Wielkopolskie firmy zwiększą potencjał do wprowadzania innowacji

Od 10 czerwca do 23 czerwca duże firmy z województwa wielkopolskiego będą mogły starać się o unijne dofinansowanie. Zarząd województwa ogłosił bowiem konkurs w ramach działania 1.2 „Wzmocnienie potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw Wielkopolski”.

Publikacja: 15.05.2016 12:32

Wnioski o dofinansowanie mają prawo składać duże firmy oraz ich grupy, a także konsorcja utworzone przez przedsiębiorców i jednostki naukowe, uczelnie (w tym ich spółki celowe) lub organizacje pozarządowe. Wiodącą rolę w konsorcjum musi jednak pełnić przedsiębiorca.

Zgodnie z opisem działania 1.2 dofinansowanie będzie można wykorzystać na:

- rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej poprzez stworzenie lub rozwój istniejącego zaplecza w postaci działów B+R w przedsiębiorstwach (w tym laboratoriów) oraz tworzenie centrów badawczo-rozwojowych,

- prowadzenie badań, w tym badań przemysłowych i/lub eksperymentalnych prac rozwojowych do etapu stworzenia linii demonstracyjnej,

- przygotowanie się do wdrożenia własnych lub zakupionych wyników badań naukowych/technologii oraz praw do własności intelektualnej (w tym zakup wyników prac B+R).

Należy zaznaczyć, że wsparcie mogą otrzymać wyłącznie projekty, które swoim zakresem wpisują się w którąś z inteligentnych specjalizacji województwa wielkopolskiego. Warunkiem otrzymania wsparcia na tworzenie lub rozwój zaplecza B+R, czyli inwestycji w infrastrukturę (aparaturę, sprzęt) służącą powstaniu (rozwojowi) działów B+R i laboratoriów w przedsiębiorstwach jest przedstawienie programu zaplanowanych badań/prac rozwojowych. Innymi słowy, w przypadku ubiegania się o dotację na pokrycie takich kosztów, firma musi mieć gotowy pomysł na wykorzystanie stworzonej infrastruktury. Z kolei wsparcie na przygotowanie firmy do wdrożenia zakupionych wyników B+R (w tym ich zakup) możliwe jest wyłącznie w przypadku konieczności przeprowadzenia prac rozwojowych uzupełniających (dostosowujących) daną technologię do specyfiki przedsiębiorstwa.

Maksymalny poziom dofinansowania projektu realizowanego przez duże przedsiębiorstwo wynosi 65 proc. W przypadku wykorzystania wyłącznie pomocy de minimis maksymalna kwota dofinansowania wynosi 700 tys. zł.

Na najlepsze projekty, czyli takie które przejdą przez wszystkie wymagane etapy oceny i otrzymają najwięcej punktów, czeka 30 mln zł. Tyle wynosi budżet tego konkursu. A szczegółowe informacje o nim, w tym regulamin, wytyczne dotyczące kwalifikowania wydatków, kryteria wyboru projektów, wzory dokumentów można znaleźć na stronie www.wrpo.wielkopolskie.pl.

Wnioski o dofinansowanie mają prawo składać duże firmy oraz ich grupy, a także konsorcja utworzone przez przedsiębiorców i jednostki naukowe, uczelnie (w tym ich spółki celowe) lub organizacje pozarządowe. Wiodącą rolę w konsorcjum musi jednak pełnić przedsiębiorca.

Zgodnie z opisem działania 1.2 dofinansowanie będzie można wykorzystać na:

Pozostało 83% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił