Amerykański żołnierz aresztowany w Rosji. Miał okraść Rosjankę

Amerykańska armia poinformowała, że w Rosji doszło do aresztowania jej żołnierza, w związku z zarzutami o charakterze kryminalnym. Jako pierwsza informację o aresztowaniu podała telewizja NBC.

Publikacja: 07.05.2024 05:07

Władywostok

Władywostok

Foto: Raita Futo from Tokyo, Japan, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Przedstawiciel amerykańskiej administracji twierdzi, że żołnierz stacjonował w Korei Południowej. Inny informator podał, że żołnierza oskarżony o okradzenie kobiety.

Departament Stanu: Odradzamy obywatelom USA przebywanie w Rosji

Amerykańska armia nie potwierdza szczegółów dotyczących zarzutów postawionych aresztowanemu. Informuje jedynie, że Moskwa poinformowała Departament Stanu o zatrzymaniu żołnierza w sprawie kryminalnej zgodnie z przepisami Konwencji Wiedeńskiej o Stosunkach Konsularnych.

Czytaj więcej

Rosjanka z USA ścigana za 50 dolarów nie wyjdzie z rosyjskiego aresztu

„2 maja 2024 roku, rosyjskie władze we Władywostoku (...), zatrzymały amerykańskiego żołnierza pod zarzutem o charakterze kryminalnym” - informuje amerykańska armia.

Rosyjska ambasada w Waszyngtonie na razie nie skomentowała sprawy — podaje Reuters. Rzecznik Departamentu Stanu USA, pytany o sprawę, potwierdził, że obywatel USA został zatrzymany w Rosji. "Powtarzamy nasze (...) ostrzeżenie o zagrożeniu, jakim jest dla obywateli USA obecność w Federacji Rosyjskiej. Obywatele USA przebywający lub podróżujący po Rosji powinni ją opuścić natychmiast (...)" - głosi komunikat rzecznika. Departament Stanu nie podaje żadnych innych szczegółów sprawy.

200 tys.

Taką kwotę (w rublach) miał ukraść Rosjance sierżant armii USA

Aresztowany w Rosji żołnierz oskarżony o okradzenie Rosjanki, którą poznał przez internet

O aresztowaniu pisze rosyjski dziennik „Izwiestia”. Powołując się na anonimowe źródło podał on, że stacjonujący w Korei Południowej sierżant amerykańskiej armii poznał kobietę mieszkającą we Władywostoku przez internet. „Izwiestia” twierdzi, że Amerykanin i Rosjanka przez pewien czas byli parą, ale ostatecznie Amerykanin miał pobić kobietę i ukraść jej 200 tys. rubli (ok. 2,2 tys. dolarów).

Administracja Joe Bidena czyni obecnie starania o uwolnienie obywateli USA przebywających w rosyjskich aresztach i więzieniach, w tym Paula Whelana, byłego żołnierza amerykańskiej piechoty morskiej i Evana Gershkovicha, dziennikarza „Wall Street Journal”.

Gershkovich jest pierwszym amerykańskim dziennikarzem aresztowanym w Rosji pod zarzutem szpiegostwa od czasu zimnej wojny. Dziennikarz „Wall Street Journal” został aresztowany przez FSB 29 marca 2023 roku, w czasie zbierania materiałów do artykułu o Grupie Wagnera. Zarówno dziennikarz, jak i jego redakcja, zaprzeczają stawianym mu zarzutom.

Z kolei Whelan odsiaduje w rosyjskiej kolonii karnej wyrok 16 lat pozbawienia wolności za szpiegostwo. On również zaprzecza zarzutom.

Przedstawiciel amerykańskiej administracji twierdzi, że żołnierz stacjonował w Korei Południowej. Inny informator podał, że żołnierza oskarżony o okradzenie kobiety.

Departament Stanu: Odradzamy obywatelom USA przebywanie w Rosji

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Viktor Orbán mówi, że Robert Fico jest "między życiem a śmiercią"
Dyplomacja
Xi Jinping mówi, jak zakończyć wojnę na Ukrainie
Dyplomacja
Xi gotów wraz z Putinem stać na straży sprawiedliwości na świecie
Dyplomacja
Francja beszta Azerbejdżan. Obwinia Baku o zamieszki na wyspie pośrodku oceanu
Dyplomacja
Dlaczego Władimir Putin w pierwszą zagraniczną podróż po reelekcji udał się do Chin? Prezydent Rosji wyjaśnia