Teresa Siudem

Teresa Siudem

Redaktor

Absolwentka administracji na UMCS w Lublinie i prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarka prawna, redaktor publikacji o tematyce prawno-biznesowej.

Teresa Siudem: Prawo autorskie w marketingu

Treść ulotki lub broszury może być chroniona prawem autorskim. Warto wcześniej uregulować te kwestie.

Teresa Siudem: Zmiany w definicjach budowlanych

Ministerstwo Finansów zaproponowało zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Znajdzie się w niej m.in. definicja budowli.

Teresa Siudem: Kara więzienia za zniszczenie roślin?

Od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności grozi sprawcy za spowodowanie zniszczeń o znacznych rozmiarach w świecie roślinnym lub zwierzęcym.

Ułatwienia i pułapki w inwestycjach budowlanych. Raport „Rzeczpospolitej”

Każdy inwestor planujący budowę musi przebrnąć przez wieloetapowe procedury administracyjne. Im zamierzenie jest poważniejsze, tym więcej trzeba spełnić formalności, czyli uzyskać zgód, pozwoleń, decyzji. Na jakie ułatwienia można liczyć po zmianie przepisów? Jakie problemy mogą pojawić się w praktyce?

Teresa Siudem: Po co ministrowi nasze dane medyczne?

Informacje o naszych chorobach trafiają do publicznych rejestrów. W jakim celu gromadzone są te dane i czy są bezpieczne?

Teresa Siudem: Czy sztuczna inteligencja zastąpi twórców?

Sztuczna inteligencja (AI) potrafi już tworzyć artykuły, obrazy, symfonie. Ale tylko dlatego, że „nakarmiono” ją wcześniej dziełami twórców, które może teraz dowolnie kompilować.

Teresa Siudem: Jak zmienią się odległości od działki sąsiada?

Ci, którzy dopiero planują budowę, powinni uwzględnić w projektach większe odległości od granicy (ściany) sąsiedniej nieruchomości. W sierpniu wejdą w życie nowe przepisy.

Teresa Siudem: Prawo karne ratunkiem dla wierzyciela

Zdarza się, postępowanie egzekucyjne jest nieskuteczne, bo np. dłużnik ukrył majątek. Są sposoby, przewidziane w prawie karnym, które mogą zmobilizować go do zwrotu należności.

Teresa Siudem: Logika i doświadczenie w zamówieniach

Nie wszystko można zapisać w ustawie. Czasem, podejmując decyzję, trzeba sięgnąć do doświadczenia życiowego lub odwołać się do zdrowego rozsądku. Także w zamówieniach publicznych.

Praca w Unii Europejskiej – jak przygotować się do testów EPSO?

Pierwszy test dla kandydatów na stanowiska unijne jest najważniejszy i najtrudniejszy. Odsiewa on na wstępie znaczną część osób – mówi dr hab. Bartosz Żukowski, profesor z Uniwersytetu Łódzkiego.