Jest to wyjątkowe wyróżnienie. Nagrodę otrzymały tylko trzy osoby z całego świata. Jej wręczenie nastąpiło podczas zjazdu Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów, który odbył się w Izraelu 21 września.

W zjeździe biorą udział sędziowie z 71 krajów. Nagrodę przyznano w uznaniu zasług za obronę demokratycznych wartości. Poza Krystianem Markiewiczem przyznano ją również tureckiemu sędziemu Muratowi Arslanowi oraz gwatemalskiej sędzi Erice Aifan.

– Dziękuję w imieniu wszystkich polskich sędziów i obywateli polskich, którzy walczą o rządy prawa w Polsce i w UE, którzy nigdy nie zwątpili, że ta walka ma sens i że ta walka jest do wygrania – powiedział, odbierając nagrodę sędzia Markiewicz.

– Tutaj, w Izraelu, chcę powiedzieć głośno, że prawnicy, sędziowie nie mogą milczeć, nie mogą być obojętni, gdy deptane są prawa i wolności człowieka – apelował do zgromadzonych sędziów laureat.

Markiewicz przestrzegł również, mówiąc: „Nic nie jest dane raz na zawsze. Historia się nie skończyła. Każdy z nas musi być gotowy do tego, by w każdej chwili położyć na szali własne bezpieczeństwo zawodowe czy osobiste i bronić wartości demokratycznego świata. Autorytaryzm wykorzystuje słabości demokracji, by tę demokrację podstępnie zatruwać i przekształcać w karykaturę”.

— oprac a.ł.