Ukraiński minister spodziewa się dużego ataku rakietowego Rosji w sylwestra

Minister energetyki Ukrainy, German Galuszczenko, ostrzegał na antenie ukraińskiej telewizji, że Rosja może szykować kolejne, zmasowane uderzenie rakietowe na infrastrukturę energetyczną Ukrainy w sylwestra.

Publikacja: 27.12.2022 14:44

Pogrążony w ciemnościach Kramatorsk

Pogrążony w ciemnościach Kramatorsk

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 307

Zdaniem Galuszczenki potencjalny sylwestrowy atak na obiekty infrastruktury energetycznej na Ukrainie może doprowadzić do "maksymalnych zniszczeń w systemie energetycznym". 

Minister zapewniał, że Ukraina wykorzystuje przerwy między zmasowanymi rosyjskimi atakami rakietowymi, które Rosja prowadzi regularnie od 10 października, do zmniejszenia deficytu energetycznego przez zwiększenie produkcji prądu i zwiększenie przepustowości sieci energetycznej kraju.

Jak dodał w czasie świąt ryzyko ostrzału "może być większe".

Czytaj więcej

Finlandia przyjmie uchodźców z Estonii. Estonia nie radzi sobie z pomocą

- Istnieje przekonanie, że (Rosjanie) nie porzucili prowadzenia ostrzału obiektów naszej sieci energetycznej. Są przywiązani do określonych dat. Sądzę, że Nowy Rok jest jedną z takich dat, gdy będą próbować wyrządzić maksymalne szkody naszemu systemowi energetycznemu - ocenił Galuszczenko.

- W takiej sytuacji trudno jest cokolwiek zaplanować, ponieważ nie wiemy jaka będzie skala przyszłych ostrzałów, a także skala zniszczeń, jakie wywołają one w systemie energetycznym - zauważył minister.

9 mln

Tylu Ukraińców ma być obecnie pozbawionych dostępu do prądu

Ukrenergo, państwowy dostawca energii elektrycznej na Ukrainie, informował we wtorek, że deficyt energii w kraju "nieznacznie się zmniejszył, ze względu na wzrost produkcji prądu przez elektrownie", ale "dostępna wydolność systemu wciąż jest niewystarczająca, by zaspokoić potrzeby konsumentów kraju", ponieważ wraz ze wzrostem produkcji rośnie też konsumpcja energii.

Wzrost liczby konsumentów, którzy odzyskują dostęp do prądu sprawia, że rośnie też ilość zużywanego prądu - podkreśla Ukrenergo.

W poniedziałek wieczorem prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski mówił, że dostępu do prądu pozbawionych jest obecnie na Ukrainie ok. 9 mln osób.

Konflikty zbrojne
Decyzja zapadła. "Reakcja na atak Iranu jest koniecznością, ale Izrael zachowa rozsądek"
Konflikty zbrojne
Wojna w Gazie. Putin i Raisi wzywają strony konfliktu do "rozsądnej powściągliwości"
Konflikty zbrojne
Izraelskie ataki w Strefie Gazy. Celem Rafah i Beit Hanoun
Konflikty zbrojne
Prezydent Ukrainy Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji
Konflikty zbrojne
Zełenski o ataku na elektrociepłownię: Skończyły nam się rakiety