła się ziemia

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło wschodnie wybrzeże Kamczatki - podaje lokalny oddział Służby Geofizycznej Rosyjskiej Akademii Nauk na swoim profilu w kanale Telegram. Trzęsienie ziemi miało miejsce o 3:17 czasu polskiego. Hipocentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości 103 km.

05:10
25.12.2022

Trzy osoby zginęły w wybuchu miny w obwodzie chersońskim

Do eksplozji doszło w trakcie rozminowywania wyzwolonych części obwodu chersońskiego. Departament Stanu USA szacuje, że rozminowania wymaga na Ukrainie obszar o powierzchni 160 tys. km2.

Czytaj więcej

Trzy ofiary rozminowywania Ukrainy. Wybuch miny w obwodzie chersońskim
04:46
25.12.2022

W ciągu doby na obwód sumski spadło 87 rosyjskich pocisków

Informacje takie przekazuje Dmytro Żywicki, gubernator obwodu sumskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram.

04:42
25.12.2022

Ukraińcy mogą rozgrzać się i naładować telefony na posterunkach policji

Na Ukrainie jest 946 posterunków policji, na których mieszkańcy kraju mogą rozgrzać się i naładować swoje urządzenia (np. telefony komórkowe - red.) - napisał w serwisie Telegram Ihor Kłymenko, komendant ukraińskiej policji. Kłymenko dodał, że na Ukrainie powstało 47 mobilnych posterunków policji, do których "każdy może zwrócić się o pomoc". "Dopóki jesteśmy zjednoczeni, żaden wróg nie jest dla nas straszny" - podkreślił Kłymenko. .

04:36
25.12.2022

Członek milicji tzw. Donieckiej Republiki Ludowej skazany na więzienie i utratę majątku

Ukraińska prokuratura generalna informuje, że sąd w obwodzie zaporoskim skazał członka milicji ludowej samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej na 15 lat więzienia i utratę majątku za zdradę państwa. Skazany to mieszkaniec Gorłówki, miasta w obwodzie donieckim, który dobrowolnie przeszedł na stronę wroga i brał udział w działaniach zbrojnych przeciwko ukraińskiej armii w obwodach donieckim i ługańskim. Został pojmany w czasie starcia z żołnierzami Sił Zbrojnych Ukrainy.

04:35
25.12.2022

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 304