Ławrow: Waszyngton grozi dekapitacją prezydentowi Rosji

Czekamy, aż Waszyngton dojrzeje do uświadomienia sobie niższości swojego dotychczasowego kursu i braku alternatywy dla budowania z nami stosunków na zasadzie wzajemnego szacunku, równości, z obowiązkowym uwzględnianiem słusznych interesów Rosji - powiedział w wywiadzie dla TASS szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Publikacja: 27.12.2022 21:03

Ławrow: Waszyngton grozi dekapitacją prezydentowi Rosji

Foto: AFP

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 307

W obszernym wywiadzie dla rosyjskiej państwowej agencji TASS Siergiej Ławrow  powtórzył już wcześniej wygłoszone teorie, że państwa NATO są już praktycznie wciągnięte w wojnę jako strona konfliktu.

Rosja zdaniem Ławrowa kieruje się zasadą obowiązującą podczas zimnej wojny - zasadę pokojowego współistnienia państw o ​​różnych systemach politycznych i społeczno-gospodarczych.

Stosunki z USA mają być według Ławrowa w opłakanym stanie, "praktycznie zamrożone z winy Waszyngtonu".

- Prowadzony przez USA konfrontacyjny kurs antyrosyjski staje się coraz ostrzejszy i bardziej wszechstronny - perorował Ławrow.

Szef rosyjskiego MSZ powtórzył już wcześniej wygłoszone teorie. Mówił m.in. o zagrożeniu konfliktem nuklearnym, przy czym całą odpowiedzialnością za jego ewentualny wybuch obarczył Stany Zjednoczone.

- Sygnały w sferze nuklearnej napływające z Zachodu są bardzo konfrontacyjne. Tam, jak się wydaje, całkowicie odrzucili wszelką przyzwoitość - mówił Ławrow. Stwierdził, że "dobrze znana" Liz Truss bez cienia wątpliwości podczas debaty przedwyborczej deklarowała gotowość do wydania rozkazu ataku nuklearnego.

Ale, zdaniem Ławrowa, Waszyngton "poszedł jeszcze dalej".

- Tam jacyś „nienazwani urzędnicy” z Pentagonu faktycznie grozili Kremlowi „ciosem dekapitacyjnym”, ale w rzeczywistości jest to groźba fizycznej eliminacji głowy państwa rosyjskiego - dowodził Ławrow. - Jeśli takie idee faktycznie ktoś knuje, to ten ktoś powinien bardzo dokładnie przemyśleć możliwe następstwa takich planów.

Ławrow zapewnił, że Rosja - nawet mimo "jawnie wrogich działań Waszyngtonu" - jest gotowa rozmawiać o kwestiach bezpieczeństwa zarówno w kontekście Ukrainy, jak i na szerszym, strategicznym poziomie.

- Poczekajmy, aż Waszyngton dojrzeje do uświadomienia sobie niższości swojego dotychczasowego kursu i braku alternatywy dla budowania z nami stosunków na zasadzie wzajemnego szacunku, równości, z obowiązkowym uwzględnianiem słusznych interesów Rosji - podsumował minister.

Dyplomacja
Zełenski: to mogło zmienić perspektywę Trumpa. Zaczął patrzeć nieco inaczej
Dyplomacja
Donald Trump może zbojkotować szczyt NATO
Dyplomacja
USA stawiają warunki Iranowi. Marco Rubio przedstawił całą listę
Dyplomacja
Nieoficjalnie: Ukraina może dziś podpisać umowę surowcową z USA
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Dyplomacja
Donald Trump: Gdybym nie został prezydentem, Władimir Putin zająłby całą Ukrainę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne