Odpowiedzialność za długi członków zarządu spółki z o.o.

Bezskuteczność egzekucji można potwierdzić każdym dowodem, z którego wynika, że spółka nie ma majątku pozwalającego na zaspokojenie wierzyciela dochodzącego roszczeń od członków zarządu.

Publikacja: 08.06.2016 05:40

Odpowiedzialność za długi członków zarządu spółki z o.o.

Foto: 123RF

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma charakter subsydiarny. Oznacza to, że wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku członka zarządu dopiero wówczas, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Zgodnie z art. 299 § 1 kodeksu spółek handlowych, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania.

Bezskuteczność egzekucji oznacza niebudzącą wątpliwości nieściągalność wierzytelności od samej spółki, tj. stan, w którym z okoliczności sprawy wynika niezbicie, że spółka nie ma majątku, z którego wierzyciel mógłby uzyskać zaspokojenie swojej należności (wyrok SN z 26 czerwca 2003 r., V CKN 416/01).

Majątek spółki

W orzecznictwie przyjmuje się, że wierzyciel, który dochodzi zapłaty długu od członków zarządu, powinien wykazać, że skierował egzekucję do całego majątku spółki. W wyroku z 20 października 2005 r. Sąd Najwyższy orzekł (II CK 152/05), że „przewidziana w art. 299 § 1 k.s.h przesłanka odpowiedzialności członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za zobowiązania spółki w postaci bezskuteczności egzekucji przeciwko spółce oznacza bezskuteczność egzekucji z całego majątku spółki". Dowody na bezskuteczności egzekucji w stosunku do całego majątku spółki muszą być mocne. Jeśli tak nie jest wierzyciel, może mieć trudności w dochodzenie roszczenia od członków zarządu spółki. Niewystarczające może okazać się wykazanie bezskuteczności jedynie z części majątku, np. z rachunku bankowego spółki.

Postanowienie komornika

Bezskuteczność egzekucji może zostać wykazana za pomocą każdego dowodu, z którego wynika, że spółka nie ma majątku pozwalającego na zaspokojenie wierzyciela dochodzącego roszczeń od członków zarządu. Najczęściej spotykanym dowodem jest postanowienie komornika o umorzeniu postępowania egzekucyjnego, z uwagi na jego bezskuteczność (art. 824 § 1 pkt 3 k.p.c.). Dokument ten stwierdza, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych (wyrok Sądu Najwyższego z 10 lutego 2011 r., IV CSK 335/10). W przypadku tego środka dowodowego istotne jest dochowanie przez wierzyciela i komornika staranności przy podejmowanych czynnościach egzekucyjnych. Istota przesłanki bezskuteczności egzekucji w rozumieniu art. 299 § 1 k.s.h., nie ogranicza się wyłącznie do wykazania negatywnego rezultatu zakończonego postępowania egzekucyjnego. Chodzi też o wykazanie, że stan majątkowy spółki z o.o. nie pozwala na zaspokojenie jej wierzyciela (wyrok Sąd Okręgowy w Lublinie z 20 kwietnia 2016 r., IX Ga 532/15).

Członkowie zarządu, aby uwolnić się od odpowiedzialności za nieściągalne zobowiązania spółki, powinni wykazać, że egzekucja nie objęła innych, konkretnych składników majątku, z których mogłaby okazać się skuteczna (Sąd Apelacyjny w Katowicach z 25 października 2013 r., V ACa 348/13, wyrok SN z 20 października 2005 r. II CK 152/05, wyroku SN z 30 maja 2008 r. III CSK 12/08). Twierdzenia pozwanych członków zarządu o możliwości zaspokojenia wierzyciela w drodze innych sposobów egzekucji, niż podjęte w postępowaniu egzekucyjnym, muszą dać się zweryfikować i dotyczyć realnych w okolicznościach sprawy sposobów egzekucji.

Komornik powinien skierować egzekucję do wszystkich składników majątku spółki. Gdy okaże się, że ustalony przez komornika, czy wskazany przez wierzyciela majątek spółki z o.o. nie pozwoli na zaspokojenie roszczeń wierzyciela, ten powinien wystąpić z wnioskiem o wyjawienie majątku spółki, jeszcze przed formalnym zakończeniem postępowania egzekucyjnego. Do obowiązków komornika należy natomiast wysłuchanie stron w trybie art. 827 k.p.c., przed umorzeniem postępowania egzekucyjnego. W ramach takiego wysłuchania może bowiem dojść do wskazania majątku, z którego możliwe jest przeprowadzenie egzekucji. Istotne może okazać się również podjęcie przez komornika czynności terenowych w miejscach prowadzenia działalności oraz w miejscach, gdzie spółka magazynuje swoje towary lub inne składniki majątku. Takie działania pozwolą uniknąć zarzutu braku staranności przy prowadzeniu egzekucji i zbyt pochopnego umorzenia postępowania, gdyby okazało się w toku postępowania przeciwko członkom zarządu, że spółka posiadała jeszcze majątek, z którego możliwa była egzekucja. Brak dochowania tego rodzaju staranności może skutkować oddaleniem powództwa w sprawie przeciwko członkom zarządu spółki z o.o.

