Teresa Siudem

Teresa Siudem

absolwentka administracji na UMCS w Lublinie, prawa na UW w Warszawie i podyplomowego studium dziennikarstwa na UW

Pieniądze „uciekają” z firmy? Śledztwo może wskazać przyczynę

Zarządzający nie zdają sobie często sprawy z tego, co oznacza korupcja wewnątrz firmy. Problemem nie jest zdemaskowanie osoby, tylko to, co dalej z tą wiedzą zrobić.

Teresa Siudem: Nie ma osób nietykalnych

Nadużycia mogą zdarzyć się w każdej firmie i na każdym szczeblu drabiny zawodowej, chociaż jak podkreślają eksperci, im wyżej na tej drabinie tym możliwości są większe. Ważne by zdiagnozować czy dochodzi do patologii w organizacji, a jeśli tak, jak najszybciej je wyeliminować. Bo tracą na tym wszyscy: właściciele, pracownicy, współpracujące podmioty, ale mogą być to także konsumenci.

Zamówienia publiczne: polubowne rozwiązanie sporu o kary umowne

Zamawiający, który zawarł z wykonawcą ugodę obniżającą wysokość naliczonych kar umownych z tytułu nienależytego wykonania umowy, nie naruszył przepisów prawa zamówień publicznych dotyczących istotnej zmiany umowy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Unijna dyrektywa o przejrzystości e-handlu - nowe obowiązki polskich przedsiębiorców

Za niespełna rok, kupując towar w sieci dowiemy się, czy zapłacono za jego ekspozycję w wynikach wyszukiwania. Informacja o tym ma być jasna i czytelna.

Teresa Siudem: Biznesy podwyższonego ryzyka

Łamiesz prawa pracownicze? Nie dbasz o środowisko? Trujesz? – Nie będziesz mógł liczyć na kredyty, a potencjalni kontrahenci ominą twoje przedsiębiorstwo szerokim łukiem. To całkiem nieodległa przyszłość – trzy, cztery lata. Do takich zmian przedsiębiorcy muszą zacząć przygotować się już dzisiaj, również mali i średni.

Branża turystyczna - biura podróży nie mają środków na realizację zamówień

Biura turystyki przyjazdowej są zamknięte od marca 2020 r. i nie mają środków obrotowych. Jeśli pojawią się zamówienia, to nie będzie za co ich realizować – mówi Dariusz Wojtal, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki.

Tarcza Prawna - wsparcie dla przedsiębiorców w nowym projekcie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii

Na jakie aktualnie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy? Jaką propozycję zmian przygotował rząd dla najemców i wynajmujących w projekcie tzw. Tarczy Prawnej – na m.in. te pytania odpowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Teresa Siudem: Nowe obowiązki dla gastronomii

W lipcu znikną z rynku jednorazowe talerze, sztućce, plastikowe słomki. A za inne produkty z tworzyw sztucznych trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Czy to rozwiąże problem z odpadami? To jedynie drobny kroczek do przodu, ale zdecydowanie za mało.

Teresa Siudem: Biznes w rodzinie

Polskie prawo nie gwarantuje ochrony majątku rodzinnego, zgodnie z wolą założyciela firmy, po przeprowadzeniu sukcesji. Ustawa o fundacji rodzinnej ma to zmienić.

Teresa Siudem: Coraz więcej upadłości konsumenckich

W 2020 r. ogłoszono upadłość konsumencką w stosunku do ok. 13 tys. osób, o ponad połowę więcej niż rok wcześniej. Skąd ten nagły wzrost?