Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatnika, któremu fiskus odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).
W sprawie chodziło o podatek uiszczony w związku z zakupem nieruchomości, a najważniejszy okazał się czas. Podatnik we wniosku o nadpłatę podał, że przez lata toczył się spór o opodatkowanie VAT tej transakcji. Ostatecznie w wyniku postępowania sądowego VAT został zwrócony, co oznaczało, że PCC wpłacony w związku z transakcją stał się nienależny.
Podatnik podkreślił, że nie miał faktycznej możliwości skorzystania z prawa do jego zwrotu do momentu wydania ostatecznego wyroku przez sąd administracyjny i wystawienia przez kontrahenta faktur korygujących.
Fiskus sprawą się jednak nie zajął. Uznał, że PCC się przedawnił, a upływ terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego oznacza, że prawo do złożenia i rozpatrzenia merytorycznego wniosku o zwrot podatku czy też stwierdzenie jego nadpłaty wygasło.
Czytaj więcej
Zakup kombajnu przez rolnika ryczałtowego zwolnionego podmiotowo z VAT nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Podatnik z tym się nie zgadzał, ale gdy ostatecznie spór trafił na wokandę, przegrał.
Najpierw rację fiskusowi przyznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie. Nie miał wątpliwości, że podatnikowi zasadnie odmówiono wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty.
Tak samo uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Przypomniał także, że zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. W spornej sprawie czas na złożenie wniosku liczy się od dnia zawarcia umowy sprzedaży, ponieważ wtedy została dokonana czynność, z którą związane było pobranie od podatnika PCC.
Pięcioletni termin do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty z tytułu zawartej umowy sprzedaży upłynął z końcem 2016 r., a podatnik swój wniosek złożył pod koniec 2018 r.
Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny
Tymczasem, jak podkreślił NSA, co do zasady prawo do wniosku o stwierdzenie nadpłaty oraz o jej zwrot wygasa po upływie przedawnienia. To oznacza, że po upływie określonego czasu nie można skutecznie domagać się ukształtowania stosunku prawnego. Termin ten ma charakter materialny i nie podlega przywróceniu.
Wyrok jest prawomocny.
Sygnatura akt: III FSK 4317/21