Bezskuteczność egzekucji

W orzecznictwie Sądu Najwyższego dominuje również pogląd, że członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie odpowiada na podstawie art. 299 § 1 k.s.h., gdy wierzyciel nie uzyskał zaspokojenia ze względu na niepodjęcie w stosownym czasie egzekucji przeciwko spółce, chociaż egzekucja była możliwa. Jeżeli wierzyciel doprowadza przez swoje zaniechanie do bezskuteczności egzekucji (gdy okaże się, że tą drogą mógł skutecznie uzyskać zaspokojenie swoich roszczeń), to należy uznać, że nie wykazał on, że egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna (wyrok SN z 24 czerwca 2004 r., III CK 107/03, wyrok SN z 19 grudnia 2007 r., V CSK 315/07, wyrok SN z 10 kwietnia 2008 r., IV CSK 15/08). W takich przypadkach to na pozwanych członkach zarządu sp. z o.o. spoczywa ciężar dowodu, że spółka miała majątek, z którego przy wcześniejszym wszczęciu egzekucji wierzyciel mógłby uzyskać zaspokojenie.

Do innych dowodów świadczących o braku majątku spółki można zaliczyć:

- wykaz majątku spółki sporządzony w postępowaniu o wyjawienie majątku dłużnika (art. 913 k.p.c.),

- postanowienie o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki wydane w sytuacji, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub wystarcza jedynie na zaspokojenie tych kosztów, a także w razie stwierdzenia, że majątek dłużnika jest obciążony hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską w takim stopniu, że pozostały jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania (art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowego DzU z 2015 r., poz. 233),

- postanowienie sądu o umorzeniu postępowania upadłościowego, w sytuacji, gdy majątek pozostały po wyłączeniu z niego przedmiotów majątkowych dłużnika obciążonych hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania (art. 361 ust. 1 pkt 1 Prawa upadłościowego),

- bilans spółki z o.o., księgi handlowe, z których będzie wynikać, że spółka nie ma żadnego majątku, z którego można przeprowadzić skuteczną egzekucję.

W przeciwieństwie jednak do rozstrzygnięć dotyczących stanu majątku spółki zapadłych w postępowaniu egzekucyjnym czy upadłościowym bilans otwarcia i księgi handlowe są tylko dokumentami prywatnymi, i mogą okazać się słabszymi środkami dowodowymi w sprawie o pociągnięcie do odpowiedzialności członków zarządu spółki z o.o. W świetle art. 245 k.p.c., dokument prywatny stanowi jedynie dowód tego, że osoba, która go podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie.

Zdaniem autora

Natalia Nafalska, adwokat z Kancelarii Janusza Łomży

W orzecznictwie podkreśla się, że bezskuteczność egzekucji nie jest stanem niezmiennym. W toku procesu przeciwko członkom zarządu niezbędne jest ustalenie, czy bezskuteczność można stwierdzić na dzień zamknięcia rozprawy w postępowaniu prowadzonym na podstawie art. 299 k.s.h. Roszczenie z art. 299 § 1 k.s.h. należy bowiem traktować jako ostateczne zabezpieczenie roszczeń wierzycieli przeciwko spółce. Jeżeli zatem po stwierdzeniu bezskuteczności egzekucji okaże się, że wierzyciel może jednak uzyskać zaspokojenie od spółki, to brak jest podstaw do przyjęcia, że zachowuje on prawo do żądania zaspokojenia z majątku członków zarządu. Decydujące znaczenie dla oceny zasadności powództwa z art. 299 § 1 k.s.h. ma stan majątkowy spółki istniejący w chwili zamknięcia rozprawy (wyrok SN z 30 maja 2008 r., III CSK 12/08).

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma charakter subsydiarny. Oznacza to, że wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku członka zarządu dopiero wówczas, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Zgodnie z art. 299 § 1 kodeksu spółek handlowych, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania.

Bezskuteczność egzekucji oznacza niebudzącą wątpliwości nieściągalność wierzytelności od samej spółki, tj. stan, w którym z okoliczności sprawy wynika niezbicie, że spółka nie ma majątku, z którego wierzyciel mógłby uzyskać zaspokojenie swojej należności (wyrok SN z 26 czerwca 2003 r., V CKN 416/01).

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego