Część firm może chcieć zmienić zasady rozliczania

Wybór formy opodatkowania obowiązuje przez cały rok. Bez odpowiednich przepisów nie można jej zmienić w trakcie 2022 r. Nowelizacja Polskiego Ładu na razie tego nie przewiduje.

Publikacja: 24.03.2022 20:16

Część firm może chcieć zmienić zasady rozliczania

Foto: Adobe Stock

Ogłoszone w czwartek najnowsze propozycje zmian podatkowych mają poprawić m.in. składkę zdrowotną przedsiębiorców.

Modyfikacją mają zostać objęci przedsiębiorcy na liniowym PIT, ryczałcie oraz karcie podatkowej. Z założeń wynika, że będą oni mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu.

Dla podatników na liniowym PIT limit pomniejszający dochód ma wynosić 8,7 tys. zł. Dla ryczałtowców przewidziano pomniejszenie przychodu o 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych. Zaś przedsiębiorcy, którzy wybrali do swoich rozliczeń kartę podatkową, mają mieć możliwość pomniejszenia podatku o 19 proc. zapłaconej składki.

Resort finansów informuje, że zmiana obejmie aż 1,4 mln podatników. Problem w tym, że wielu z nich dopiero co musiało przeanalizować swoją sytuację podatkową po wprowadzeniu tzw. Polskiego Ładu i zmieniło formę opodatkowania.

Czytaj więcej

Łatanie Polskiego Ładu schowane pod Tarczą Antyputinowską

Jak przypomina Dariusz Malinowski, doradca podatkowy, partner w KPMG, przedsiębiorcy mieli z tym bardzo duży problem i często do ostatniej chwili bili się z myślami, czy zmieniać formę opodatkowania, czy nie.

– Po wprowadzeniu bardzo skomplikowanej i obszernej nowelizacji podatkowej musieli szybko podjąć poważną decyzję. Co do zasady bowiem termin na złożenie stosownego oświadczenia mija 20 lutego. I choć w tym roku mieli na to trochę więcej czasu, bo 20 lutego wypadał w niedzielę i termin zgodnie z procedurą podatkową przesunął się o jeden dzień, niewiele to dało. Jeśli kolejne zmiany wejdą od 1 lipca 2022 r., może się okazać, że ten wybór nie jest już taki optymalny – zauważa Dariusz Malinowski.

Podobnego zdania jest Cezary Szymaś, księgowy z ASCS-Consulting Biuro Rachunkowe. – Zgodnie z przepisami wybór formy opodatkowania PIT obowiązuje przedsiębiorcę przez cały rok. A za kilka miesięcy może się okazać, że w związku m.in. z planowaną modyfikacją zasad wyliczania składki zdrowotnej wybrana na 2022 r. forma rozliczania się z fiskusem jest już nieopłacalna. Problem jednak w tym, że nie ma na razie mechanizmu, który umożliwiałby ponowny wybór. Konieczna byłaby zmiana przepisów – tłumaczy Cezary Szymaś.

W jego ocenie ustawodawca powinien wprowadzić jasny zapis, że w związku z kolejną nowelizacją przepisów, zapowiedzianą przez rząd w czwartek, przedsiębiorcy będą mogli zmienić swój wybór formy opodatkowania.

Czytaj więcej

Obniżka podatku do 12 proc., ulga na składkę zdrowotną

– Ten „nowy” wybór powinien wywoływać skutek za cały 2022 r., czyli z dopuszczeniem korekt rozliczeń dokonanych do czasu zmiany. Nie wyobrażam sobie, żeby dzielić rozliczenia za 2022 r. na dwa okresy i stosować do nich dwie formy opodatkowania – zastrzega Cezary Szymaś.

Tak samo uważa Dariusz Malinowski. Zwraca uwagę, że w tym roku wielu przedsiębiorców zdecydowało się na zmodyfikowanie sposobu rozliczeń ze skarbówką.

Powodem oczywiście były zmiany wprowadzone Polskim Ładem. Wiele firm przeszło na ryczałt.

– Ale gdyby po wejściu nowych przepisów okazało się, że np. pierwotnie wybrany ryczałt nie jest już tak korzystny, jak zakładali, przedsiębiorcy powinni mieć możliwość skorygowania swojego wyboru i przejścia na zasady ogólne. I to ze skutkiem wstecz, czyli za cały 2022 r. – mówi Dariusz Malinowski.

Ekspert nie ukrywa jednak, że i tak powstanie spore zamieszanie, a cała operacja kolejnej poważnej nowelizacji wprowadzanej w trakcie roku podatkowego nie ułatwi życia przedsiębiorcom.

– Przykładowo jednoosobowe firmy na ryczałcie nie mają kosztów, więc nie zbierają dokumentów na ich potwierdzenie. A to oznacza, że gdyby chcieli przejść na zasady ogólne, będą mieli problem z ich rozliczeniem – zauważa Dariusz Malinowski.

Ogłoszone w czwartek najnowsze propozycje zmian podatkowych mają poprawić m.in. składkę zdrowotną przedsiębiorców.

Modyfikacją mają zostać objęci przedsiębiorcy na liniowym PIT, ryczałcie oraz karcie podatkowej. Z założeń wynika, że będą oni mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów