Choroba zawodowa: nie każda praca monotypowa to praca ciągła

Praca ciągła to praca monotypowa, powtarzalna w krótkim przedziale czasowym i występująca w trakcie zmiany roboczej w przeważającym jej czasie jako monotypowa, jeżeli czynności powtarzają się w odstępach krótszych niż 5 minut. Narażenie musi być istotne, a zatem powinno w sumie trwać przynajmniej połowę 8-godzinnej zmiany roboczej.

Publikacja: 18.09.2019 16:00

Choroba zawodowa: nie każda praca monotypowa to praca ciągła

Foto: 123RF

Tak zdefiniował pojęcie pracy ciągłej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 30 maja 2019 r. (III SA/Gl 144/19).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny decyzją orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u skarżącego choroby zawodowej z pozycji 19.4 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia wykonawczego, tj. przewlekłego zapalenia okołostawowego barku. Organ ustalił, że pracownik na przestrzeni lat 1969-2015 – podczas zatrudnienia w różnych zakładach pracy – wykonywał czynności obciążające kończyny górne. Jednak w orzeczeniach dwóch placówek medycznych nie rozpoznano przedmiotowej choroby zawodowej, ponieważ wskazane czynności nie wymagały ciągłej pracy z uniesionymi kończynami powyżej linii barków. Organ uznał zatem, że nie został spełniony warunek niezbędny do stwierdzenia choroby zawodowej określony w art. 2351 kodeksu pracy – a mianowicie nie wykazano związku przyczynowego pomiędzy rozpoznanym schorzeniem a warunkami wykonywanej pracy.

Pozostało 83% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego