Teresa Siudem: Zniesławienie, pomówienie, oszczerstwo…

Spółka, na temat której rozpowszechniane są nieprawdziwe informacje w internecie, mające na celu utratę jej dobrego imienia, renomy, może się bronić, jeśli… zna sprawcę.

Publikacja: 10.05.2024 04:30

Teresa Siudem: Zniesławienie, pomówienie, oszczerstwo…

Foto: Adobe Stock

W biznesie zdarzają się różne sytuacje. Konkurencyjna firma, by wyeliminować nas z rynku, może np. przeprowadzić w mediach społecznościowych kampanię, opartą na pomówieniach, oszczerstwach (tzw. czarny PR). W takiej sytuacji przedsiębiorca może bronić się na dwa sposoby: na drodze cywilnoprawnej i drodze karnej. Jeśli wybierze drogę cywilnoprawną, może m.in. żądać przeprosin, zapłaty zadośćuczynienia, wpłaty określonej kwoty na wskazany cel społeczny.

By skierować pozew do sądu przeciwko sprawcy, musi jednak wiedzieć, kim on jest. Tymczasem posty zamieszczane w internecie zazwyczaj są anonimowe, a administratorzy stron internetowych niechętnie podają adres IP komputera osoby, która zamieściła wpis. Wówczas, by ustalić sprawcę pozostaje ścieżka karna, której podstawą jest art. 212 kodeksu karnego. Organy ścigania, po wszczęciu postępowania na wniosek pokrzywdzonego, mają więcej możliwości dotarcia do osoby, która takie posty zamieściła. Są jednak plany, o czym niedawno informował minister sprawiedliwości Adam Bodnar, usunięcia art. 212 z kodeksu karnego. A to dlatego, że wykorzystywany jest jako „straszak” na dziennikarzy, by zniechęcić ich do poruszania „niewygodnych” tematów. Wyzwaniem będzie zatem znalezienie takiego rozwiązania, które nie utrudni pracy dziennikarzom, a jednocześnie zapewni dochodzenie praw podmiotom, w które wymierzony jest hejterski atak.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?